Výcvik milicionářů DLR v Doněcku (2. března 2015)

Výcvik milicionářů DLR v Doněcku (2. března 2015) | foto: Reuters

Moskva za Rusa zabitého v Donbasu platí přes milion, žádá však mlčení

  • 295
Pozůstalí po ruských vojácích, kteří zahynuli v bojích na východě Ukrajiny, dostali od ruské vlády kompenzaci tři miliony rublů (1,3 miliony korun) výměnou za slib mlčenlivosti. V Moskvě o tom informoval ruský opoziční politik Ilja Jašin.

Jašin pracuje na sborníku o podílu Ruska na ukrajinském konfliktu. Původní autor knihy Boris Němcov byl koncem února za dosud nevyjasněných okolností zavražděn v centru Moskvy.

Krize na Ukrajině

Jašin, který Němcovův sborník dokončuje a hodlá vydat, kontaktoval řadu pozůstalých, s nimiž Němcov hovořil. „Bojí se mluvit a Němcovova vražda jim na kuráži nepřidala,“ napsal dnes Jašin na Facebooku. Mnozí z nich se ale rozhodli podat svědectví, jakmile zjistili, že slíbená kompenzace nepřišla.

Ruští vojáci podle Jašina masově umírali hlavně loni v létě při ofenzivě ukrajinské armády v Doněcké a Luhanské oblasti. Útok zastavily až ruské posily. Když se ukázalo, že podíl Rusů v bojích nelze zamlčet, začala Moskva hovořit o dobrovolnících na dovolené. Podle pozůstalých tehdy v Donbasu přišlo o život nejméně 150 ruských vojáků.

Mnozí se kompenzace nedočkali

Druhá vlna masových úmrtí přišla letos na přelomu ledna a února, kdy na východě Ukrajiny zahynulo nejméně 70 ruských vojáků, uvádí Jašin. Většina z nich padla v tvrdých bojích kolem strategického města Debalceve. Tentokrát prý ruští vojáci před odjezdem na frontu museli rozvázat smlouvu s armádou a stali se „dobrovolníky“. Dostali přitom čestné slovo, že v případě jejich úmrtí se armáda o jejich blízké postará.

Mnozí z nich se ale kompenzace nedočkali a vyžádali si právní pomoc. Díky ní se informace o mrtvých vojácích dostala k Němcovovi, konstatoval Jašin.

Ukrajinský server Novyj v pondělí dnes zveřejnil snímky hřbitova v ruském Rostově na Donu, který leží nedaleko hranic s Ukrajinou. V oddělené části hřbitova jsou údajně stovky čerstvých hrobů neoznačených jménem. Tabulky prý informují jen o věku a pohlaví zemřelého. Podle serveru jde o ruské vojáky, kteří zemřeli při bojích na východě Ukrajiny mezi červnem a zářím loňského roku.

U Mariupolu se střílí

Na východě Ukrajiny navzdory dohodě o příměří stále neustala střelba. Přestřelky jsou hlášeny z azovského přístavu Mariupolu. Oznámila to ukrajinská televize s odvoláním na zprávu armádního velení. Povstalci boje na jižním úseku donbaské fronty potvrdili s tím, že obětí údajného armádního ostřelování se stal jeden civilista.

Na pozice vládních vojsk separatisté v noci zaútočili třikrát, uvedla ukrajinská televize. Terčem se stala obranná postavení východně od Mariupolu. Ještě v neděli večer zaútočili povstalci na mariupolské předměstí Šyrokyne s použitím zbraní o ráži 122 a 152 milimetrů, které únorová dohoda o příměří zakazuje. Armáda na útoky separatistů nereagovala, uvádí se v komuniké.

Povstalci boje u Mariupolu potvrdili, ale z odpovědnosti obvinili jednotky ukrajinské armády. Vojáci podle vzbouřenecké agentury DAN odpálili nedaleko Šyrokyne protitankovou řízenou střelu, která zasáhla civilní automobil a jednoho cestujícího zabila.

Mariupolský úsek fronty je považován za nejcitlivější a podle pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě se velká část ozbrojených incidentů odehrává právě tady. Vzbouřenecké jednotky stojí prakticky před branami půlmilionového přístavu, který je považován za hlavní strategickou překážku na cestě separatistů k anektovanému Krymu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video