Sněmovní vyšetřovací komise začala 1. srpna v Praze své jednání k únikům...

Sněmovní vyšetřovací komise začala 1. srpna v Praze své jednání k únikům informací z vyšetřovacích spisů (1. srpna 2017). | foto: ČTK

Komise vyslechla špičky policie a tajné služby, zve si novináře Kroupu

  • 62
Sněmovní vyšetřovací komise k údajným únikům informací z policejních spisů si na své čtvrté zasedání pozvala špičky bezpečnostních složek. Poslanci vyslechli ředitele GIBS Michala Murína, šéfa BIS Michala Koudelku a ředitel policejní centrály proti organizovanému zločinu Michala Mazánka. Komise si zatím podruhé nezavolá Babiše, naopak má přijít novinář Kroupa.

„Od zástupců bezpečnostních sborů a informační služby chceme znát jejich informace k těm kauzám, které nás zajímají z hlediska možných úniků z vyšetřovacích spisů,“ oznámil před jednáním předseda komise Martin Plíšek (TOP 09). Murín, Koudelka ani Mazánek o svém vystoupení před poslanci s novináři mluvit nechtěli.

„Řešila se například příslušnost šetřit nelegální odposlechy nebo úniky ze spisu z hlediska GIBS a státního zastupitelství, které může GIBS z určitých důvodů tuto kompetenci odejmout,“ zhodnotil Plíšek úterní výslechy vysokých šarží bezpečnostních sborů.

Jeho kolegy z komise Radek Vondráček (ANO) upozornil, že podle něj se úniky ze spisů dostatečně nevyšetřují. „Podezření je spousta, ale že by se potom zjistilo, kdo ty informace vynesl, se nepodařilo prokázat,“ řekl. Řešení by viděl ve jmenování speciálního státního zástupce, který by případy úniků vyšetřoval.

Výpověď Přibila a Nachtigalla se lišila

S poslanci také hovořil manažer vydavatelství MAFRA František Nachtigall, pro nějž pracoval redaktor Marek Přibil. Nachtigalla si zákonodárci pozvali právě v návaznosti na výpověď bývalého redaktora MF DNES Přibila z minulého týdne. Přibil vypověděl, že na první schůzku s předsedou ANO ho poslal jeho někdejší nadřízený. Právě na okolnosti schůzek novináře a politika se Nachtigalla poslanci ptali. Ten v úterý při příchodu reportérům řekl, že vůbec neví, proč si ho poslanci pozvali.

„Vyjádření pana Přibila a pana Nachtigalla se v některých ohledech lišila,“ sdělil stručně po jeho výslechu Plíšek. Dodal, že komise si zadá právní analýzu, jaké důsledky má nepravdivá výpověď před komisí.

Ze setkáních Přibila s Babišem vznikly nahrávky, z nichž vyplývá, že novinář s politikem probírá informace z údajně „živých“ policejních vyšetřování (více o nahrávce zde). Právě záznam hovoru obou mužů podnítil vznik sněmovní komise.

Minulé úterý Babiš i Přibil shodně odmítli, že měli v rukou dokumenty z „živých“ spisů (více o minulém jednání komise zde). Předseda komise Plíšek ale dříve naznačil, že by si poslanci mohli Babiše pozvat znovu. Podle něj šéf ANO odmítal odpovídat na některé dotazy s argumentem, že jeho nahrávání řeší policie. Ta však ještě minulý týden Babišovo trestní oznámení odložila (psali jsme zde).

Komise si pozve novináře Kroupu, Babiše zatím podruhé ne

Plíšek k tomu uvedl, že komise si proto nejspíš vyžádá slyšení vyšetřujícího policisty či dozorujícího státního zástupce. „S kolegy se o tom (o předvolání Babiše) poradíme po tom, co vyslechneme ty svědky. Nevylučuji to,“ prohlásil předseda komise.

„Já sám si nemyslím, že by to vyšetřovací komisi někam posunulo,“ komentoval případný druhý výslech Babiše Vondráček z ANO.

Poslanecká komise si na další jednání pozve novináře Českého rozhlasu Janka Kroupu, který se okolnostmi pořízení nahrávek Babiše věnoval. Předvolán rovněž bude i exnáměstek GIBS Dušan Brunclík, o jehož výslechu se šéf ANO s redaktorem na záznamu baví. „Budeme si chtít vyjasnit, kdy a za jakých okolností a vůči které kauze byl pan Brunclík vyslýchán, protože tady se nám opravdu liší informace od jednotlivých svědků,“ vysvětlil Plíšek. Přibil tvrdí, že přepis Brunclíkova výslechu se týkal již uzavřeného případu.

Přestože komise vznikla jako reakce na záznamy Babišových rozhovorů, zákonodárci se zaměřují i na další kauzy. Jde o případy známé jako Beretta, Vidkun či o dotační kauzu na ministerstvu školství. Na minulém jednání zástupce ANO v komisi, Radek Vondráček, prosadil, aby se komise zabývala i možnými úniky v kauze OKD, kvůli čemuž si poslanci pozvou premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Všichni hosté komise musejí být zbaveni mlčenlivosti v konkrétních kauzách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video