Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prohráli jsme, přiznal Klaus

  20:47aktualizováno  20:47
Předseda Občanské demokratické strany Václav Klaus se médiím vyhýbal několik hodin po uzavření volebních místností. Až po devatenácté hodině poprvé komentoval dosvadní výsledky parlamentních voleb. "Je jasné, že to je pro nás velká prohra. Ale je to prohra všech stran. Jediný, kdo zvítězil, byli komunisté," řekl.
Souhrn dění ve volebních štábech najdete uvnitř článku. Čtěte glosu iDNES (odkaz v článku)

Šéf ODS prý bude přemýšlet, zda k prohře napomohl a jaká byla jeho role. "Myslím, že je naprosto evidentní, že tyto volby jsou pro ODS neúspěchem ... mě nezbývá, než uznat vítězství sociální demokracie," prohlásil.

Neřekl, zda bude rezignovat na funkci, chce ale zvážit, jaký má na volebním výsledku ODS podíl. "My se velmi poradíme, co s tím uděláme," uvedl.

Prvním, kdo ve štábu občanských demokratů o neúspěchu hovořil byl předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. Ten řekl, že ODS ve volbách neuspěla po několikaletém soustředěném tlaku levice a středu. Přiznal, že souboj, který mezi sebou vedly pravicové strany, byl nesmyslný.

"Výsledek je, že ten třetí se směje, a to jsou komunisté a sociální demokraté," dodal.

ODS doplatila na svou zaslepenost
(glosa iDNES)

OHLASY

Co kdo řekl

"Můj hlavní dojem je, že pět let útoků zprava, které byly proti ODS, se staly úspěšnými, ovšem ve zvláštním smyslu. Levice v České republice suverénně vítězí," řekl Tlustý.

Podotkl, že ODS nyní musí počkat na to, až veřejnost pochopí, že dlouhodobě se nedá žít na dluh a že hospodaření se sto miliardami korun dluhu ročně nemůže pokračovat dlouho.

Marvanová: Porážka od KSČM by byla neúspěch
Lídr lidovců stále doufá, že se situace vrátí k původním odhadům. Ty tvrdily, že Koalice skončí třetí a s ČSSD sestaví poměrně silnou většinovou vládu. Cyril Svoboda stále tvrdí, že takový kabinet je možné sestavit. Za hlavní přitom považuje, aby se komunisté ani nepřímo nepodíleli na budoucím kabinetu. Celý rozhovor s Cyrilem Svobodou si přečtěte ZDE.

Šéfka US-DEU Marvanová míní, že případné třetí místo pro KSČM by znamenalo "totální neúspěch" Koalice. Marvanová přičítá zisk komunistů dlouhodobým neřešeným sporům mezi pravicovými stranami.

"Byl by to důsledek uzavření opoziční smlouvy, toho, že prostor v televizích měli komunisté větší než Koalice," vypočítávala. Marvanová zdůraznila, že i po 12 letech od pádu komunismu se KSČM nereformovala a zůstává totalitní. "Měla být zakázána, tak aby vytvořila místo pro jiné, třeba levicové, strany," uvedla s tím, že žádná z demokratických stran by s komunisty spolupracovat neměla.

Výsledky voleb
Komunisté zatím dosáhli svého nejlepšího volebního výsledku od roku 1989.

ODS, která patřila k favoritům letošních voleb, zaznamenala svůj nejhorší volební výsledek v historii. Ačkoli předvolební průzkumy voličských preferencí signalizovaly těsný souboj občanských a sociálních demokratů, nakonec ODS za ČSSD zaostala velmi výrazně. Souboj ČSSD vs. ODS v krajích - graf.

Nepříjemným překvapením skončily letošní volby do sněmovny i pro Koalici složenou z KDU-ČSL a Unie svobody-DEU. Ta výrazně prohrála s komunisty a její výsledek je nižší, než součet volebních zisků těchto stran z roku 1998, kdy kandidovaly samostatně. Tehdy získali lidovci devět procent a unie 8,6 procenta hlasů. Podrobné výsledky voleb najdete ZDE.

