Nový program EU by měl přijímání uprchlíků zemím usnadnit a finančně ho zefektivnit.

Nový program EU by měl přijímání uprchlíků zemím usnadnit a finančně ho zefektivnit. | foto: Michal Šula, MF DNES

V Česku žije přes 430 tisíc cizinců, jejich počet stoupá

  • 162
Vláda projednala zprávu o migraci za loňský rok. Podle ministra vnitra Martina Peciny v Česku legálně pobývá 430 tisíc cizinců. Jejich počet oproti loňsku vzrostl. Nejvíce je Ukrajinců, Slováků a Vietnamců. Brusel tlačí na to, aby státy EU přijímaly více uprchlíků a rovnoměrně se o ně dělily.

Na českém území v současné době podle zprávy legálně pobývá 430 tisíc cizinců s povolením k pobytu. Z nich 183 tisíc má trvalý pobyt, zbytek pobyt dlouhodobý. Jejich počet každoročně roste, oproti loňsku například o deset procent.

Ministr Pecina také konstatoval, že proti loňsku poklesl počet vydaných víz pro vstup do České republiky. Z 650 tisíc žádostí o víza tak Česko kladně odpovědělo 584 tisícům cizinců. To je o 68 tisíc méně než v roce 2007. O víza žádají nejčastěji občané Ruska (až polovina všech žádostí), mezi dalšími zájemci o vstup jsou hlavně Ukrajinci a Vietnamci.

Úřady odbavily celkem 800 tisíc cizinců na vnější schengenské hranici, což je oproti loňskému roku nárůst o šest procent. Vstup odepřely 257 lidem.

Podle ministra roste počet zahraničních studentů na českých vysokých školách. V současnosti jejich podíl činí 8,4 procenta ze všech studentů, o jeden procentní bod více než v roce 2005. Nejvíce zahraničních studentů, přibližně 20 tisíc, pochází ze Slovenska.

Přijímejme více uprchlíků, tlačí Evropská komise

Kromě ekonomických migrantů by Česko také mohlo přijímat uprchlíky. Evropská komise totiž na počátku září přišla s návrhem na koordinaci jejich přesídlování. Odvolává se na miliony lidí, kteří ve světě opouštějí své domovy a chtějí do Evropy.

"Mnoho uprchlíků je také ve velmi těžké situaci či potřebuje speciální pomoc, kterou jim země, ve které našli útočiště, nemůže poskytnout. V takovém případě je obvyklým řešením přesídlení neboli přesun uprchlíků do jiné azylové země," píše se v materiálu, který na svých stránkách zveřejnila vláda.

Evropská komise slibuje pomoc a podporu při přesídlování utečenců. "V současné době přesídluje uprchlíky ze zemí mimo EU pravidelně pouze deset členských států. Obvykle tuto činnost nekonzultují ani vzájemně nekoordinují. Podle plánu by mělo dojít k vytvoření dobrovolného programu, který by posílil politickou i praktickou spolupráci," tvrdí se v tiskové zprávě.

Které státy přesídlují uprchlíky už nyní

Švédsko, Dánsko, Finsko, Nizozemsko, Velká Británie, Irsko, Portugalsko, Francie, Rumunsko, Česká republika.

Obvykle tak činí v rámci svých národních programů, aniž by své počínání koordinovaly. Návrh EU chce sjednotit tuto politiku.

Program by měl přijímání uprchlíků zemím usnadnit a finančně zefektivnit. V jeho rámci by země na každého přesídleného uprchlíka dostaly čtyři tisíce eur. Státy by si ponechaly právo rozhodovat o tom, které běžence přijmou a kolik.

Podle vlády byla ustavena expertní skupina, která má za cíl určovat, které skupiny utečenců by měly dostat přednost. Vybrala například irácké uprchlíky v Sýrii a Jordánsku či súdánské uprchlíky v Čadu.

EU si chce zvýšit prestiž

EU se tak chce prezentovat jako solidární se zeměmi třetího světa. Podle OSN totiž například v minulém roce přijala jen sedm procent světových uprchlíků, což je podle Bruselu málo. Navýšením počtu tak chce Unie zvýšit svoji roli na globální humanitární scéně a posílit si mezinárodní prestiž.

Návrh počítá se zavedením jednotné azylové procedury. Chce také navýšit počet přijímaných imigrantů, domnívá se totiž, že tím sníží ilegální imigraci.

Souvisí také s dramatickou situací středomořských států, které si už roky nevědí s imigranty rady. Už dlouhou dobu proto tlačí na Brusel, aby zavedl systém přerozdělování uprchlíků, v rámci kterého by se o nápor běženců podělily i další země, včetně nových členů EU. - čtěte Evropa si neví rady s přistěhovalci

Program je dobrovolný a členské státy by na další z podzimních schůzek měly evropského komisaře Jacquesa Barrota informovat o tom, jak se k návrhu staví. Například Německo a Rakousko ho odmítá, nelibost před časem vyjádřilo i Česko, podle kterého by jen povzbudil další běžence. - čtěte Česko: Imigranty z jihu nechceme 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video