Podle informací médií útok na ohrazení nastal poté, co se roznesla nepravdivá zpráva, že Makedonie otevřela hranice pro všechny uprchlíky.
„Byla tam panika a naděje, že se konečně otevřela brána směrem na západ Evropy. Je to emočně vypjaté pro uprchlíky a migranty, kteří tu jsou,“ popsala situaci z místa zpravodajka televize al-Džazíra.
Online reportáž |
Svědek události řekl agentuře Reuters, že policie vypálila do davu, který povalil kovovou bránu, několik granátů se slzným plynem. Stejně zasáhla i na železniční trať, kam se běženci posadili a odmítali odejít. Agentura AFP s odvoláním na charitu Doctors of the World uvedla, že po incidentu vyhledalo první pomoc nejméně třicet lidí včetně dětí.
Podle reportérky arabské televize si někteří běženci stěžují na chování těch, kteří se nepokojů účastnili. Běženci jí říkali: „Toto nám nepomůže. Oni (Evropané) to uvidí a nebudeme tu vítáni“. Podle al-Džazíry Makedonci pustili v pondělí přes hranici v pondělí 50 uprchlíků.
Žháři zapálili dvě haly, kde měli být běženci ubytovaní
O víkendu na severu Řecka neznámí pachatelé podpálili dvě skladištní haly, které měly sloužit k ubytování uprchlíků, informovala v pondělí agentura DPA. Haly využívané dřív armádou v městečku Jannitsa, ležícím zhruba 50 kilometrů severozápadně od Soluně, vyhořely téměř do základů, uvedla v pondělí ráno řecká televize. Podle přesvědčení hasičů a starosty města Grigorise Stamkose je to dílo žhářů.
Uprchlická krizeSTOCKHOLM: No-go zóna na vlastní kůži PAŠERÁK: Zastaví nás jen armáda POBŘEŽNÍ STRÁŽ: Jedeme na 150 procent ÖRESUND: Z mostu je pomník uprchlické krize KODAŇ: Všichni jsme rasisté, říká šéf klubu pro běžence |
V Jannitse má být ve dvou opuštěných kasárnách uprchlický tábor pro přibližně 4 000 migrantů. Město je vzdálené asi 60 kilometrů od přechodu Idomeni-Gevgelija na řecko-makedonské hranici. Podle odhadu policie tam čeká na povolení vstupu do Makedonie kolem 6 500 lidí, ale makedonské úřady jich do země vpouštějí jen málo. V neděli mohlo hranici překročit pouze 305 uprchlíků, uvedla policie.
Proud migrantů přicházejících do Řecka přitom nadále nepolevuje. V pondělí ráno jich připlulo do Pirea kolem 1 800, sdělila správa tamního přístavu.
Situace v Řecku se během posledních dnů výrazně zhoršila poté, co státy na balkánské migrační trase omezily průchodu ekonomických migrantů přes své hranice. V centru Atén strávily noc na pondělí pod otevřeným nebem stovky uprchlíků, včetně rodin s malými dětmi, napsala DPA s odvoláním na svědectví místních obyvatel.
Řecký deník Kathimerini v neděli večer na svých internetových stránkách uvedl, že řecké úřady neoficiálně odhadují počet uvázlých uprchlíků a migrantů na řeckém území na 110 000 místo původně uváděných 25 000.
Řecké úřady zároveň daly najevo, že začnou zatýkat všechny cizince přítomné na řeckém území, na které se nevztahuje právo na azyl, a obratem je budou vyhošťovat ze země. Konkrétně se to má týkat i občanů zemí, jako jsou Bangladéš nebo Pákistán. Takzvané ekonomické migranty by měl nově zadržovat a vracet do Turecka i Frontex.
„Dominový efekt“ na takzvané balkánské stezce spustilo před týdnem Rakousko, které omezilo počet přijímaných žádostí o azyl na 80 denně a počet lidí vpuštěných na své území na cestě dál do západní Evropy na 3 200. V pátek oznámilo Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko a Makedonie, že hodlají pouštět přes své hranice v průměru 580 uprchlíků denně.
23. února 2016 |