Ukrajinští vojáci u Mariupolu (8. září 2014)

Ukrajinští vojáci u Mariupolu (8. září 2014) | foto: AP

Povstalci propustili stovky Ukrajinců, další zůstávají v zajetí

  • 145
Proruští separatisté na východě Ukrajiny propustili 648 ukrajinských zajatců. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího ukrajinské armády Andrije Lysenka. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval Kyjev k rychlému zahájení jednání o postavení východu Ukrajiny.

Dalších pět set lidí povstalci stále drží v zajetí a ukrajinská strana podle Lysenka jedná o jejich propuštění. Součástí dohody o příměří, které vstoupilo v platnost minulý pátek, je výměna zajatců. Lysenko nekomentoval, kolik bojovníků separatistů zadržují ukrajinské síly.

Lysenko také uvedl, že od začátku příměří zemřelo pět ukrajinských vojáků a 33 dalších utrpělo zranění. Separatisté podle mluvčího stříleli na vojáky v 89 případech. Podle náčelníka zdravotního odboru ministerstva obrany Vitalije Andronatije je momentálně v péči vojenských nemocnic 1 173 zraněných, dalších 94 je v péči civilních klinik. Vojenští lékaři ošetřili celkem 2 517 zraněných.

Krize na Ukrajině

Ukrajinské vedení a proruští separatisté se nadále rozcházejí v pohledu na budoucnost povstaleckých lidových republik, vyhlášených na východě země. Povstalci nadále požadují nezávislost pro celou Doněckou a Luhanskou oblast, avšak Kyjev je ochoten udělit „zvláštní postavení v rámci jednotné Ukrajiny“ pouze území přímo ovládanému povstalci - ti mají ve své moci zhruba třetinu z obou oblastí.

„Pevně trváme na sebeurčení v administrativních hranicích Doněcké a Luhanské oblasti,“ řekl ruské agentuře Interfax Andrij Purgin, který se označuje za prvního místopředsedu vlády samozvané Doněcké lidové republiky. Obě oblasti by podle Purgina měly mít s Ukrajinou společný jen kulturní a ekonomický prostor, jinak by ale měly být zcela nezávislé.

Dohoda je dle Lavrova pouze rámcová

Poradce prezidenta Petra Porošenka, bývalý ministr vnitra Jurij Lucenko ovšem v ukrajinské televizi prohlásil, že páteční dohoda z Minsku jasně praví, že „zvláštní postavení se má týkat pouze okresů dočasně nekontrolovaných ukrajinskými úřady“. Tato „speciální zóna“ za demarkační čárou by měla být podle Lucenka pečlivě izolována, kontrolována a ohrazena i stavebně od zbytku země, jakkoli by současně zůstala nedílnou součástí Ukrajiny.

Podle dvanáctibodové minské dohody by Kyjev měl mimo jiné přistoupit k decentralizaci moci (více o dohodě se dočtete zde).

„Ustanovení minské dohody jsou v mnohém jen rámcové,“ připustil před novináři šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Zároveň vyzval Kyjev k rychlému zahájení rozhovorů s povstalci, které by dopodrobna upřesnily postavení jihovýchodní Ukrajiny.

Příměří se podle ruského ministra vcelku dodržuje, jakkoli dochází k incidentům, z nichž se obě strany vzájemně obviňují. Více Lavrova znepokojuje koncentrace ukrajinských vojsk, která podle něj může naznačovat přípravy k útoku.

Místy jsou hlášeny sporadické přestřelky. Doněck se podle místních úřadů stal v noci na úterý opět terčem dělostřeleckého ostřelování. Střepiny zranily jednu ženu, uvedl list Ukrajinska pravda a dodal, že palba poškodila několik domů, včetně školního internátu.

V přístavním městě Mariupol při ostřelování vládních jednotek zahynula jedna žena a čtyři další civilisté byli zraněni. Radnice ve dvou městských čtvrtích vyhlásila v úterý zákaz nočního vycházení od osmé hodiny večerní do šesté hodiny ranní. Ve dne smějí do ohrožených čtvrtí vstoupovat jen místní lidé, vozidla se nesmějí pohybovat vyšší rychlostí než 40 kilometrů za hodinu. Tato a další opatření mají zabránit pronikání proruských vzbouřenců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video