Havel neřekne nic
Společně s manželkou a oběma psy sledoval Václav Havel na zámku v Lánech televizní vyhlašování prvních povolebních odhadů a výsledků. Před přítomnými novináři však vůbec nepromluvil. "Jsou to pouze odhady, nikoli výsledky a pan prezident se k nim nebude vyjadřovat," sdělil jeho mluvčí Ladislav Špaček.

Na otázku, jak Havel reagoval na první zveřejnění průzkumů, Špaček pouze odvětil: "Bez komentáře." Podle Špačka možná nebude prezident komentovat ani konečné výsledky. Řekl, že prezident "spíše začne jednat, než že by se k tomu nějak obsáhle vyjadřoval".

První orientační konzultace s předsedy ČSSD, ODS a KDU-ČSL a Unie svobody-DEU zahájí Havel v neděli. Jednání s komunisty nechystá. "Cílem konzultací je, aby zjistil jejich názor na situaci a jejich představy o dalších jednáních, která mezi sebou povedou," řekl Špaček.

VOLBY 2002

ON-LINE GRAFY SLEDUJTE ZDE!

Souhrnný článek z prvího dne voleb

kompletní zpravodajství
on-line reportáž
volby ve světě
fotografie z voleb
PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Jak to vypadalo po uzavření volebních místností
Atmosféra v centrále ODS v Praze na Malé Straně byla před druhou hodinou odpolední nabita nervozním očekáváním. Před obrazovkami ve "štábu" postával nervozně místopředseda strany Jan Zahradil a manažerka volební kampaně Libuše Benešová.

První prognózy naznačují, že ODS ztrácí na sociální demokraty čtyři procenta. Mistopředseda Zahradil jen mlčky zírá na výsledky, nikdo zatím neví, kde je předseda Václav Klaus. "Je to jen střílený od boku, jen tak někoho chytli," přitočí se senátor Mirek Topolánek k Benešové.

Zahradil se snaží působit vyrovnaně, ale jeho úsměv je jen profesonálně strojený. "Počkáme až na konečné výsledky a zatím nám nezbývá, než poděkovat voličům," byla jeho první slova, zatímco na čele se mu začal blýskat pot. Krátce na to se volební štáb ODS úplně vyprázdní.

Koalice přijímá výsledky klidně
Koalice pojala volební oslavu velkolepě v americkém stylu a uchýlila se do Národního domu na Vinohradech. Dočasnému útočišti vládne špičková audovizuální technika s velkoplošnými projekčními plochami, informační centrum s desítkou počítačů a hlavně - hodně jídla a pití, co hrdlo ráčilo.

O půl druhé odhadl volební manažer Koalice Patrik Nacher šance uskupení na patnáct procent. O deset minut později vešel do štábu známý evangelický farář Svatopluk Karásek, který za Koalici kandiduje jako nezávislý.

"V Praze to bude, soudím, dobré, možná i výborné. Venkov bude možná o něco slabší, ale celkově to nebude horší než patnáct procent," odhaduje duchovní.

Ve 13:45 mluvčí lidovců Ondřejovi Jakobovi prohlašuje. "Koalice bude Čechy šokovat. Čeká nás velké překvapení a náš velký úspěch - uvidíte," tvrdí. Pozdějším vývojem je zklamán.

Deset minut po druhé hodině, když se uzavřely volební místnosti a Česká televize zveřejnila první odhady (Koalice podle nich získala 17 procent hlasů), mohl šéf lidovců Cyril Svoboda stroze konstatovat: "Nekomentuji, ale nejsem nervózní."

Sociální demokracie si oddechla
Jediný, kdo se očividně radoval hned po oznámení prvních prognóz, byli sociální demokraté. Sčítání sledují v Lidovém domě. Chvíli před tím, než se na televizních obrazovkách objevily první odhady, se špičky strany seřadily u monitorů a napjatě vyčkávaly.

