"V 21. století se nechováte stejně jako v 19. století a nenapadáte jinou zemi na základě naprosto smyšlených záminek," řekl John Kerry v pořadu televize CBS.
Rusku podle Kerryho hrozí "velmi vážné důsledky" od Spojených států i dalších zemí. Kromě sankcí Rusku podle Kerryho hrozí i zákaz udělování víz, zmrazení účtů a obchodní izolace.
Mluvčí Kremlu nechtěl na bezprecedentně tvrdá slova amerického ministra bezprostředně reagovat. "V tomto okamžiku bez komentáře," citovala agentura Reuters Dmitrije Peskova.
Podobně, i když méně ostře, se vyjádřil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Rusko svými vojenskými aktivitami ohrožuje mír v Evropě a musí okamžitě uvolnit napětí, prohlásil Rasmussen. "To, co Rusko právě dělá na Ukrajině, porušuje principy Charty OSN. Ohrožuje to mír a bezpečnost v Evropě," řekl před jednáním členských zemí aliance v Bruselu.
Zástupci NATO diskutují o důsledcích ruských kroků pro vzahty NATO s Ruskem. Posléze se mají setkat s ukrajinskými představiteli.
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen hovoří o Ukrajině:
V sobotu kvůli situaci na Ukrajině mimořádně zasedala Rada bezpečnosti OSN. Spojené státy vyzvaly k urychlenému vyslání mezinárodních pozorovatelů na Ukrajinu. "Ruské akce na Ukrajině porušují svébytnost Ukrajiny a ohrožují mezinárodní mír a bezpečnost," prohlásila americká vyslankyně při OSN Samantha Powerová. "Je načase, aby Rusko ukončilo svou intervenci," dodala.
Online reportáž |
Powerová navrhla, aby pozorovatelé pocházeli z řad OSN a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, jejichž členy jsou jak Ukrajina, tak i Rusko. Powerová rovněž zopakovala svůj požadavek na vyslání mezinárodní zprostředkovatelské mise na Krym.
Americký prezident Barack Obama v sobotu telefonicky mluvil s Putinem a vyzval ho, aby Rusko stáhlo své vojáky na základny a "zdrželo se jakéhokoli vměšování na Ukrajině". (více čtěte zde)
Obama již dříve prohlásil, že se nezúčastní chystaného summitu G8 v Soči, nyní se k němu přidal i kanadský premiér. Francozský ministr zahraničí Laurent Fabius vyzval k tomu, aby se přípravy summitu úplně zastavily, "dokud se ruští partneři nevrátí k principům dohody s G8 a G7". Francie stejně jako Spojené království oznámila, že zastavila své přípravy na summit.
Své znepokojení vyjádřily evropské státy, ale například i Čína, která se dosud zdráhala situaci komentovat. Ostřejší slova zní zejména ze zemí, které již dříve o své území s Ruskem musely bojovat. "Situace na Krymu vypadá jako de facto ruská okupace, která je vážnou hrozbou pro územní celistvost Ukrajiny, jíž se Rusko zavázalo respektovat," prohlásil například finský ministr zahraničí Erkki Tuomioja své webové stránce.
Generální tajemník OSN chce zachovat územní celistvost Ukrajiny:
Powerová promluvila na Radě bezpečnosti OSN poté, co ukrajinský velvyslanec při OSN Jurij Serhijev na úvod mimořádného zasedání rady požádal Spojené státy a další klíčové země, aby pomohly ochránit územní celistvost Ukrajiny. Podle Serhijeva Moskva nepřijala ukrajinský návrh na okamžitá bilaterální jednání. Serhijev vyzval Radu bezpečnosti, aby zastavila "agresi" Ruska na Krymu, a obvinil Moskvu z "brutálního porušení" Charty OSN.
Dění na Krymu |
Ruský velvyslanec Vitalij Čurkin odmítl obvinění Kyjeva a zopakoval, že řešením krize na Ukrajině je "vrátit se k dohodě z 25. února a ustavit vládu národní jednoty". Čurkin rovněž uvedl, že nová vláda v Kyjevě se musí oprostit od "radikálů", a obvinil Západ z vměšování se do nedávných demonstrací proti režimu promoskevsky orientovaného prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě, které přerostly v násilí.
Podle Čurkina je ruská intervence reakcí na žádost proruských úřadů v oblasti Krymu, kde žije převážně rusky mluvící obyvatelstvo. Britský zástupce při OSN Mark Lyall Grant, který mimořádné zasedání RB OSN svolal, ale v rozhovoru s novináři zdůraznil, že "pro ruské vojenské akce z uplynulých 48 hodin neexistuje žádné ospravedlnění".
Ukrajinská armáda je ve stavu bojové pohotovosti: