Ústí vyhrálo u Ústavního soudu spor o Matiční

- Ústavní soud v Brně zrušil část zákona o obcích, na základě kterého sněmovna loni v říjnu zrušila usnesení neštěmického zastupitelstva v Ústí nad Labem o stavbě plotu v Matiční. Rozhodnutí soudu tak znamená, že ve sporu s Poslaneckou sněmovnou uspěli představitelé města Ústí nad Labem a jeho městské části Neštěmice. Ústavní soud totiž rozhodnutí sněmovny označil jako absolutně zmatečné a nesmyslné.

"Jde o právní akt orgánu, který k němu nemá žádné oprávnění vyplývající z Ústavy. Takový právní akt je nazýván jako absolutně zmatečný, není to norma, je to ne-norma," prohlásil soudce-zpravodaj Antonín Procházka.

Reakce na rozhodnutí soudu
Mluvčí ústeckého magistrátu Milan Knotek: "Rozhodnutí Ústavního soudu naplňuje námi uplatňovaný princip, že o tom, co je zákonné či naopak, má v demokratické společnosti právo rozhodovat pouze nezávislý soud."
Starosta Neštěmic Pavel Tošovský: "Ukázalo se, že jediný, kdo v celé kauze postupoval v souladu se zákonem byla naše radnice a ústecký magistrát. Všechna rozhodnutí okresního úřadu, vlády a parlamentu, doprovázená tvrdými kritickými slovy, byla dle všeho postavena na vodě."
Domnívá se
, že příští týden Ústavní soud zruší též usnesení, kterým minulý rok v říjnu Poslanecká sněmovna zrušila usnesení neštěmického zastupitelstva o stavbě plotu. "Je to jako při fotbalovém zápase, při kterém jsme na hřišti soupeře vyhráli osm nula a čeká nás zápas doma. Možnost, že bychom prohráli, je takřka vyloučená. Ústavní soud označil za nezákonnou část zákona, o který se poslanci opírali a tak ani jejich rozhodnutí nemůže být logicky platné," míní Tošovský.

(lu)


Zastupitelstva Ústí nad Labem a jeho části Neštěmice požádaly Ústavní soud, aby zrušil část zákona o obcích. Ta dovoluje, aby okresní úřad mohl pozastavit sporná rozhodnutí obecních samospráv a předat je k rozhodnutí poslancům. Právě o tuto část zákona se opírala Poslanecká sněmovna, když loni v říjnu zrušila usnesení neštěmického zastupitelstva o stavbě plotu v ústecké Matiční ulici.

Soudce současně upozornil, že tento případ daleko přesahuje kauzu zdi v Matiční ulici. "Od ledna 1997 sněmovna rozhodla o čtyřech usneseních a jednom opatření místních samospráv," upozornil. Sněmovna však nesmí podle názoru Ústavního soudu do moci výkonné a do samosprávy zasahovat. Tento základní princip platí od začátku platnosti nové Ústavy, tedy od ledna 1993.

"Jsem spokojen, zvítězila samosprávná demokracie. Toto rozhodnutí má obrovský, možná nedocenitelný význam pro všechny ostatní obce a zároveň je varovným prstem hrozícím všem, kteří by si kdykoliv v budoucnu začali vykládat zákony po svém," míní starosta Neštěmic Pavel Tošovský.

Verdikt soudu však ještě neznamená, že usnesení sněmovny automaticky pozbývá platnosti. O tom bude Ústavní soud rozhodovat příští týden. Na druhé straně do budoucna nebude sněmovna moci zasahovat do samosprávných rozhodnutí obecních zastupitelstev.

Rozhodnutí Ústavního soudu však už nijak neovlivní osud plotu v Matiční ulici, který bez ohledu na verdikt sněmovny neštěmičtí rozmontovali a nyní se ho chystá koupit zoologická zahrada.

Samospráva nechala loni v říjnu postavit v Matiční betonový plot, aby ochránil místní starousedlíky od hluku a nepořádku ze sousedství obývané většinou Romy. Po šesti týdnech byl plot odstraněn. Stalo se to po vlně kritiky českých i zahraničních ochránců lidských práv, kteří ho označovali za projev diskriminace.

Betonový plot nakonec skončí v ústecké zoologické zahradě, která ho koupí za dvě stě deset tisíc korun. "Plot bude oddělovat zahradu od rušné ulice. Dnes tu je jen drátěný plot a hustá doprava ruší návštěvníky v našem kiosku. Navíc tu chceme udělat venkovní sezení," řekla ředitelka zahrady Zdeňka Jeřábková.



Co se dělo v Matiční ulici
1993 a 1994 - Neštěmická radnice opravuje dva domy v Matiční ulici a stěhuje tam neplatiče nájemného z městského obvodu.
duben 1998 - Obyvatelé sepisují petici, v níž žádají vedení města, aby zasáhlo proti nepořádku.
květen 1998 - Primátor Ladislav Hruška slibuje obyvatelům, že mezi jejich domky a neplatiči nechá město postavit čtyřmetrovou stěnu.
červen 1998 - Primátor Romům slibuje, že pokud udrží pořádek, město záměr postavit zeď přehodnotí.
září 1998 - Neštěmická radnice rozhodne, že místo zdi postaví metr osmdesát vysoký keramický plot.
říjen 1998 - Vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl říká, že by vláda měla plot zakázat. Prezident Havel viní primátora Hrušku z rasismu, Hruška žádá omluvu.
prosinec 1998 - Havel navštěvuje Matiční ulici a slíbí peníze na studii, která posoudí situaci rodin.
březen 1999 - Občanské sdružení z Matiční ulice Romská duha podepisuje dohodu, v níž souhlasí se stavbou plotu.
duben 1999 - Začíná stavba prvního pískoviště. Romská duha odvolává podpisy, a naopak píše petici proti plotu. Primátor požaduje po premiérovi, aby odvolal Uhla za jeho výroky z funkce.
květen 1999 - Vláda rozhoduje, že zastaví plán na stavbu plotu. Jenže nemá příslušné kompetence.
srpen 1999 - Přednosta okresního úřadu Leoš Nergl zrušil vyjádření stavebního odboru k ohlášce s tím, že na stavbu plotu je nutné stavební povolení. Mimo jiné tvrdil, že stavba může ohrozit kořínky stromů. Magistrát jeho krok jako nezákonný odmítl.
říjen 1999 - Stavební firma zbourala železný plot a začala stavět nový, keramický. Přestože byl jednou téměř rozebrán, 12. října se jej dělníkům za asistence městské policie podařilo za pouhých čtrnáct hodin postavit.
říjen 1999 - Těsně po dostavení plotu přišlo od Evropské unie doporučení, aby se problém "Matiční" neprodleně řešil. Starosta Neštěmic Pavel Tošovský však řekl, že i kdyby jim přednosta nařídil plot zbourat, radnice neposlechne.
(sh, jak)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video