Chášukdžího uškrtili, tělo rozčtvrtili a zničili, řekl turecký prokurátor

  16:00aktualizováno  16:00
Novinář Džamál Chášukdží byl po příchodu na saúdskoarabský konzulát v Istanbulu uškrcen a jeho tělo rozčtvrceno a zničeno. Řekl to turecký prokurátor po schůzce se svým saúdskoarabským protějškem. V USA v těchto dnech chtějí aktivisté po novináři pojmenovat ulici, kde sídlí saúdskoarabská ambasáda.

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží na archivním snímku z roku 2013 | foto: AP

Istanbulský prokurátor Irfan Fidan ve středu uvedl, že byl Chášukdží hned po příchodu na konzulát své země uškrcen a že jeho tělo bylo následně rozčtvrceno a zničeno. Je to první oficiální potvrzení informací, které začaly kolovat v médiích v prvních dnech po novinářově zmizení, píše americký deník The Washington Post.

Chášukdžího snoubenka Hatice Cengizová v pondělí vyzvala korunního prince Muhammada bin Salmána, aby jí vydal partnerovo tělo a ona jej tak mohla řádně pohřbít. 

Petice chce v USA pojmenovat po novináři ulici

K tomu zřejmě v dohledné době nedojde, novinářovi známí proto přišli se způsobem, jak Chášukdžího uctít a zároveň zostudit saúdskou královskou rodinu. Část ulice, ve které sídlí ambasáda Saúdské Arábie, chtějí přejmenovat na Třídu Džamála Chášukdžího. Konkrétně jde o ulici New Hampshire Avenue v hlavním městě Spojených států Washingtonu, D. C.

„Žádáme, aby byl kruhový objezd před saúdskou ambasádou pojmenován po Džamálovi Chášukdžímu. A od vás chci, abyste založili petici za to, aby v každé ulici a každém městě, ve kterém je saúdská ambasáda nebo saúdské zastoupení, dané místo také pojmenovali po něm,“ popsal pro list The Washington Post ředitel Rady pro americko-islámské vztahy Nihad Awad.

„Představte si, že by v mailu měli adresu ‚Chášukdžího třída‘, že by byla na všech jejich vizitkách,“ dodal. Gary Schmitt z think-tanku American Enterprise Institute pak uvedl, že petici za změnu názvu zatím podepsalo přes patnáct set lidí z cílových dvou tisíc.

Organizátoři podle Schmitta chtějí provokací reagovat na nehorázné chování Saúdů. Nový název má však připomínat také fakt, že novinář bojoval za svobodu slova a zaplatil za to nejvyšší cenu. Schmitt také poukázal na neotřesitelné spojenectví americké vlády a saúdského království.

„Nečekáme, že by něco takového jako změna názvu zásadně změnila politiku Spojených států. Ale je dobré připomínat limity partnerství s autokratickými režimy,“ míní Schmitt. Podle pravidel Washingtonu, D. C., se ulice po konkrétním člověku může pojmenovat nejdříve dva roky po jeho smrti. Autoři petice proto budou žádat výjimku.

Případ Chášukdží

Saúdskoarabský novinář zmizel 2. října poté, co se vydal na konzulát své rodné země v Istanbulu. Rijád od začátku popíral, že by s tím měl něco společného a odmítal tvrzení turecké policie, že muž v budově zemřel. 

Následně začal vydávat různé verze toho, co se Chášukdžímu stalo. Nakonec přiznal, že šlo o předem plánovanou vraždu. Kde skončilo tělo novináře, však údajně neví.

Nepřišli na to zatím ani turečtí policisté, kteří po budově samotného konzulátu prohledali rezidenci konzula v Istanbulu a podle posledních zpráv se zaměřili i na komín v rezidenci. 

Podle tureckého deníku Hürryiet zjistili, že ho někdo nedávno používal a poté pečlivě vyčistil. Už dříve také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že místnosti v konzulátu byly čerstvě vymalovány. Úklid údajně proběhl i ve vozovém parku konzulátu.

Turci o Saúdech: Zdá, se že nechtějí skutečně spolupracovat

V pracovně konzula policie nenašla jediný jeho otisk prstu, což podezření kolem celého případu nezmenšilo. Výsledky zatím nepřinesly ani testy vzorků vody ze studny v areálu konzulátu. Policie už začala zkoumat i kanalizaci v oblasti kolem saúdského zastoupení.

K tureckým vyšetřovatelům se po několika telefonátech mezi Ankarou a Rijádem přidalo několik saúdských a do Turecka přiletěl také saúdskoarabský prokurátor Saud al-Mojeb. V současnosti mezi nimi ovšem panují nedorozumění a zatímco Turci nechtějí Saúdům předávat všechny důkazy, saúdský prokurátor zase odmítl odpovědět na otázky Turků, píše Hürriyet

Turecký prokurátor také ve středu řekl, že návštěva jeho saúdskoarabského kolegy, který přijel v neděli a ve středu zase odjel, nepřinesla konkrétní výsledek. 

Fotogalerie

Rijád nechce vydat ani osmnáct podezřelých, kteří by se měli zpovídat u tureckých soudů. Tvrdí, že je čeká soud doma v Saúdské Arábii.

Agentura AFP také citovala nejmenovaného tureckého úředníka, podle kterého „se zdá, že Saúdská Arábie není ochotná na vyšetření vraždy Chášukdžího skutečně spolupracovat“. Erdogan také v úterý podle britského listu The Guardian prohlásil, že Saúdi nyní „hrají hru, aby ochránili někoho, kdo je do vraždy zapleten“. 

Ani nyní nikoho nejmenoval, ale za toho, kdo vraždu nařídil, je už několik týdnů považován korunní princ Muhammad bin Salmán. Ten nařčení popřel, vraždu označil za „hanebný zločin“ a sešel s Chášukdžího rodinou, aby jí vyjádřil soustrast. 

Saúdská rodina nyní podle amerického deníku The New York Times uvažuje, jak naložit s obrovskou mocí korunního prince. Jedním z řešení může být, že jmenuje silného ministra zahraničí, aby se princova role za hranicemi zmenšila.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Podmínka za útok nožem je mírný, ale přiměřený trest, říká státní zástupce

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

Za směšně nízký označil poškozený muž trest, který u soudu dostal útočník z Egypta, jenž při potyčce před hudebním...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Putin předal Nohavicovi Puškinovu medaili. Písničkář zazpíval v ruštině

Písničkář Jaromír Nohavica v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Připnul mu ji...

Písničkář Jaromír Nohavica si v neděli osobně v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Udělil mu ji ruský prezident Vladimir...

Další z rubriky

Největší respekt k učitelskému povolání je v Číně, v Česku je to nevalné

Ilustrační snímek

Studijní výkon žáků souvisí s tím, jak daná společnost přistupuje k učitelům a jak je vyplácí. Vyplývá to z mezinárodní...

Palestinci v Gaze pálí pneumatiky, toxickým dýmem brání Izraeli v rozhledu

Černý kouř stoupá z hořících pneumatik, které Palestinci pálí v hraničním pásmu...

Černý dým ze zapálených pneumatik pomáhá teroristům v Gaze dostat se přes hraniční plot do Izraele a útočit. Palestinci...

Austrálie dopadla „potravinovou teroristku“, která dávala jehly do jahod

Jahodová farma, Austrálie

Australský soud obvinil padesátiletou ženu, která pracovala jako kontrolorka na jahodové farmě, že do ovoce ukrývala...

Najdete na iDNES.cz