Soud odročil jednání o kauze tzv. justiční mafie na neurčito.

Soud odročil jednání o kauze tzv. justiční mafie na neurčito. | foto: iDNES.cz

Soud musel odročit jednání o justiční mafii, svědkyně nesmí mluvit

  • 5
Pražský vrchní soud začal projednávat odvolání představitelů justice v čele s Renatou Veseckou. Po bývalé šéfce státních zástupců Marii Benešové se domáhají omluvy za její výroky o justiční mafii. Odvolací senát musel ale jednání odročit na neurčito.

Soud totiž chtěl vyslechnout ostravskou krajskou státní zástupkyni Zlatuši Andělovou. Nepožádal však, aby byla zproštěna mlčenlivosti.

Vrchní soud v kauze takzvané justiční mafie přezkoumává rozsudek Krajského soudu v Praze, který žalobu justičních představitelů na Benešovou v červnu zamítl. Uvedl, že zasahovali do vyšetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka.

Prvoinstanční verdikt je mimo jiné založen také na výpovědi Andělové, která u krajského soudu popsala setkání několika justičních představitelů - šlo o Veseckou, odcházejícího místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru a exministra spravedlnosti Pavla Němce, na kterých se probíralo Čunkovo vyšetřování. Podle soudkyně však z odůvodnění rozsudku není zřejmé, co přesně ostravská žalobkyně vypověděla.

Na základě svědectví Andělové už kárný senát pražského vrchního soudu nepravomocně zbavil funkce soudce Kučeru s tím, že vyšetřování údajné korupční kauzy opravdu ovlivňoval. I toto řízení se muselo odročovat, když soudce Viktor Mach zjistil, že nezajistil zproštění mlčenlivosti pro Andělovou a její kolegy.

Odvolací senát se případem zabývá už podruhé. Loni v březnu zrušil prvoinstanční verdikt středočeského soudce Vojtěcha Cepla, který stejně jako později žalobu Vesecké a jejích kolegů zamítl. Podle vrchního soudu Cepl závažně chyboval, nerespektoval některá práva účastníků soudní pře a spekuloval. Odvolací senát mu proto případ odebral, Ústavní soud mu ho však následně vrátil.

Právní zástupci žalobců dnes ve svých odvoláních vytýkali prvoinstančnímu soudu především to, že se při svém druhém rozhodování neřídil pokyny odvolacího soudu, naopak s nimi polemizoval. "Soud tak porušil právo mé klientky na spravedlivý proces," prohlásil například právník Vesecké Tomáš Sokol. Podle Němcova právního zástupce Petra Tomana pak soudce jednal nezákonně.

Benešová v prosinci 2007 označila v souvislosti s Čunkovou kauzou Veseckou, jejího náměstka Karla Černovského, Kučeru, Němce, náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka, šéfa jihomoravských státních zástupců Petra Coufala a žalobce Arifa Salichova za "zákulisní justiční mafií, která se snaží justici plně ovládnout, aby sloužila v zájmu vládnoucí garnitury". Dodala, že se snaží ovlivňovat kauzy v zákulisí, což se jim zatím daří.

Prvoinstanční soud vyhověl pouze Grygárkovi, Benešová se mu následně omluvila. Coufal a Salichov před druhým kolem sporu žaloby stáhli.


Video