Turecké tanky zaujaly pozice u syrské hranice v provincii Sanliurfa. Na syrské...

Turecké tanky zaujaly pozice u syrské hranice v provincii Sanliurfa. Na syrské straně hranice kurdské jednotky bojují s islamisty o město Kobani (6. října 2014). | foto: Reuters

Američané v Iráku nasadili helikoptéry, islamisté přesto postupují

  • 211
Kurdští bojovníci částečně vytlačili bojovníky Islámského státu ze syrského Kobani, nicméně mezitím se islamisté přiblížili k iráckému hlavnímu městu. Představitelé provincie Anbár se obávají, že islamisté ovládnou celou provincii a žádají o pomoc. Američané v oblasti nasadili bojové helikoptéry.

Radikální sunnité přes letecké údery spojenců rychle postupují, podle CNN jsou 25 kilometrů od bagdádského letiště. Podařilo se jim obsadit vojenskou základnu poblíž Hítu.

Američané v posledních dnech při vzdušných úderech v irácké provincii Anbár nasadili bojové helikoptéry, které oproti dronům a bojovým letounům létají relativně nízko nad zemí.

„Nemůžete čekat, než přelezou zeď. Pokud Islámský stát porazí irácké jednotky, bude přímo na dostřel od bagdádského letiště,“ varoval generál Martin Demsey a vysvětloval nasazení bojových helikoptér.

Islámský stát

Islámský stát kontroluje osmdesát procent irácké provincie Anbár, uvedl prezident Anbárské provinční rady Sabáh al-Karhút. Pokud radikálové rozlehlou pouštní provincii zcela ovládnou, dostanou pod kontrolu pás území až k syrskému Rakká, kde sídlí jejich centrální vedení. Islámský stát obsazuje Anbár od začátku roku, kdy využil nespokojenosti tamních sunnitských kmenů s politikou Bagdádu.

Irácká armáda podle CNN stále v Anbáru drží vojenskou základnu Ajn al-Asad, která je klíčová pro ochranu hlavního města provincie Ramádí a druhé největší irácké přehrady.

Oficiální představitelé provincie žádají o pomoc, tvrdí, že jejich vojáci jsou špatně vycvičeni a vyzbrojeni a požadují pozemní ofenzivu americké armády. O tu však Bagdád nestojí a Američané už ji v minulosti vyloučili.

Kurdové se brání u syrského Kobani

Kurdští bojovníci v nočních bojích vytlačili radikály ze dvou pozic u severosyrského Kobani a podle Syrské organizace pro lidská práva sídlící v Londýně zabili 13 islamistů. Islámský stát nicméně stále kontroluje téměř polovinu města.

Kobani leží na hranici s Tureckem a boje se začaly blížit až k tureckému pohraničnímu městu Mürşitpinar, což by mohlo Kobani a lidi prchající z něj odříznout od spojení s Tureckem. Turecká armáda rozmístila podél své hranice proti Kobani dělostřelectvo a obrněná vozidla. Do bojů se ale zatím nezapojila.

Redaktor agentury AFP slyšel minometnou palbu v Turecku ve vzdálenosti asi kilometr od hranice. Právě tudy každodenně ze Sýrie prchají Kurdové před těžkými boji, jež se v Kobani a okolí odehrávají od poloviny září. Z domovů kvůli nim uprchlo okolo 200 tisíc lidí. Do Turecka jsou také ze Sýrie převáženi k ošetření zranění kurdští bojovníci.

V neděli a v pondělí americká a saúdskoarabská letadla udeřila sedmkrát poblíž Kobani. Zničila pozice islamistů na jihozápadě města a udeřila proti jednotce islamistů na severovýchodě, kde i zničila několik budov. Další letecký úder vedli Američané proti Islámskému státu na severozápadě Rakká. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americké centrální velitelství.  

Islámský stát dobyl vesnice v okolí města a 6. října do něj vstoupil, přičemž obsadil některé jeho části na východě, jihu a západě. Do jeho rukou padlo rovněž velitelství kurdských jednotek, které leží severně od Kobani a asi kilometr od turecké hranice. V neděli večer začali Kurdové o tento klíčový post znovu bojovat.

Situace v Kobani vyvolává novou uprchlickou krizi. Turecko už od roku 2011, kdy začal syrský občanský konflikt, přijalo skoro milion uprchlíků a nyní tam přichází nová vlna Kurdů. Evropská komise na pomoc pro ně poskytne 3,9 milionu eur (107 milionů korun). Tyto peníze mají pomoci humanitárním organizacím zajistit pro Syřany čistou vodu, přístřešky, potraviny i léky. Suma pochází z fondu 150 milionů eur, jež Evropská komise pro letošek vyčlenila na řešení syrské krize.

Turecko jedná s USA o využití svých vojenských základen

V pondělí ve Washingtonu začne dvoudenní setkání představitelů dvaceti armád, které se podílí na bojích proti Islámskému státu. 

Turecko jedná s USA o využití svých vojenských základen na jihu země a možnosti provádět výcvik bojovníků syrské umírněné opozice. Obamova poradkyně pro národní bezpečnost Susan Riceová oznámila, že dohoda už byla schválena. „Je to nový příslib, který velmi vítáme,“ oznámila podle BBC Riceová.

Nicméně zdroje z kanceláře tureckého premiéra Ahmeta Davutoglua tyto informace popřely. Jednání podle nich stále probíhají, napsala agentura Reuters. Turecká strana zatím pouze souhlasila s výcvikem umírněné syrské opozice na svém území. USA podle analytiků dostanou k dispozici nejspíš leteckou základnu Incirlik na jihu Turecka.

Ofenziva islamistů v Iráku
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video