Ve zdravotnictví nás čeká exploze výdajů, řekl v Rozstřelu ministr Ludvík

  • 74
České zdravotnictví čeká exploze výdajů za nové léky. Hradit by se měly ze státního rozpočtu, nikoli spoluúčastí pacientů nebo zvýšením pojistného. Další výzvou je investiční zanedbanost českých nemocnic. V pátečním Rozstřelu to řekl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

Podle Ludvíka je třeba do nových druhů léků investovat, aby si české zdravotnictví zachovalo úroveň, která je dle Ludvíka nejlepší na Východě, ale zároveň nejhorší na Západě. Vyřešit by se podle něj měla také investiční zanedbanost českých nemocnic. K tomu je prý potřeba, aby se zdravotnictví centralizovalo.

Na otázku, kde na nové výdaje vzít, Ludvík řekl, že jsou tři možné varianty: zvýšit spoluúčast pacientů, zvýšit zdravotní pojištění nebo najít zdroje ve státním rozpočtu. Ministr se přiklání ke třetí variantě vzhledem k tomu, že příjmy některých lidí jsou příliš nízké, než aby se jim zvyšovaly náklady na zdraví. Zvýšení pojistného je pro Ludvíka, který je původem ekonom, rovněž nevhodné.

Ministr podotkl, že o zdravotnictví nelze hovořit jako o černé díře, která jen pohlcuje peníze. Vyzdvihnout je třeba i úspěchy, jako je zvyšující se průměrný věk, nebo úspěchy v léčbě onkologických nemocí.

Ludvík také mluvil o svém zabydlování na ministerstvu. „To není práce, kterou byste vykonával v kanceláři. Pro mě je to neustálý koloběh mezi Senátem, vládou a ministerstvem,“ řekl Ludvík, kterého v nejbližších dnech čeká pracovní cesta na Kubu.

Manažerování nemocnice pro něj v tomto ohledu bylo snazší, protože řešil pouze problémy nemocnice. Tato praxe ho však dobře připravila na práci ministra, třeba v tom, aby se orientoval mezi lobbistickými skupinami, které ve zdravotnictví působí.

V úřadu je Ludvík dva měsíce

Ludvík vystřídal 30. listopadu v úřadu šéfa zdravotnictví stranického kolegu Svatopluka Němečka (psali jsme zde). V prosinci navíc obhájil post předsedy pražské ČSSD, když získal 99 ze 160 delegátských hlasů (více čtěte zde).

Jedním z hlavních úkolů nového ministra je vyřešit hrozící nedostatkem lékařů vlivem jejich stárnutí a odcházení do zahraničí.

Ludvík už zmínil, že by lékařské fakulty měly přijímat až o dvě stě uchazečů ročně víc, a vyzval je, aby neodmítaly z kapacitních důvodů ty uchazeče, kteří obstojí v přijímací zkoušce, ale zůstanou „pod čarou“. Na to ovšem budou univerzity potřebovat od ministerstva stamiliony korun.

Miloslav Ludvík

Profil politika

Miloslav Ludvík, ředitel FN Motol.

Lékař a poslanec Bohuslav Svoboda z ODS však namítá, že nedostatek lékařů je důsledkem, nikoliv příčinou, a že je třeba změnit strukturu kompetencí, kdy se lékaři věnují příliš širokému spektru činností (více čtěte zde).

Zdravotnictví se také potýká s řadou dalších potíží, například nízkou dostupností psychoterapeutické péče (psali jsme zde) nebo rozdílnými doplatky v ceně léků (více se dočtete zde).

Miloslav Ludvík vystudoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické, později práva na UK a kurz managementu a zdravotnictví. Od roku 1990 pracoval v zahraničním obchodu, především u farmaceutických společností. V letech 2000 až 2016 byl ředitelem Fakultní nemocnice v Motole v Praze. V této době se objevilo podezření, že nabádal personál k lepší péči o „protekční“ pacienty, Ludvík to však důrazně odmítl (psali jsme zde).

Třetí volební období v řadě je členem pražského zastupitelstva za sociální demokracii. Nyní je v zastupitelstvu šéfem finančního výboru a místopředsedou výboru pro zdravotnictví a bydlení.

Celý Rozstřel s ministrem zdravotnictví:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video