Sněmovna bude starší, ale ženštější

  • 21
Do poslaneckých lavic usedne dvě stě zákonodárců, z toho 34 žen. Političky si tak oproti současnému zastoupení ve sněmovně pomohly o čtyři křesla. Drží také další primát - jedenadvacetiletá Kateřina Konečná z KSČM bude nejmladší ze všech. Spolu s ní voliči dali důvěru dalším čtyřem poslancům mladším třiceti let.

Komunisté mají nejvíce žen ze všech klubu a mají ještě jeden triumf - jejich pětašedesátiletý poslanec Jaroslav Gongol bude doyenem sboru. KSČM bude mít také tradičně nejstarší klub - kolem 50 let, věkový průměr nové sněmovny je téměř 47 let.

Personální složení nové sněmovny

Sto šestnáct míst - tedy téměř šedesát procent - obsadí poslanci, kteří v na nich sedí už dnes. Rekordmanem je přitom Michal Kraus z ČSSD - pokud dokončí celé volební období, bude v roce 2006 poslancem 20 let bez přestávky - do lavice České národní rady totiž poprvé usedl už v květnu 1986.

Nová sněmovna má o něco lepší formální vzdělání než minulá. V roce 1998 se akademickým titulem mohly pochlubit tři čtvrtiny zákonodárců, letos jich je o 12 více. Nejlépe je na tom profesor Václav Klaus a čtyři docenti. Fotogalerii nové sněmovny najdete ZDE.

VOLBY 2002

zpráva o průběhu voleb

ohlasy na volby

konečné výsledky

kompletní zpravodajství
on-line reportáž

video z voleb

foto z voleb

Jinak mezi poslance usednou tři Svobodové, dva Němci a jedna Němcová, dvě Šedivé, dvojice Benešů, Černých a Urbanů. Jmenovci jsou i Pavel Dostál (ČSSD) a Kateřina Dostálová (ODS) nebo Miloslav Vlček (ČSSD) a Miroslava Vlčková (KSČM).

A zatímco po minulých volbách se nejčastější české příjmení Novák na poslanecký seznam nedostalo, letos hájí jeho barvy poslankyně Eva Nováková z ČSSD. Seznam zajímavostí pak uzavírají dva poslanci Koalice - Jiří Karas (KDU-ČSL) a Svatopluk Karásek (nezávislý).

Noví poslanci se mohou těšit na bohaté finanční zabezpečení. Řadový poslanec si může přijít měsíčně téměř na 70 tisíc korun čistého, dalších asi 65 tisíc může utratit na účet sněmovny za služby. Příjmy předsedů a místopředsedů poslaneckých klubů a výborů jsou vyšší o dalších deset tisíc, příjem předsedy sněmovny dosahuje 110 tisíc korun.

Řadoví poslanci pobírají daněnou mzdu 46 500 korun hrubého a nezdaněné náhrady. Větší část tvoří cestovné, které bez ohledu, za co je utraceno činí 18 600 až 27 900 korunám, podle toho, jak daleko od Prahy má zákonodárce trvalé bydliště. Všichni poslanci bez rozdílu dostávají navíc další nedaněnou náhradu 7500 korun na reprezentaci a stravu.

Na základě účtů si pak poslanci mohou nechat proplatit například nájem za poslaneckou kancelář do určité výše, které i s pronájmem nábytku a zařízení může vyšplhat až na 27 tisíc korun měsíčně (Praha).

Předseda sněmovny má služební vilu na Břevnově, mimopražským poslancům hradí sněmovna i přechodné ubytování. Každý poslanec může protelefonovat měsíčně šest tisíc korun, dalších 23 500 korun hrubého může spolknout hrubá mzda jeho asistenta.

Předseda a místopředsedové sněmovny, výborů a klubů mají také nárok na bezplatné užívání služebního automobilu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video