Hotentotská Venuše našla doma klid

Návrat Saartjie Baartmanové, Jihoafričanky - přezdívané Hotentotská Venuše, domů, udělal po sto devadesáti dvou letech pomyslnou tečku za érou, kdy běloši považovali domorodce za bezcenné a používali je k vědeckým pokusům.

Tuto mladou Afričanku nalákali do Evropy na sliby slávy a bohatství. Ve skutečnosti ale podle International Herald Tribune skončila jako majetek cvičitele zvířat v cirkuse.

Pošklebujícímu davu ji předváděl nahou v drátěné kleci. Když v roce 1816 v Paříži, jako ani ne třicetiletá, umřela, byla chudá a bez jediného přítele.

Bílí vědci jí ale nedali pokoj ani po smrti. Ve snaze prokázat podřadnost černé rasy její tělo rozpitvali. Ženin mozek a pohlavní orgány naložili do lihu a spolu s kostrou je vystavili ve francouzském muzeu.

Z expozice pařížského Muzea člověka se dostala až minulý týden, kdy byly její pozůstatky převezeny do okolí Kapského města, kde se narodila. Po několika letech jednání to umožnila dohoda mezi Jihoafrickou republikou a Francií.

Poprvé to, co zbylo z jejího těla, spočinulo v dřevěné rakvi. Hrála při tom námořnická kutálka, čest jí vzdaly stovky lidí, včetně ministrů a státních úředníků.

"Myslím si, že Saartjie měla na smrtelné posteli v cizí zemi jediné přání: být jednou pohřbena v zemi, kde se narodila," prohlásil provinční ministr kultury Patrick McKenzie. "Toto přání se jí nyní splní. Vítáme ji zpátky, aby její duše mohla konečně najít pokoje."

Podle oficiálních činitelů by se pohřeb mohl konat v srpnu po konzultacích s kmenem Xhosa.

Tito potomci afrických nomádů, kteří před stoletími putovali Afrikou, aby se nakonec usadili v Jihoafrické republice, věří, že smrt nikdy není koncem příběhu. Ještě dlouho poté, co Baartmanová odešla, říkali, že její duše bloudí ztracená v cizí zemi a čeká na někoho, kdo ji přivede domů.

"Je důležité, že se vrátila zpátky," říká Jennifer Papierová, třiašedesátiletá příslušnice kmene. "Je jednou z nás, patří sem."

Muzea přehodnocují obsahy sbírek

Nový přístup ke svým sbírkám začínají přijímat muzea po celém světě. Před dvěma roky vrátilo Španělsko do Botswany kosterní ostatky neznámého Afričana, které byly ukradeny z jeho hrobu a téměř století vystavovány.

"El Negro" - černoch pak měl v Africe státní pohřeb. V Austrálii se zase činitelé místních muzeí snaží identifikovat tisíce ostatků původních obyvatel. I v USA mnohá muzea vracejí ostatky indiánů jejich potomkům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video