Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Evropa si neví rady s přistěhovalci, poslat by je chtěla i do Česka

  10:13
Česko by v budoucnu mohlo mít za povinnost hostit ilegální imigranty, kteří utíkají na Západ. Solidaritu nových členských států EU se starými požadují italský premiér Silvio Berlusconi a eurokomisař Jacques Barrot. Téma přijde na pořad dnešní rady ministrů vnitra a spravedlnosti v Lucemburku.

Středomořské státy příliv uprchlíků už nezvládají. Apelují proto na Brusel, aby jim pomohl imigranty rozmístit po Evropě. | foto: Darrin Zammit LupiReuters

Ministr vnitra Martin Pecina a ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová budou coby ministři předsedající země dvoudenní schůzku svých kolegů v Lucemburku řídit. Na výzvu francouzského eurokomisaře pro justici a vnitro Jacquese Barrota by se měla schůzka zabývat i ilegální imigrací.

Podle zahraničních médií Barrot v květnu všechny resortní ministry EU obeslal dopisem, ve kterém načrtává představu italského premiéra Berlusconiho. Jeho země si už s imigrací neví rady a navrhuje proto, aby se problém řešil na celoevropské úrovni. Nadbytek imigrantů by si měly členské státy rozdělit, západní země totiž jejich nápor jen těžko zvládají. Přistěhovalce by tak mohla dostat i Česká republika.

''Imigrace není jen italský problém, ale problém Evropy, kde musíme mít větší solidaritu," napsal Barrot podle italských médií v dopise českému předsednictví. Migraci označil za problém nabývající na vážnosti.

''Mnoho lidí přišlo o život na moři, když se pokoušeli dosáhnout břehů EU, ochranný systém některých zemí je pod velkým tlakem a roste počet imigrantů, kteří se snaží dostat do EU ilegálně," uvedl eurokomisař.

České ministerstvo: Dopis zveřejnit nemůžeme

Barrot proto vyzval českého ministra vnitra, aby na evropské úrovni odstartoval první výměnu názorů na toto téma. Má se pokusit identifikovat konkrétní priority a akce, které se projeví v krátkodobém horizontu, a které by mohly být během několika příštích měsíců uvedeny v praxi. "Je velmi důležité, že všichni ministři vnitra EU věří, že situace může být řešena pouze skrze evropskou solidaritu," dodal.

Dopis dostali i ministři ostatních zemí. Média jeho přesné znění zatím nepublikovala, o jeho obsahu se zmiňují pouze v obecné rovině. Dopis nechce poskytnout ani české ministerstvo. "Dopis vám předat nemůžeme, učinit tak může jen ten, kdo ho psal, tedy pan Barrot," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Informace na stránkách českého předsednictví pouze hovoří o tom, že Komise ministrům vnitra EU rozeslala dopis s konkrétními návrhy, jak ilegální imigraci řešit. Dokument je ale skoupý na slovo a o konkrétních iniciativách se nezmiňuje.

Redakce se pokusila zjistit, s jakým stanoviskem Češi do Lucemburku poletí. "Jsme předsednickou zemí, nejedeme do Lucemburku s českým stanoviskem, ale hledáme kompromis mezi členskými státy a komisí," řekl iDNES.cz ministr Martin Pecina. Češi prý vlastní stanovisko začnou prezentovat od 1. července, tedy po skončení předsednictví.

"Zatím to vypadá, že návrhy ve věci Středomoří nebudou přijatelné pro většinu států v tom znění, jak jsou předloženy. Zítra budeme diskutovat, ale řešení bude hledáno až na dalších radách," dodal ve středu ministr.

Vnitro se nakonec proti článku iDNES.cz ohradilo. "Jedná se o spekulace a šíření poplašné zprávy," reagovala mluvčí Markéta Matlochová.

Středomoří volá Unii na pomoc

S živelnou imigrací se potýkají převážně středomořské státy, které jsou pro imigranty nejsnáze dostupné a "první na ráně". Kromě Itálie je to i Malta, Kypr a Řecko. Země drží přistěhovalce v detenčních táborech, které jsou přeplněné, a přistěhovalectví je v těchto zemích bouřlivé téma nejen před nynějšími volbami.

