Na některé operace se v Česku čeká i rok. Ilustrační foto

Na některé operace se v Česku čeká i rok. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Fakultní nemocnice zveřejnily čekací lhůty. Na kloub se čeká i 2,5 roku

  • 76
Fakultní nemocnice splnily příkaz ministra zdravotnictví Leoše Hegera a zveřejnily čekací lhůty na zdravotní úkony. A ty se značně liší. Nejtrpělivější musejí být pacienti, kteří čekají na operaci kyčle či kolena. Například v ostravské nemocnici se čeká až 2,5 roku, v Olomouci na kyčel až 15 měsíců, na koleno i dva roky.

Ministerstvo dalo přímo řízeným nemocnicím a centrům jasný pokyn - zveřejněte čekací lhůty u operací, na které pacienti stojí fronty déle než dva měsíce, a u vyšetření, kde se čeká přes tři týdny.

Najděte si, jak se kde dlouho čeká

Resort tak reaguje na doporučení Rady EU, jež by měla učinit péči v českých nemocnicích kvalitnější a bezpečnější. A také dává pacientům možnost, aby si zvolili, kam na operaci půjdou a jak dlouho budou na nový kloub nebo operaci žlučníku nakonec čekat.

Fakultní nemocnice úkol splnily. Ne všude se ale pacient dozví, za jak dlouho se na operaci dostane. Nemocnice samy upozorňují, že jsou čekací doby orientační a jejich délka může být ovlivněna různými faktory, jako například množstvím akutních a neodkladných operací a diagnostických výkonů, které mají absolutní přednost.

Některé nemocnice vytvořily přehledné tabulky, jiné mají jen informační seznamy s přibližnou dobou v rozmezí několika měsíců. Informace by měla zařízení pravidelně aktualizovat (viz box s odkazy).

Ministerstvo je se zveřejněním čekacích lhůt spokojené, jednotlivé nemocnice kontrolovat nehodlá. "Nebyl to žádný direktivní příkaz s jasně danými podmínkami. Nemocnice měly zveřejnit čekací lhůty po svém, přiměřeným způsobem, v každém zařízení jsou jiné podmínky. Chtěli jsme mít přehled a nabídnout tuto možnost i pacientům," vzkázal mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. 

Pacient se nyní prý může bránit, když mu v nemocnici řeknou, že na operaci si počká půl roku, ale když dá sponzorský dar, bude operován do dvou měsíců. Nyní už bude opravdovou dobu čekání znát.

Na koleno či kyčel i dva a půl roku

Z tabulek vyplývá, že moravští pacienti, kteří čekají na operaci kyčle či kolena, musejí být hodně trpěliví. Ostravská fakultní nemocnice totiž náhradu těchto kloubů operuje po 2,5leté čekací době, o moc lépe na tom nejsou ani v Olomouci, kde pacienti na výměnu kyčelního kloubu čekají až 15 měsíců, na koleno i dva roky. Ve Fakultní nemocnici Brno se čeká na endoprotézy i 18 měsíců.

Opačným případem je pražská Všeobecná fakultní nemocnice, která se vejde se všemi operacemi do povoleného limitu. Pouze na operaci obezity se čeká i osm měsíců.

"Nyní jsou čekací doby v některých nemocnicích uměle navýšené, protože už jim došel paušál od pojišťoven. Vyšší jsou čekací doby také v nemocnicích, které se těší většímu zájmu pacientů," komentoval tabulky mluvčí Sršeň.

Narážel na to, že aby nemocnicím stačily rozpočty na akutní a neodkladné operace, mohou provést jen určitý počet plánovaných operací. Když jej vyčerpají, další pacienty odloží. To by se v budoucnu dít nemělo.

Asociace nemocnic: Seznamy nepomohou

Podlé šéfky Asociace nemocnic České republiky Jaroslavy Kunové čekací seznamy pacientům stejně nepomohou.

"Pacienti sice budou mít zájem chodit tam, kde je čekání kratší, nemocnice ale bude omezena paušálem pojišťoven, takže nebude mít na větší počet operací kapacity," upozornila před časem Kunová, která je zároveň ředitelkou plzeňské fakultní nemocnice.

Podle Sršně je to trochu jinak. "Kapacit v nemocnicích je u nás dostatek. Čekací lhůty zveřejnily oblíbené fakultní nemocnice, čekání v krajských a městských nemocnicích ale neznáme, protože je nezveřejnily, pacienti by se tedy neměli bát, že místo pro ně není," míní mluvčí ministerstva.

Podle něj se navíc doby čekání v příštích letech změní, protože nemocnice a pojišťovny přejdou z pevných ročních rozpočtů na takzvanou platbu za DRG péči - tedy platbu za výkon, kdy jdou peníze přímo za konkrétním pacientem.

Kunová se obává i toho, že pacienti budou nyní očekávat, že nemocnice termíny uvedené na webu automaticky splní.

"Tento termín ale bude vždy jen průměrem, v praxi existují rozdíly. Může se stát, že někoho, kdo má nemoc v pozdním stádiu, budeme operovat dříve, než je doporučené čekání. Nebo operaci odložíme u pacienta, který v jejím termínu onemocní," dodala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video