"ČSSD - třicet procent," oznamuje z obrazovky moderátorka České televize. Sociální demokraté tleskají, v jejich tvářích je možné spatřit úlevu. "Ještě kdyby to tak vydrželo," nechce nic zakřiknout místopředseda Karel Kobes.

Jeho kolegyně Marie Součková je optimističtější: "Je to dobré. Věřím, že to tak zůstane a nakonec by to mohlo být ještě lepší."

Šéf strany Vladimír Špidla se nejprve tváří skepticky, vzápětí ale aspoň trochu poodhaluje, co se v něm právě odehrává. "Je to takový zvláštní pocit. Asi jako když jste archeolog, máte odkrýt poslední kousek hlíny a čekáte, zda tam bude ten poslední kousek amfory. A on tam je," říká bývalý archeolog Špidla.

Sociální demokraté pak soustředěně sledovali, jak si vedou ostatní strany. Nad odhady u ODS Špidla pokýval neutrálně hlavou, u Koalice se prvním údajem 17 procent na něm bylo znát, že ho to evidentně potěšilo.

Komunisté: Nejdřív zklamání, pak nadšení
Zklamání naopak bylo zpočátku vidět na komunistech. Komunisté by přitom byli jediní, kdo si ve srovnání s minulými volbami o dvě procenta polepšil. Demokratické strany by naopak dvě procenta voličů z roku 1998 ztratily.

Po sečtení 90 procent okrsků se ale karta obrátila výrazně v jejich prospěch a grafy jim začaly připisovat až pětinu hlasů. Vývoj je dokonce přiměl k přemýšlení o tom, zda by podpořili vládu ČSSD a Koalice. - Více čtěte v SOUHRNNÉM ČLÁNKU.

Volební štáb Koalice. Cyril Svoboda sleduje první volební odhady.

Volební štáb KSČM.

Hana Marvanová dorazila do volebního štábu Koalice.

Ve štábu ODS, která podle prvních průzkumů na vedoucí ČSSD ztrácí pět procent hlasů, vládne pohřební atmosféra.

Volební štáb ODS. Ivan Langer výsledkem voleb příliš nadšen není.

Volební štáb ODS. Ivan Langer výsledkem voleb příliš nadšen není.

Ve štábu ODS, která podle prvních průzkumů na vedoucí ČSSD ztrácí pět procent hlasů, vládne pohřební atmosféra.

Spokojený výraz ve tváři předsedy ČSSD Vladimíra Špidly doprovázel vyhlášení prvních odhadů volebních výsledků.

Karel Kühnl, Cyril Svoboda a Ivan Pilip diskutují ve volebním štábu Koalice.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Jak je zjevné, tragická nehoda pendolina s kamionem na přejezdu ve Studénce...
Studénka odmítá projekt na řešení nebezpečného přejezdu. Nepočítá s kamiony

Zastupitelé Studénky vyslovili nesouhlas s projektem, který má vyřešit nebezpečný přejezd známý tragickou nehodou polského kamionu s pendolinem. Ministerstvo...  celý článek

Vánoční strom Na Staroměstském náměstí je už ozdobený (25.11.2015).
Pražský vánoční strom roste u Berounky, upozornil na něj tipař

Vánoční strom, který letos ozdobí tradiční adventní trhy na pražském Staroměstském náměstí, roste u Berounky na Křivoklátsku. Tip na zhruba 24 metrů vysoký...  celý článek

(ilustrační snímek)
Z kandidátek do sněmovních voleb bylo vyřazeno nejméně deset jmen

Z kandidátek do sněmovních voleb bylo dodatečně vyřazeno nejméně deset jmen. Tři kandidáti byli podle dostupných informací vyškrtnuti ve středních Čechách,...  celý článek

Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.