Vražda Chášukdžího byla naplánovaná, uznal saúdskoarabský prokurátor

  13:44aktualizováno  15:40
Vražda novináře Džamála Chášukdžího byla předem naplánovaná, oznámil ve čtvrtek saúdskoarabský generální prokurátor. Chášukdží zemřel na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, kam vešel 2. října. O tom, že šlo o předem naplánovaný čin, hovořil v úterý také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Nahrávku přímo z vraždy už si údajně poslechla i šéfka CIA.

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží na snímku z roku 2014 | foto: Profimedia.cz

Generálního prokurátora citovala státní televize Al-Ichbáríja. Podle její zprávy prokurátoři vyslýchají podezřelé na základě informací, jež poskytla společná turecko-saúdská pracovní skupina. 

Fotogalerie

V Saúdské Arábii bylo zadrženo 18 lidí, mezi nimiž je podle Erdogana i 15 členů komanda, které přijelo na konzulát Chášukdžího zabít a následně z Turecka rychle odjelo.

Turecký prezident řekl, že čin byl spáchán v Istanbulu a tam by také měli být lidé odpovědní za vraždu souzeni. 

Podle Erdogana by podezřelí měli být vydáni do Turecka. Ministr spravedlnosti Abdülhamit Gül prohlásil, že prokáže-li se podezření, že se na vraždě podílel i konzul, měl by být vydán. Také konzul z Istanbulu po vraždě odjel do Saúdské Arábie.

Právní odborník, na nějž se obrátila katarská stanice Al-Džazíra, ale řekl, že naděje na vydání podezřelých do Turecka je malá. Turecko a Saúdská Arábie nejsou vázány dohodou o vydávání občanů a musely by se dohodnout speciálně pro tento případ. 

Profesor mezinárodního práva William Schabas na univerzitě v Middlesexu řekl, že uzavření takové dohody je velmi nepravděpodobné. „Pokud jsou (podezřelí) v Saúdské Arábii, neexistuje právní povinnost je vydat,“ uvedl. 

Šéfka CIA slyšela nahrávku s vraždou

Ředitelka americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Gina Haspelová podle listu The Washington Post během své návštěvy Turecka měla možnost poslechnout si nahrávku, která novinářovu vraždu zachytila.

Tedy tu nahrávku, o které turecká policie i prezident Erdogan mluvili, ale dosud ji nezveřejnili. Haspelová se tak dostala ke klíčovému důkazu o Chášukdžího osudu. Podle původních zpráv z Turecka jsou na nahrávce zvuky zápasu a posledních minut novinářova života.

Novinář Chášukdží byl zabit, přiznal Rijád. Tvrdí, že zemřel po bitce

WP citoval zdroj, který je obeznámen s jednáním Haspelové s tureckými představiteli. Podle něj je audio přesvědčivé a může přimět USA vyvinout další tlak na Rijád v otázce objasnění vraždy.

Chášukdží vešel na konzulát v Istanbulu 2. října a od té doby ho nikdo na veřejnosti nespatřil. Turecko hovořilo o vraždě od počátku, Saúdská Arábie ji přiznala za více než čtrnáct dní. Korunní princ Muhammad bin Salmán ji ve středu označil za hanebný a neospravedlnitelný zločin.

Bývalý pracovník CIA Bruce Riedel řekl washingtonskému listu, že vyslechnutí nahrávky dává Spojeným státům další možnosti. „Nejenže se zvýší tlak ze strany médií, ale Kongres řekne ‚Gino, chceme, abys přišla a řekla nám, co přesně jsi slyšela‘,“ sdělil Riedel.

Česko stáhne diplomata ze Saúdské Arábie v souvislosti s vraždou novináře

Katarská stanice Al-Džazíra upozornila, že není jasné, zda korunní princ Muhammad dovolí případ detailně prověřit, jelikož sám je podezřelý z podílu na vraždě kritika Rijádu. 

„Jak by mohlo v Saúdské Arábii fungovat skutečné vyšetřování, když jedním z hlavních podezřelých je korunní princ? Členové jeho královské gardy byli ve vražedném komandu. USA ani zbytek světa by to neměly přijmout,“ sdělil nejmenovaný turecký představitel.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Podmínka za útok nožem je mírný, ale přiměřený trest, říká státní zástupce

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

Za směšně nízký označil poškozený muž trest, který u soudu dostal útočník z Egypta, jenž při potyčce před hudebním...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Putin předal Nohavicovi Puškinovu medaili. Písničkář zazpíval v ruštině

Písničkář Jaromír Nohavica v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Připnul mu ji...

Písničkář Jaromír Nohavica si v neděli osobně v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Udělil mu ji ruský prezident Vladimir...

Další z rubriky

Francouzka schovávala dceru dva roky v kufru auta, hrozí jí 20 let vězení

Žena nakládá věci do kufru auta

Ve středofrancouzském městě Tulle začal soud s 50letou ženou, která svou dceru po narození schovávala dva roky v kufru...

Češka se v Mexiku stala sexuální otrokyní, dva roky ji věznil její přítel

Násilí na ženách

Mexický list Vanguardia v neděli informoval o české občance, která se v Mexiku stala obětí sexuálního vykořisťování. Do...

První světová válka zmobilizovala dva miliony Afričanů, za cizí zájmy

Za Francii bojovaly v první světové válce tisíce Afričanů.

Do bojů první světové války se zapojili i afričtí vojáci, kteří byli nuceni bojovat za své pány. Francie mezi lety 1914...

Najdete na iDNES.cz