Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volby vyhrála levice

  0:32aktualizováno  0:32
Devět hodin od uzavření volebních místností stačilo na zjištění, jakým směrem se bude Česká republika ubírat v nejbližší budoucnosti. Volby vyhráli stejně jako v roce 1998 sociální demokraté, jimž dalo hlas přes 30 procent voličů. Druhá ODS dostala 24 procent hlasů. Na třetím místě jsou komunisté, kteří přesvědčili téměř každého pátého Čecha. Koalice je se 14 procenty čtvrtá. Ostatní strany nepřekročily pětiprocentní hranici.

ČSSD dalo hlas 30,20 procent voličů, ODS 24,47 %, komunistům 18,54 % a Koalici 14,27 % lidí. V nové Poslanecké sněmovně bude mít ČSSD 70 křesel, ODS 58, komunisté 41 a Koalice 31 mandátů.

Ostatní kandidující strany a hnutí se do parlamentu nedostaly, hranici 1,5 procenta překročily pouze dvě z nich. Státní příspěvek za hlasy tak dostanou i Sdružení nezávislých a Strana zelených.

Politické formace, které získaly více než 1,5 procenta hlasů, tak od státu dostanou 441 620 600 korun. Letos platí stát za jeden voličský hlas 100 korun.

Voličů přišlo méně, než se čekalo
Účast v parlamentních volbách byla letos nižší, než se čekalo. Podle údajů Českého statistického úřadu přišlo k volbám necelých 58 procent z osmi milionů oprávněných voličů. To je přibližně 4,7 milionu lidí.

To je nejnižší volební účast v parlamentních volbách od roku 1989. V roce 1998 přišlo k urnám 74,03 procenta voličů.

Nynější volby měly tradičně největší účast na Vysočině, kde přišlo k urnám 62,45 procent voličů. Nejméně, pouze polovinu lidí, přilákaly volby v Ústeckém a Karlovarském kraji. V průměru se účast v parlamentních volbách v Evropě pohybuje mezi 60 a 80 procenty.

Koministé posílili, ostatní ztráceli
Oproti minulým volbám ztratili sociální demokraté čtyři mandáty, o pět jich přišli i občanští demokraté. Strany koalice mají o osm zákonodárců méně. Naopak komunistická strana obsadí v dolní parlamentní komoře o sedmnáct křesel více než dosud.

Za vítězství KSČM lze ale letošní parlamentní volby považovat pokud je kritériem nárůst počtu voličů. Komunisté totiž získali o zhruba 220 tisíc lidí více, všechny ostatní strany, ODS, ČSSD i Koalice, přišly o téměř půl milionu voličských hlasů.

Nutná bude koalice
Žádná strana není schopna sestavit sama většinovou vládu. Koaliční většinu může sestavit ČSSD a ODS dohromady s 128 křesly a ČSSD s Koalicí, které mají celkem 101 mandátů.

Málo pravděpodobná menšinová vláda samotné ČSSD s podporou KSČM by mohla využít síly 111 mandátů. Menšinová středopravá vláda ODS a Koalice by ve sněmovně měla podporu 89 poslanců.

Předseda ČSSD Vladimír Špidla trvá na tom, že jako šéf vítězné strany osloví při sestavování nové vlády nejprve Koalici. V případě neúspěchu počítá s menšinovou vládou své strany s podporou demokratických stran.

Koalice je se sociální demokracií připravena o vytvoření nové vlády jednat. Oficiální nabídku ale zatím nedostala.

Lidovci a unionisté dávají přednost většinové vládě, ale vzhledem k nízkému volebnímu zisku Koalice předem nevylučují žádné varianty s výjimkou zapojení KSČM. I ČSSD odmítá spolupráci s komunisty.

Havel začne konzultace v neděli
Prezident už oznámil, že v neděli zahájí první orientační konzultace s předsedy čtyř stran. "Chce zjistit jejich názor na situaci a představy o dalších jednáních, která mezi sebou povedou," tvrdí prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Jednání s komunisty prezident nechystá.

Havel se o půl čtvrté odpoledne nejprve setká s Vladimírem Špidlou, předsedou ČSSD, která volby vyhrála, když získala podporu necelé třetiny voličů. Poté čeká prezidenta v hodinových intervalech schůzka se šéfem ODS Václavem Klausem a předáky Koalice KDU-ČSL a Unie svobody-DEU Cyrilem Svobodou a Hanou Marvanovou.

Jediným stranickým lídrem, jemuž Václav Havel ke zvolení do sněmovny neblahopřál a s nímž se nechystá jednat, je předseda KSČM Miroslav Grebeníček.

"Já beru jeho rozhodnutí na vědomí. Za půl roku už prezidentem nebude a pravděpodobně dojde konečně k naplňování všech principů parlamentní demokracie," reagoval na Havlovo odmítnutí Grebeníček v rozhovoru pro Českou televizi.

Předchozí výroky o výsledcích voleb
Předseda ODS Václav Klaus poprvé pro média komentoval dosavadní výsledky voleb až po devatenácté hodině.  O zklamání ODS čtěte více ZDE. 

Šéf ČSSD zase večer řekl, že se s ním už telefonicky spojil prezident Havel. "Domluvili jsme se už na termínu schůzky," řekl Špidla. Prezident mu zatím nenaznačil, že by ho chtěl pověřit sestavením vlády.

Špidla už po prvních prognózách nahlas uvažoval o vzniku relativně silné vlády s Koalicí. "Pokud budou takovéto závěrečné výsledky, ano," prohlásil.

