Soud: Soutěž o byty byla nezákonná

  • 2
Vršovice - Veřejné výběrové řízení na správu bytů desátého obvodu odhalilo, že o vítězi zřejmě rozhodovali členové ODS svévolně. Vrchní soud v těchto dnech rozhodl o tom, že dva roky staré výběrové řízení na správu bytů v Praze 10 bylo nezákonné. Obvodu tak hrozí, že se o jeho deset tisíc bytů nebude mít v nejbližší době kdo starat.

Obvod zažalovala firma Kamarád, která byla v této veřejné soutěži neúspěšná. Kromě nejasných pravidel bodového hodnocení nabídek, byly hlavní příčinou soudního sporu i osobní rozbroje v tamní ODS. "Od začátku byla tato soutěž nešťastná. Myslím si, že to bylo celé zpolitizované," poznamenal nynější starosta Prahy 10 Karel Výrut (ČSSD).

Soutěž podle něj mohla být ovlivněna politickými intrikami občanských demokratů. Vrátil se tak do období krize uvnitř ODS, která se již tehdy začala štěpit na dvě frakce, na takzvané kondrovce, tedy sympatizanty Milana Kondra - bývalého primátora a šéfa obvodní rady Prahy 10, a na jeho odpůrce. Ty Kondr obviňoval z mafiánských praktik. Z osobních finančních zájmů tehdy nařkl i firmu Kamarád a jejího jednatele Pavla Měřičku, tehdy nového člena ODS. "Tito lidé vstupují hromadně do strany jen kvůli svým osobním finančním zájmům, jedná se především o firmu Kamarád," prohlašoval tehdy Milan Kondr.

Starosta Výrut si to vysvětluje jednoduše: "Při výběrovém řízení byli tenkrát v ODS lidé, kteří firmě Kamarád nepřáli zakázku na správu bytového fondu," tvrdí Výrut.

Pavel Měřička sice nejdříve zopakoval, že žalobu podal kvůli nezveřejněnému bodovému hodnocení, ale konstatoval, že jeho firmě vadil fakt, že se nejvíce bodů udělovalo za takzvanou komplexnost zajištění zakázky a za reference o uchazeči. "To jsou neměřitelné termíny, připadalo mi, že již byli vítězové známi a bodová ohodnocení se napsala dodatečně tak, aby zvítězily předem vybrané firmy," postěžoval si nejprve Měřička.

Měřička však později přiznal, že za podezřelou soutěží mohli stát někteří lidé z frakce Milana Kondra. "Slýchával jsem až vlastně do rozsudku, že i kdybych nabídl nulovou cenu za provedení zakázky, stejně bych nevyhrál. Někteří členové ODS by mi to prostě nedovolili," prohlásil Měřička.

Jaký dopad tedy může mít toto nezákonné výběrové řízení na stav bytů na Praze 10 ?

Nikdo z kompetentních poslanců obvodu si netroufá předpovídat, jak celá kauza skončí. Starosta Výrut však nepřipouští, že by se o byty nikdo nestaral. "O byty se budou starat stávající firmy, protože ty nic protizákonného nedělají. Pouze soutěž byla označena za nezákonnou. Tu také určitě zrušíme a vypíšeme soutěž novou. Musíme to vyřešit rozumně," řekl starosta.

Mezi zastupiteli však panují nemalé obavy. "Může to být největší průšvih, který jsme zde měli," reagoval na rozhodnutí nejvyššího soudu zastupitel Prahy 10 Bohumil Zoufalík (ODS), který se bytovou problematikou na Praze 10 také zabývá. "Nevím co se teď bude dít, jestli současné správní firmy půjdou z kola ven. A ty další, které by se o správu bytů chtěly ucházet, nemají podle tohoto soudního rozhodnutí záruku, že jim to někdo vezme," dodal Zoufalík.

Zástupci správních firem, které tehdejší veřejnou soutěž vyhrály, se k rozsudku soudu nechtějí vyjadřovat. Některé o něm dokonce zatím nic neví.
"Naši ředitelé se výběrového řízení neúčastnili. O tom, že bylo napadeno, vůbec nevědí," vzkázali šéfové firmy Tommi-holding přes svou sekretářku.

Majitel další z firem Austis Ikon Radek Adamec pouze poznamenal: "Nejsem oprávněn k tomu cokoliv říci. Soutěž proběhla, jak proběhla. Spor je mezi zadavatelem a žalobcem, nemám, co bych k tomu řekl." Nechtěl se ani vyjádřit k budoucnosti. "Netroufám si odhadnout , jak to nyní bude na Praze 10 vypadat, nechtěl bych předjímat," dodal Adamec.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video