Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Soukromí lékaři chystají protesty, Heger prý neplní sliby

  • 14
Koalice soukromých lékařů začíná připravovat protestní akce. Vývoj v českém zdravotnictví podle ní vede k ohrožení existence privátních zdravotníků. Doktoři si stěžují, že vláda neplní v létě podepsané memorandum, podle kterého by se péče měla přesouvat z nemocnic do ambulancí a příjem soukromých lékařů by měl růst.

"Po zhodnocení současného vývoje situace vyjadřuje koalice vážnou obavu, že ministerstvo rezignuje na plnění závazků plynoucích z memoranda," uvedla v prohlášení koalice, která zastřešuje asi 20 tisíc ambulantních specialistů, dětských lékařů, gynekologů, praktiků a stomatologů.

Koalice v prohlášení píše o obavách, "že v současné době dochází k vážnému ohrožení samotné existence soukromého sektoru v českém zdravotnictví". Obnovila proto svůj krizový štáb a její zástupci v regionech začínají chystat protesty.

Ministerstvo: děláme co můžeme

Ministerstvo přiznává že úhrady se zvyšovat nebudou a částka by měla zůstat stejná jako letos. Podle mluvčího Vlastimila Sršně ale jde o maximum možného. "Předpokládá se, že pokud se ekonomická situace výrazně nezmění, tak by měly být úhrady na letošní úrovni," uvedl mluvčí.

Koalice také tvrdí, že 21. září skončila jednání lékařů se zdravotními pojišťovnami o platbách za péči pro příští rok. Nedohodly se, takže by mělo rozhodnout ministerstvo. "Z jeho vyhlášení lze vyvodit, že český stát plánuje v roce 2012 pro soukromá zdravotnická zařízení vyhradit kriticky malé množství finančních prostředků. Tím může být ohrožena kvalita i dostupnost ambulantní péče," uvedla koalice. Ministerstvo s ní prý o návrzích a změnách nejedná.

Statistika mluví opačně

Bývalý ředitel VZP a nynější zdravotnický expert Světové banky Jiří Němec ale nedávno zveřejnil průzkum, podle kterého ambulantní lékaři už neošetřují tolik pacientů jako před lety, přesto jejich příjmy postupně rostou.  

Průměrná platba za jedno ošetření byla po odečtení inflace v roce 2009 o 80 procent vyšší než v roce 1995. Naopak průměrný počet ošetření, které lékař v ambulanci za den udělal, klesl o 30 procent. "Kdyby se takto měli v jakémkoli jiném odvětví, tak si chrochtají," dodal Němec.

Koalicí ale vadí i to, že by podle jednoho ze zákonů reformy musela všechna nynější zdravotnická zařízení znovu žádat o oprávnění k poskytování péče. Vedení koalice to považuje za zbytečnou administrativní zátěž a zásah do svých práv. Chystané opatření kritizovala také lékařská komora. Podle koalice se prý navíc zavádějí pokuty "za malicherná a s kvalitou péče nesouvisející provinění". Podle soukromých doktorů by nové požadavky a sankce mohly být důvodem k ukončení činnosti řady ambulancí. Navrhované reformní zákony prošly Sněmovnou a měl by je projednávat Senát.

Kvůli růstu platů zdravotníků se dnes ozvala i asociace záchranných služeb, přidala se tak k asociaci nemocnic. Obě se obávají, že by doktoři a sestry v příštím roce nemuseli dostat přidáno. Letos na jaře se k tomu zavázal ministr zdravotnictví po protestní akci lékařských odborů Děkujeme, odcházíme. Ministr ale nedávno uvedl, že zvýšení příjmů zdravotníků považuje za prioritu a dohodu se bude snažit dodržet.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video