Komunisté ale nejsou zajedno v tom, zda by podpořili případnou vládu ČSSD a Koalice. Podporu vylučuje jejich místopředseda Miloslav Ransdorf.

Další místopředsedové Vlastimil Balín a Zuzka Rujbrová zdaleka nejsou tak rezolutní. Podle nich bude KSČM trvat na poměrném zastoupení stran v orgánech sněmovny. Pokud v ní komunisté získají některé funkce, budou podporu kabinetu ČSSD a Koalice zvažovat.

"Koalice je cenným spojencem vždycky. Tímto bych chtěl ČSSD popřát k volebnímu vítězství," reagoval odpoledne šéf lidovců Cyril Svoboda.

ANKETA

Měl by Václav Klaus kvůli volebnímu výsledku své strany rezignovat na post jejího předsedy?
HLASUJTE ZDE

ČSSD nechala ODS za sebou už podruhé
ODS prohrála v souboji s ČSSD už druhé volby za sebou. Její předseda Václav Klaus se tak - s výjimkou krátkého období po pádu jeho druhé vlády - může ocitnout mimo nejvyšší státní funkce.

Z prvních odhadů výsledků se jako jediní viditelně těšili sociální demokraté, kteří přesto doufali, že jejich čísla půjdou ještě nahoru. Jak dopadl souboj ČSSD vs. ODS v krajích - graf.

Volební štáb ODS byl dlouho téměř prázdný. "Je tu úplně mrtvo. Všichni odjeli, i Jan Zahradil," hlásil vpodvečer zpravodaj MF DNES z hlavní pražské kanceláře ODS.

Právě Zahradil těsně po zveřejnění prvních prognóz nasadil profesionální úsměv a prohlásil: "Počkáme až na konečné výsledky a zatím nám nezbývá, než poděkovat voličům."

Lídr lidovců Cyril Svoboda reagoval na první odhady stroze: "Nekomentuji, ale nejsem nervozní." - Více o náladě ve štábu Koalice čtěte ZDE.

VOLBY 2002

ON-LINE GRAFY SLEDUJTE ZDE!

Souhrnný článek z prvního dne voleb

kompletní zpravodajství
on-line reportáž
volby ve světě
fotografie z voleb

Volby skončily dvě hodiny po poledni
Úřady tvrdí, že volby proběhly hladce bez incidentu, při kterém by musela zasahovat policie. Jedna žena z Brna ale oznámila e-mailem redakci iDNES, že se jí podařilo volit dvakrát. Více o tomto případu se dočtete ZDE.

Drobné komplikace zaznamenali také zlínští volební komisaři kvůli pacientům v nemocnicích. Všichni hospitalizovaní totiž byli zapsáni na seznamech v nemocnicích, ale těsně před volbami někteří odjeli domů, kde pak chtěli volit.

Silná bouře nad Karlovarským krajem zkomplikovala práci některým volebním komisím. Několik obcí bylo chvíli i bez elektřiny. Počítače přestaly na chvíli pracovat i na jednom z předávacích míst v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku. - Více ZDE.

Předsedu ČSSD Vladimíra Špidlu první volební odhady, které jeho straně přisoudily vítězství s 30 procenty, rozzářily. (15.6.2002)

Volební štáb Koalice. Cyril Svoboda sleduje první volební odhady.

Klid před bouří v sídle Koalice.

Volební štáb KSČM.

Ve štábu ODS, která podle prvních průzkumů na vedoucí ČSSD ztrácí pět procent hlasů, vládne pohřební atmosféra.

Sčítání volebních hlasů.

Odhad aktuálního rozložení mandátů po sečtení hlasů z více než 50 procent volebních okrsků.

Odhad aktuálního rozložení mandátů po sečtení hlasů z téměř 80 procent volebních okrsků.

Odhad aktuálního rozložení mandátů po sečtení hlasů z více než 93 procent volebních okrsků.

Průběžné výsledky po sečtení hlasů z více než 50 procent volebních okrsků.

Průběžné výsledky po sečtení hlasů z více než 80 procent volebních okrsků.

Průběžné výsledky po sečtení hlasů z více než 93 procent volebních okrsků.

První prognóza výsledků voleb do sněmovny, kterou zveřejnila Česká televize ve 14 hodin. (15. června 2002)

Druhá, zpřesněná prognóza SC&C zveřejněná v ČT v 15:35, zahrnuje už výsledky z vybraných okrsků, 15. června 2002.

Neoficiální konečný výsledek v České republice.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Andrej Babiš před diskusí TV Nova (19. října 2017)
PŘÍMÝ PŘENOS: Vítěz voleb, Babišovo hnutí ANO, komentuje výsledky

Uvolněná nálada panuje u ANO, které slaví jasné vítězství v letošních volbách do Poslanecké sněmovny. Dorazil už i šéf hnutí a pravděpodobný budoucí premiér...  celý článek

Miroslav Kalousek ve volebním štábu TOP 09 v Praze. (21. října 2017)
TOP 09 si mocně oddechla, do Sněmovny proklouzla na poslední chvíli

Členové TOP 09 si mohou oddechnout. Strana až v samém závěru sčítání hlasů jen těsně překonala potřebnou pětiprocentní hranici. Nervozita ve volebním štábu...  celý článek

Martin Stropnický reaguje na předběžné výsledky voleb v pražském štábu hnutí...
Sněmovnu ovládne ANO. Uspělo rekordních devět stran

Do Sněmovny zasedne celkem devět stran. Volby s jasnou převahou vyhralo ANO. U voličů uspěla SPD i Piráti. Výrazně propadla ČSSD a komunisté. Do parlamentu se...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.