Komisař pro soudnictví, svobodu a bezpečnost Jacques Barrot.

Komisař pro soudnictví, svobodu a bezpečnost Jacques Barrot. | foto: Profimedia.cz

Vláda nejspíš bude zákaz zveřejňování odposlechů vysvětlovat Evropě

  • 24
Premiér Mirek Topolánek, který zrovna předsedá Evropské unii, zažije pravděpodobně brzy nepříjemný rozhovor. Je možné, že bude muset vysvětlovat evropskému komisaři Jacquesu Barrotovi, jak to, že jeho země omezuje svobodu slova. MF DNES to řekl zdroj z Barrotova okolí.

"Pokud tento zákon opravdu omezuje pod hrozbou vězení a bez ohledu na veřejný zájem, co novináři mohou a nemohou tisknout, je protiprávní," řekl jeden z Barrotových podřízených. Jacques Barrot je komisařem pro soudnictví, svobodu a bezpečnost.

"Média publikují úniky z policejních odposlechů všude v Evropě, i u nás v Itálii, ale nikde nedošlo k plošnému zákazu jejich zveřejňování," říká vysoce postavený bruselský úředník.

Mirek Topolánek při projevu v Evropském parlamentu ve Štrasburku (14. ledna 2009)Aby se mohl Jacques Barrot vyjádřit k novému zákonu oficiálně, musí nejprve oslovit českou stranu a zjistit, jak se to se schváleným zákonem má. I když komise nemá na české zákonodárce žádné "páky", může komisař na Topolánka tlačit při jednáních o jiných záležitostech.

Zákon, který zakáže novinářům publikovat odposlechy pod hrozbou pětiletého vězení, už nejspíš brzy vstoupí v platnost. Václav Klaus včera prohlásil, že ho podepíše. - čtěte Podepíšu zákaz zveřejňování odposlechů, vzkázal Klaus novinářům

Náhody kolem Langera

S nápadem zakázat zveřejňování odposlechů přišel poslanec Marek Benda v době, kdy MF DNES zveřejnila několik let staré odposlechy z policejního spisu Krakatice, které mapovaly styky tehdejšího šéfa podsvětí Františka Mrázka.

Mezi nimi zveřejnila i výňatky z četné konverzace mezi blízkým spolupracovníkem Mrázka Luďkem Sekyrou a současným ministrem vnitra. Ukázalo se, že se Ivan Langer velmi angažoval v Sekyrově snaze získat největší státní stavební firmu IPS.

Spis Krakatice ukázal, jak úzké byly vazby mezi podsvětím a vrcholnou politikou. Kromě Langera si s lidmi z Mrázkova okolí telefonoval například poslanec Vlastimil Tlustý. MF DNES publikovala i hovory Františka Mrázka, ve kterých se mluví o současném prezidentovi. Mrázek Klausovi přezdíval "prófa, profesor či Venoušek".

Veřejnost už v budoucnu nebude mít šanci se nic podobného dovědět. Když Klaus zákon podepíše v nejbližších dnech, začne platit už od května. Pokud se to nestihne, začne být publikování odposlechů ilegální od počátku června.

Asi do toho půjdeme

Poslance i prezidenta se v posledních týdnech snažily přesvědčit různé mezinárodní organizace, aby od úmyslu cenzurovat média ustoupili. Naposledy proti zákonu protestovala Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

"Ta změna odporuje evropským standardům svobody slova," napsal Miklos Haraszti, zástupce pro média. Výzvu, aby zákon vetoval, poslali prezidentovi i šéfredaktoři nejvýznamnějších českých médií včetně MF DNES.

"Problém zákona je v tom, že kriminalizuje zveřejňování i těch informací, které dokazují nemravné chování politiků, jakým je kupříkladu nepřípustný lobbing, ovlivňování obchodních případů a podobně," komentoval prezidentovo rozhodnutí šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský. Podle něj může zákon významně omezit svobodu projevu. 

Čtěte blog šéfredaktora MF DNES

"Proto by bylo dobré, kdyby skupina senátorů či skupina poslanců podala podnět Ústavnímu soudu k přezkoumání tohoto zákona," navrhuje Čásenský. 

Senátoři se zatím jako jediní proti zákonu postavili. Kdyby všichni ti, kteří hlasovali proti, teď byli ochotní podat ústavní stížnost, dostal by se kontroverzní zákon k Ústavnímu soudu. "Asi do toho půjdeme, ale nechci teď dávat žádné zásadní stanovisko," řekl včera senátor Jiří Oberfalzer.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video