Bojovníci Islámského státu v syrském městě Rakká (14. ledna 2014)

Bojovníci Islámského státu v syrském městě Rakká (14. ledna 2014) | foto: AP

Nizozemka prchla za láskou do bašty džihádistů, přijela pro ni matka

  • 89
Nizozemsko prožívá příběh devatenáctileté dívky jménem Aicha, která v únoru odjela do Sýrie a vdala se za jednoho z bojovníků Islámského státu. Její matka se pro svoji dceru vydala na vlastní pěst přímo do Rakká, bašty radikálních islamistů. A uspěla: obě ženy jsou nyní na tureckých hranicích a čekají na odjezd domů.

Podle své matky se Aicha v posledních měsících před svým útěkem do Sýrie proměnila z normální teenagerky v muslimskou radikálku, píše BBC.

Devatenáctiletá dívka se na sociálních sítích seznámila s Nizozemcem tureckého původu Omarem Yilmazem a nakonec se do muže, který dříve sloužil i v nizozemské armádě, zamilovala. „Viděla v něm něco jako Robina Hooda,“ poznamenala Monique, matka mladé Nizozemky.

Islámský stát

Věděla, že její dcera se chystá odjet do Sýrie, a upozornila na to policii. Ta jí sice sice zabavila pas, zamilované dívce to však v útěku nezabránilo - zřejmě si vystačila s občanským průkazem.

Monique se dceru pokoušela dostat zpět do vlasti už v říjnu. Odjela do Turecka, nepodařilo se jí však překročit syrskou hranici. Poté, co od dcery dostala vzkaz s prosbou o pomoc, podnikla minulý týden další pokus.

Nedbala varování policistů a dostala se až do do syrského města Rakká, centra takzvaného chalífátu Islámského státu. Tam svoji dceru skutečně našla a odvezla ji zpět do Turecka.

Obě ženy jsou momentálně na turecko-syrských hranicích. Jejich návrat do Nizozemska komplikuje fakt, že dívka nemá pas. Podle rodinného právníka by se však mohla dostat domů během týdne.

Yilmaz BBC řekl, že se s Aichou oženil poté, co v boji zemřel její původní snoubenec. „Nefungovalo to, rozešli jsme se. Šla si svojí cestou, já si šel svojí,“ prohlásil.

Aicha bude doma pravděpodobně podrobena výslechu ohledně toho, jestli se sama dopustila trestných činů, nebo byla jejich svědkem. Její příběh připomíná, že volání Islámského státu vyslyšela i řada Evropanek. Například dvě náctileté Rakušanky, které do Sýrie odjely letos v dubnu. Podle posledních zpráv je jedna z nich už po smrti (více čtěte zde).

Na záznamu popravy jsou dva Francouzi

Problém se svými občany bojujícími pod černou vlajkou džihádu má i Francie. Paříž podle ČTK ve středu potvrdila, že na videozáznamu vraždy dalšího rukojmího byl vidět druhý Francouz. Již dříve francouzská vláda oznámila, že na nahrávce je možné rozeznat dvaadvacetiletého Maximea Haucharda z Normandie.

Podle francouzských médií je druhým Francouzem stejně starý muž pocházející z předměstí Paříže.  „Vypadá to, že je tam druhý Francouz,“ řekl televizní stanicí BFM mluvčí francouzské vlády Stéphane Le Foll. „Nyní zjišťujeme jeho identitu,“ dodal. Odmítl tak potvrdit jméno, které se již objevilo ve francouzských médiích. Podle nich jde o Michaëla Dos Santose pocházejícího z města Champigny-sur-Marne.

Zabití šestadvacetiletého Američana Petera Kassiga extremisté opět natočili na video stejně jako u předchozích obětí, amerických novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa a Britů Alana Henninga a Davida Hainese. Záznam zveřejněný o uplynulém víkendu obsahuje i hromadnou popravu zajatých syrských vojáků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video