Vlak s uranem dojel do Temelína

  • 22
Vlak s jaderným palivem pro Temelín je v cíli. Do jihočeské elektrárny dorazil krátce před 14. hodinou. iDNES to potvrdil mluvčí provozovatele elektrárny společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Na cestu 21 kontejnerů z polského Štětína dohlížela policie. Ekologové se tentokrát protestů vzdali.

Vlak vyjel v úterý kolem poledne z polského Štětína. Po 21. hodině projel kolem jihopolské Vratislavi. Na česko-polskou hranici do Lichkova dorazil v půl šesté ráno, ačkoli ho zde železničáři očekávali už mezi čtvrtou a půl pátou. Po sedmé hodině projel transport Chrudimí. 

V deset hodin dopoledne dorazil vlak do Jihlavy. Pět minut před jeho příjezdem kroužila nad železniční stanicí helikoptéra, která náklad sledovala. Na jihlavském hlavním nádraží pak dohlížela na bezproblémový průjezd běžná policejní hlídka a několik mužů v civilu.

Úřady udržovaly celou trasu vlaku do poslední chvíle v přísném utajení. Podle Kříže byla trasa tajena z bezpečnostních důvodů. "I ve firmě to vědělo jen několik lidí," dodal.

Jak transport vypadal
Za lokomotivou byl zařazen jeden modrý a dva zelené vagony s policisty, následovala prázdná plošina. Za ní bylo sedm vagonů po třech kontejnerech s palivem. Také na konci samotný náklad oddělovaly od druhé lokomotivy prázdná plošina a zelený vagon plný policistů. Policejní experti byli i v lokomotivách.

Podle agentury APA přivezla jaderné palivo do Štětína loď Capricorn plující pod nizozemskou vlajkou. Ta vyplula z amerického přístavu Norfolk 2. listopadu.

Majitelem přepravovaného uranu je americká společnost Westinghouse, která dodala rovněž řídící a bezpečnostní systém do jihočeské jaderné elektrárny.

Samotnou vlakovou soupravu doprovázely čtyři vozy policistů. Už v Polsku podél trati hlídkovali policisté na mostech, důvod své zvýšené aktivity však neupřesnili. Na dotazy novinářů odpovídali, že kontrolují, aby například z mostů nikdo nic neshazoval na projíždějící vozy. 

Utajení je podle úředníků v pořádku
Podle šéfa bezpečnostní komise kraje Vysočina Pavla Masláka nebyl úřad o průjezdu vlaku informován. "Materiál byl důvěrný a na kraji nikdo zatím nemá bezpečnostní prověrky. Čtyři lidé, včetně zástupce hejtmana, mají o ně zažádáno," dodal. 

"Město o této záležitosti nebylo informováno, protože je to utajené a myslím si, že je to tak naprosto v pořádku," míní i tajemník jihlavského magistrátu Jiří Doležal. Ten se domnívá, že veřejné informace o trase transportu by mohli zneužít protijaderní aktivisté.

Aktivisté odešli za pět minut dvanáct

Králíky zase nic nevěděly
"O vlaku jsem se dozvěděl náhodou," řekl ČTK starosta Králík Anton Zima. V dubnu přitom kritizoval, že starostové obcí, přes jejichž území vlak projížděl, o něm nebyli informováni.

"Po této kritice jsem dostal z kraje informaci, že Králíky leží v území, kterým budou vlaky s jaderným palivem dál projíždět. Vím i jak se zachovat v případě mimořádné události a jaké může či nemůže mít případná nehoda důsledky," dodal.

Podle zákona o utajovaných skutečnostech jsou o průjezdu jaderného nákladu informovány složky krizového systému v kraji.

Jaderné palivo podle Polské agentury pro atomovou energii (PAA) životní prostředí neohrožuje: "PAA má absolutní jistotu, že transport je bezpečný a neohrožuje obyvatele ani životní prostředí," informoval místopředseda agentury Witold Lada.

Převážený přírodní uran obohacený o izotop 235 vyzařuje podle dřívějších ujištění úřadu radiaci na úrovni standardní horniny.

Ekology transport zaskočil
Zpráva o přepravě jaderného paliva zasáhla polské ekologické aktivisty údajně jako blesk z čistého nebe. "Většina z nich byla v době překládání materiálu na ekologickém veletrhu v několik set kilometrů vzdálené Poznani," uvedl Robert Ciglicki z Federace Zelených GAIA.

"Je to taková zvláštní shoda náhod," komentoval načasování transportu na období ekologického veletrhu. Aktivisté by se ale podle něj, ani pokud by byli přímo ve Štětíně, nepokusili o zablokování cesty vlaku.

Stejně jako při předcházejícím transportu by se prý soustředili na informační kampaň namířenou proti povolování převozů jaderných materiálů přes Polsko, která by měla pohnout veřejným míněním.

Ekologičtí aktivisté v Čechách protesty neplánují. "V tuto chvíli nevím, zda někdo něco připravuje. Naše dlouhodobá kampaň proti jaderné energii a Temelínu je všem známá," sdělil Jan Haverkand z hnutí Greenpeace.

Podle zástupce hnutí Děti Země, který si však nepřál být jmenován, nestihnou aktivisté protesty zorganizovat. "Průjezd se jim podařilo dobře utajit. Větší akce se nedá takto rychle připravit," řekl.

Do Temelína už jeden transport přijel
Z Polska dorazil do Temelína vlak s jaderným paliven už koncem dubna. Přivezl 40 tun pro druhý blok jihočeské jaderné elektrárny. Transport tehdy nenechali bez povšimnutí čeští i polští aktivisté. Více o prvním transportu najdete ZDE.

Vlak s jaderným palivem z polského Štětína do jihočeské elektrárny Temelín, přejel česko-polské hranice zhruba v 5:30 na hraničním přechodu Miedzylesie-Lichkov na Orlickoústecku, 21. listopadu 2001

Vlak s jaderným palivem z polského Štětína do jihočeské elektrárny Temelín, přejel česko-polské hranice zhruba v 5:30 na hraničním přechodu Miedzylesie-Lichkov na Orlickoústecku, 21. listopadu 2001

Policista hlídkuje u tratě, kudy projíždí vlak s jaderným palivem pro elektrárnu Temelín. Transport přejel česko-polské hranice zhruba v 5:30 na hraničním přechodu Miedzylesie-Lichkov na Orlickoústecku, 21. listopadu 2001

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video