"Tuto imigrantskou tragédii musí s Maltou sdílet jak Francouzi, tak Evropané i obyvatelé Středomoří. Je zapotřebí, aby se egoismus Evropy změnil v solidaritu. Členské státy s přistoupením k EU podepsaly pakt solidarity a ten bude dodržován," řekl například francouzský velvyslanec na Maltě.

Itálie proto požádala ústy ministra zahraničí Franca Frattiniho o svolání vrcholné schůzky EU, která by problém řešila. Premiér Berlusconi by chtěl téma otevřít i na červnové Evropské radě, kde by se měl probírat tzv. "protiimigrační balíček".

Pomoci má Lisabon i směrnice europarlamentu

Budoucí společný postup vůči imigrantům umožňuje i Lisabonská smlouva, podle které by imigrační politika nepatřila mezi kompetence národních států, ale určovala by ji sama Unie. Dojdou-li Berlusconiho návrhy sluchu u představitelů EU, bude mít Brusel v Lisabonské smlouvě účinný nástroj, jak imigranty mezi jednotlivé země přerozdělovat.

Na tento problém poukazují v Česku před volbami právě euroskeptické strany. Téma zdůrazňuje například europoslankyně Jana Bobošíková či česká Libertas. "Nechceme, aby podle Lisabonské smlouvy mohla EU přidělovat nelegální imigranty jako sousedy do vašeho domu," tvrdí Libertas.cz na svých plakátech.

Evropský parlament se už věcí vážně zabývá. Nedávno přijal směrnici, která k tomuto druhu řešení odkazuje. "Evropský parlament se domnívá, že jedním z cílů společného evropského azylového systému musí být zavedení účinných mechanismů solidarity, aby se zlepšila situace zemí, do nichž přijíždí velký počet žadatelů o azyl a které mohou jen obtížně zajistit přiměřené podmínky pro přijímání žadatelů," píše se ve směrnici, která byla přijata většinou europoslanců.

Podle ní se ale solidarita zemí bez imigrantů s těmi, které imigranty mají, nesmí omezovat pouze na poskytování finančních prostředků. "Měly by být především účinně prováděny mechanismy dobrovolného znovuusídlení a přesídlení v rámci EU, které byly stanoveny Evropským paktem o přistěhovalectví a azylu. Tyto mechanismy by umožnily, aby osoby požívající mezinárodní ochrany byly přijaty jiným členským státem, než je stát, který jim tuto ochranu poskytl," uvádí zpráva.

Co se bude projednávat v Lucemburku

- schengenský informační systém druhé generace
- vízový informační systém
- závěry Rady a zástupců vlád členských států k uzavření detenčního zařízení na Guantánamu
- první azylový balíček + evropský azylový podpůrný úřad
- nelegální migrace ve Středomoří

zdroj: EU2009.cz

Mělo by Česko pomoci středomořským státům a přijmout od nich část přistěhovalců?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 18. června 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 24113
ANO
ANO 2980

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Řidič Porsche srazil na chodníku ženu s kočárkem

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

OBRAZEM: Zkáza ukrajinského Donbasu pohledem reportérů iDNES.cz

4. května 2024  16:04

Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Doněcká oblast byla se svými čtyřmi miliony obyvatel nejlidnatější částí Ukrajiny. To změnila...

Třetí stupeň poplachu, 13 jednotek hasičů. Na Zlínsku hořel kovošrot

4. května 2024  13:06,  aktualizováno  14:56

V Tlumačově na Zlínsku hořel kovový šrot na autovrakovišti v průmyslovém areálu. Zasahovalo tam 13...

Oslavný song na Kima je hitem TikToku. Pecka, je to jak ABBA, líbí se mladým

4. května 2024  14:54

Oslavná propagandistická píseň na severokorejského diktátora Kim Čong-una se stala hitem sociální...

Prokremelské motorkáře vítali v Brně jako delegáty ruské teroristické federace

4. května 2024  8:57,  aktualizováno  14:40

Kontroverzní klub motorkářů Noční vlci, který podporuje ruského diktátora Vladimira Putina, se s...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...