Editor časopisu The Economist a odborník na ruskou politiku Edward Lucas.

Editor časopisu The Economist a odborník na ruskou politiku Edward Lucas. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Západ je vystrašený a Putin to vidí, říká pro MF DNES známý kremlolog

  • 1127
Edward Lucas před šesti lety ve své knize Nová studená válka vývoj na Ukrajině do značné míry předvídal. Známý novinář a publicista v exkluzivním rozhovoru pro MF DNES uvádí, že Vladimir Putin se v posledních měsících utvrdil v přesvědčení, že Západ je slabý a není schopný mu vzdorovat.

"Po Ukrajině mohou nastat velké problémy i v jiných částech bývalého Sovětského svazu. Podívejte se, co se děje v Moldávii, na Kavkaze... Obávám se, že v oblasti evropské bezpečnosti nastává velmi nepříjemné období," říká Lucas, který píše pro týdeník The Economist.

Edward Lucas

Pracuje jako editor v prestižním týdeníku The Economist. V letech 1998 až 2002 byl šéfem moskevské kanceláře listu, poté působil jako dopisovatel ze střední a východní Evropy, odkud přispíval i do deníku The Independent a do vysílání BBC. Napsal několik knih, poslední se jmenuje Operace Snowden.

MFD: Sledujete Vladimira Putina a jeho vývoj v podstatě od chvíle, kdy se ruský prezident objevil na scéně. Jak se liší Putin verze 2014 od Putina verze 2000?
Je to obrovská změna. V roce 2000 jsem  napsal článek, který se jmenoval "Kouzelník, myš, nebo nestvůra?" Tehdy si mnoho lidí myslelo, že Putin je myš, tuctově vyhlížející byrokrat, který se dostal do Kremlu způsobem, jemuž ani on sám nerozuměl.

Já už tehdy tvrdil, že taková verze je nepravděpodobná. Stejně tak nepravděpodobné mi přišlo, že by byl kouzelníkem, který zachrání ruskou ekonomiku. Nejpravděpodobnější mi přišla varianta, že se Putin projeví jako nestvůra. A to se přesně stalo. Kombinace skutečností, že šlo o bývalého agenta KGB, který měl navíc vazby na organizovaný zločin a smýšlel protizápadně, se nakonec ukázala jako velmi silná.

Co čekat od Putina verze, řekněme 2020? Co se s ruským prezidentem bude dít dál?
Nejsem si jist, zda musíme čekat do roku 2020. On se může projevit velmi zle třeba během příštích šesti měsíců. Ruská ekonomika bude v důsledku nynějších událostí velmi trpět. Ale Putin je přesvědčen, že jsme velmi slabí a neschopní mu vzdorovat.

Krize na Ukrajině

Bude se Putin snažit anektovat i východ Ukrajiny?
Myslím, že Putin se bude snažit Ukrajinu hlavně destabilizovat. Učinit život jejích obyvatel mizerným. Tak, aby nakonec tito dali přednost stabilitě pod ruskou nadvládou. Aby měli pocit, že je Putin zachránil.

Jak to bude dělat především?
Prostřednictvím ekonomiky, energetiky, financí. Ukrajina nyní směřuje ke stavu úplného selhání státu a on se bude snažit jít tímto směrem.

Pokud bychom rozdělili Západ na USA a Evropskou unii, kdo je v tuto chvíli pro Rusko, respektive pro řešení krize důležitější?
Z mého pohledu není Západ rozdělen na USA a EU. Rozdělení panuje uvnitř těchto entit. Americký Kongres je v přístupu k Rusku dosti tvrdý, Obamova administrativa nikoliv. Navíc neshody panují i mezi jednotlivými částmi americké vlády, hlavně mezi ministerstvem zahraničí a Pentagonem.

Pokud jde o Evropu, najdete tu skutečné jestřáby, zastánce tvrdého postupu. Poláky, Švédy, Estonce... A naopak státy, které jsou opatrné. Itálii, Španělsko, Řecko. Myslím, že hlavní věc, kterou Unie může udělat, je přiblížit k sobě co nejvíce Ukrajinu. A Amerika by zase měla odradit Rusko od jeho současného kurzu. Vystrašit Putina.

Jak?
Pro Putina je nejdůležitější jeho moc a jeho peníze. A nadále bude postupovat tak, aby si obojí zachoval. Jak Spojené státy, tak Evropa proto musí cílit na finanční zájmy jeho samotného i jeho blízkých spojenců.

Vzhledem k tomu, co jste už řekl, je následující otázka asi trochu zbytečná. Ale přece: Jak si podle vás Západ vedl a vede v přístupu k ukrajinské krizi?
Západ je hrozivě, nebezpečně slabý. Musíme vyslat jasný signál, že tohle je zcela nepřípustné. A tento signál musí být drsný. Jenže místo toho dáváme najevo, že chceme mluvit. Místo toho, abychom jednali. To je ta nejnebezpečnější věc, jakou můžeme udělat. Ponižuje nás to víc než Putin samotný. On vidí, že je Západ vystrašený. A proto neexistuje prostor pro diplomatické řešení krize.

Napsal jste o putinovském Rusku knihu, která se jmenuje Nová studená válka. Tenhle termín se nyní začal na Západě opět hojně používat. Myslíte, že studená válka vůbec někdy skončila?
Ne, neskončila. V té knize jsem tehdy  v podstatě zcela přesně předpověděl, co se stane. Hlavní problém spočívá v tom, že jsme nedokázali zničit KGB, odstranit čekistické smýšlení z jádra ruské moci. A také jsme nedokázali přesvědčit Rusy, že rozpad SSSR v roce 1991 byl pro ně osvobozením, nikoliv porážkou. Nyní čelíme důsledkům řečeného.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video