Za Islámský stát bojuje 15 tisíc cizinců, stoupence má i na Maledivách. Ilustrační snímek

Za Islámský stát bojuje 15 tisíc cizinců, stoupence má i na Maledivách. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Za Islámský stát bojují tisíce cizinců, stoupence má i na Maledivách

  • 56
Do Iráku a Sýrie odjelo bojovat po bok radikálů z organizace Islámský stát 15 tisíc lidí z 80 zemí. Podle zprávy OSN je za tím i upadající popularita sítě al-Káida. Zpráva upozorňuje na fakt, že radikální islamisté mají stoupence i na tak nečekaných místech, jako jsou Maledivy.

V propagandistických materiálech Islámského státu (IS) se běžně představují členové pocházející z Chile nebo Norska. „Společně tam operují teroristé z Francie, Ruské federace, Británie i Severního Irska,“ cituje zprávu OSN server The Guardian.

Islámský stát

Podobně jako americká rozvědka i OSN soudí, že příliv lidí ochotných bojovat za IS je tak velký kvůli klesajícímu vlivu al-Káidy. Jádro této teroristické sítě, která svými útoky na začátku 21. století děsila svět, prý je nyní značně oslabeno.

Na rozdíl od al-Káidy, která prosazuje útoky na západní cíle, se radikálové z IS a jim podobní soustřeďují na území států, v nichž působí. Vyvstala však nová hrozba, protože mnohem více zemí bude mít s těmito lidmi potíže po jejich návratu z Iráku nebo Sýrie.

Nálety USA jsou v pořádku, míní OSN

OSN se také snaží dobrat se odpovědi na právní aspekty zapojení USA do boje proti IS. Dospívá k závěru, že i když vedení al-Káidy v únoru IS exkomunikovalo ze svých řad, shodná ideologie obou stačí na to, aby se IS dala zařadit k širšímu hnutí, jaké představuje al-Káida.

„Al-Káida a IS sledují podobné strategické cíle, byť se liší v taktice i názorech svého vedení,“ píše se v dokumentu. Konstatuje se v něm, že kosmopolitní záběr IS, který využívá internetové kultury, je výraznou změnou oproti nabubřelým poselstvím al-Káidy. Zatímco IS informuje rychle a účinně na sociálních sítích, vůdce al-Káidy Ajmán Zavahrí naposledy stoupence oslovil na videu, jež trvalo 55 minut.

IS ovládl část severní Sýrie a Iráku  a kontroluje tak území, na němž žije šest milionů lidí. Z ropy má podle odhadů denní příjem milion dolarů, z vybírání výkupného za rukojmí si přišel možná na 45 milionů dolarů (skoro miliarda korun). USA sice už dva měsíce pomáhají letecky v boji proti IS, avšak citelně jim chybí spojenecké pozemní jednotky. Výcvik syrské sekulární opozice, která by mohla tento úkol splnit v Sýrii, ještě nezačal. Pentagon se snaží přimět iráckou vládu, aby vyzbrojila sunnitské kmeny a zapojila je do bojů.

Území v Iráku a Sýrii ovládaná bojovníky Islámského státu

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video