Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česká televize stojí před stávkou

  18:36aktualizováno  18:36
Česká televize je už dvanáctý den paralyzována a už týden nevysílá standardní zpravodajství. Zaměstnanci vyhlásili stav krajní nouze, opakovaně vstupují do vysílání a hrozí stávkou, pokud Rada ČT neprodleně neodvolá ředitele televize Jiřího Hodače. Všechny plánované zpravodajské pořady odvysílala Česká televize i 31. prosince ve dvou verzích. Relace připravené vedením ČT byly bez zpráv ze zahraničí, sportu a předpovědi počasí.
Ladislav Paluska

Ladislav Paluska - Finační ředitel České televize Ladislav Paluska na tiskové konferenci, která se uskutečnila 28. prosince v Praze po jednání kolegia generálního ředitele ČT Jiřího Hodače. Paluska vyzval Hodače, ať odstoupí. | foto: MICHAL RŮŽIČKAMF DNES

CO SE STALO 31.12.

1 - VÝPOVĚDI: ředitel televize Hodač v noci na 31.12. odvolal čtyři své nejdůležitější podřízené, mimo jiné i finančního a výrobního ředitele
2 - STÁVKA: vzbouření zaměstnanci vyhlásili stav krajní nouze a hrozí stávkou
3 - NEÚPLNÉ ZPRÁVY: v poledne ČT vysílala opět dvoje zprávy, relace připravená vedením televize zase neobsahovala zprávy o počasí a sportu
4 - BEZ POLITIKŮ: odpůrci Hodače vyzvali politiky, aby se jich nezastávali a nechodili je podporovat do budovy ČT

V sobotu i v neděli vysílal tým věrný Hodačovi vlastní zpravodajství z Barrandova, ze studia, které patří soukromé televizi Nova. Převážnou většinu zpráv četla bývalá rozhlasová moderátorka Dušica Zimová z jednotlivých listů papíru.

Poslední plánovaná zpravodajská relace obsahovala pouze jeden příspěvek. Jeho hlavní částí byl dvouminutový rozhovor se šéfkou zpravodajství Janou Bobošíkovou, v němž popisovala, jak byla v sobotu v noci slovně napadena, mimo jiné senátory za Čtyřkoalici a mluvčím prezidenta Ladislavem Špačkem, kteří byli buď v nebo před budovou televize.

Vyjádření druhé strany - zástupců krizového výboru či samotných senátorů - zprávy neobsahovaly (k nočnímu konfliktu viz mezititulek Bobošíkovou provázel pískot).

Nové vedení nevědělo, zda dokáže na Silvestra vyrobit zprávy
Zejména silvestrovské zpravodajství připravované vedením bylo ohrožené.  "Já prostě nevím, kdy, kde a jak budou moji lidé napadeni fyzicky a verbálně," řekla šéfka zpravodajství České televize Jana Bobošíková.

"Nevím, zda se nám podaří poslední den v roce vyrobit zpravodajskou relaci," dodala. "V poslední den roku je v České republice velmi těžké sehnat štáby a studia, které by byly schopny podílet se na výrobě zpráv. Pokud je neseženeme, nebudeme fyzicky schopni zpravodajství v tento den zajistit."

DALŠÍ INFORMACE

Rada ČT Hodače zatím podržela Rada ČT: Hodač má čas do 2. ledna
Už týden nemají diváci ČT normální zpravodajství

Hodač není schopen dodat zprávy

Podřízení Jiřího Hodače si stěžují, že s nimi jejich šéf nemluví a neříká jim, jaké dělá změny.

Po Hodačově příchodu ovládl Kavčí hory chaos

Poslední den v roce může divákům České televize přinést překvapení.

Silvestr na ČT2 je ohrožen

Kdy je možné neplatit koncesi? Pracovníci pošty čelí agresivitě lidí, kteří nechtějí platit koncesionářské poplatky.

Lidé odhlašují koncese

Jak šly události v ČT za sebou

Chronologie krize v ČT

O co se opírá Jiří Hodač, když říká, že rada označila jedině jeho vysílání za legální?

Plné znění sdělení Rady pro rtv

Obvyklé večerní Události v 19:15 kvůli Silvestru nejsou v dlouhodobém programu.

Revoltující zaměstnanci zatím vysílají z budovy zpravodajství vlastní zpravodajské pořady podle plánu. Ty ale mohou vidět jen diváci připojení na satelit a někde i uživatelé kabelové televize, případně internetu.

Zaměstnanci ČT hrozí stávkou
Zaměstnanci České televize protestující proti volbě generálního ředitele Jiřího Hodače hrozí stávkou. Pod hlavičkou krizového štábu a odborů vyhlásili - nečekaně uprostřed seriálu Sex ve městě v sobotu pozdě večer a podruhé v neděli dopoledne a poté několikrát uprostřed vysílání - stav krajní nouze.

Ředitele Jiřího Hodače považují za nesvéprávného. Stav krajní nouze podle nich způsobil Hodač přerušením vysílání, porušením reklamních smluv a nejnověji odvoláním vedoucích pracovníků ČT.

Jak bude případná stávka vypadat, odmítli zástupci vzbouřených zaměstnanců z taktických důvodů prozradit. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Richard Falbr se však už nechal slyšet, že případnou stávku zaměstnanců České televize konfederace plně podpoří a považuje ji za zcela legální.

Vzbouřenci: Hodač je nesvéprávný
"V souladu s paragrafem 171 zákoníku práce a vycházejíce ze stavu nouze zapříčiněné jednáním pana Jiřího Hodače jsme nuceni zakročit a odvrátit škody hrozící neodkladně zaměstnavateli," uvádí se v prohlášení krizového štábu a odborů.

"Pan Jiří Hodač se také pokouší získat podpisová práva ke všem účtům České televize a získat tak plnou moc nad finančními rezervami ČT, což je zhruba 700 milionů korun," stojí v prohlášení.

Odvolání dalších klíčových členů vedení ČT považují Hodačovi odpůrci za další důkaz jeho nesvéprávnosti. "Popis zdravotního stavu pana Jiřího Hodače lidmi z jeho bezprostředního okolí, jeho včerejší údajná nabídka odstoupit z funkce pro únavu a způsob jednání, které naprosto ignoruje základní pravidla chodu České televize, svědčí o pravděpodobné ztrátě způsobilosti pana Jiřího Hodače k právním úkonům," tvrdí krizový výbor a odboráři.

V sobotu pozdě večer zesílily mezi zaměstnanci zpravodajství obavy z násilného obsazení budovy Hodačovými lidmi. Ten kromě jiného posílil kontroly bezpečnostní služby u vchodu do budovy zpravodajství a nechal vypnout mobilní telefony redaktorům, na které podal trestní oznámení.

Nikdo nesmí do hlavní části budovy zpravodajství vejít, povoleny jsou pouze odchody.

Mareš: k mimořádnému jednání rady není důvod
Předseda Rady ČT Miroslav Mareš nevidí po hrozbě zaměstnanců stávkou důvod pro svolání mimořádného jednání rady. "Musel bych samozřejmě obvolat všechny radní, abych svolal mimořádné jednání rady, a k tomu já nyní nevidím důvod" (více viz audio).

Hodač dal výpovědi vedení ČT
Z vedoucích pracovníků se Hodač v sobotu pozdě večer rozhodl odvolat klíčové osoby z vedení televize: finančního ředitele Ladislava Palusku, vedoucí právního útvaru Vladimíru Vocetkovou, vedoucího personálního útvaru Michala Kříže a ředitele výroby a techniky Víta Novotného. Všichni patřili mezi členy kolegia ředitele, třináctičlenného sboru, jehož většina ho v pondělí vyzvala k rezignaci. Kolegium je nejvyšším kolektivním orgánem České televize, v němž zasedají vedoucí jednotlivých oddělení.

Už v neděli dopoledne Hodač za dva z těchto vedoucích pracovníků našel náhradu. Jména jeho nových lidí však odmítl říci. Podle informací ČTK je novým ředitelem techniky a výroby Jan Novák, jenž pracoval v letech 1993 až 1998 jako vedoucí techniky objektu zpravodajství.

Vzbouřenci nechtějí podporu politiků
Václav Klaus vyzval v minulých dnech ke schůzce o ČT předsedy parlamentních stran kromě KSČM. Schůzka je ohlášena na 2. ledna. Předsedové KDU-ČSL Jan Kasal a Unie svobody Karel Kühnl sice navrhli, aby se schůzka uskutečnila již 31. prosince, předsedové ODS a ČSSD to však odmítli.

"Před schůzkou předsedů čtyř parlamentních stran nechceme dávat nikomu ani tu nejmenší záminku spojovat nás s jakoukoli politickou stranou," podotkl Martin Schmarcz z krizového výboru ČT poté, co vzbouřenci vyzvali politiky, aby je nechodili podporovat do budovy televize.

Redaktoři argumentují tím, že senátoři měli v budově zpravodajství pouze dohlížet nad zákonností. Místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek ale pokládal fakt, že místopředseda Senátu Jan Ruml v budově přespal, za důkaz, že ČT není nestranná.

Nad dodržováním zákonů na Kavčích horách by ode dneška měli bdít pouze policisté, krizový výbor ČT požádal o přítomnost policejní hlídky před budovou redakce zpravodajství.

Bobošíkovou provázel pískot
Ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková se opět v sobotu v noci pokusila předat výpověď, tentokrát redaktoru Jiřímu F. Potužníkovi. Ten ji odmítl stejně jako jeho kolegové převzít. Vstup šéfky zpravodajství do zpravodajského sálu provázelo napětí a pískot. Jeden z členů ochranky Bobošíkové zřejmě strčil do kameramana televize. Ten upadl a kamera jej uhodila do hlavy. Senátorka a lékařka Zuzana Roithová však usoudila, že lékařská pomoc není nutná. Policii zaměstnanci ČT volat odmítli, aby nezavdali příčinu policejnímu zásahu.

Rada ČT v sobotu Hodače po dlouhém jednání podržela, i když jí Hodač nabídl rezignaci, i šéf TV NOVA Hodače plně podporuje - více ze sobotního vývoje událostí kolem ČT ZDE

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Firma vyhodila na skládku sporáky, dostala milionovou pokutu

Skládka odpadu v Žabčicích.

Pokutu ve výši jeden milion korun dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) společnost Purum. Ta v Osečné...

Muž v Praze vykradl banku, odnesl si několik desítek tisíc korun

Policie pátrá po muži, který vyloupil banku.

Neznámý muž v pátek přepadl banku v ulici Jana Želivského v Praze 3. Pachatel přistoupil k přepážce a podal...

Nejen kvóty, žaloba z Bruselu Česku hrozí i za špinavý vzduch, varuje expert

Tak vypadá centrum Ostravy pod smogovou poklicí.

Začalo období roku, kdy se zase budeme dusit. Ačkoli stále slyšíme, že je nutné hlavně ve městech dělat pro zlepšení...

Audi A5 2.0 TFSI 2014 · S-line,ČR
Audi A5 2.0 TFSI 2014 · S-line,ČR

r.v. 2014, naj. 62 374 km, benzín
700 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz