Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhlas porušil zákon i kodex, uvedla Rada ČRo o vulgarismech Zemana

  15:27aktualizováno  15:27
Pokud by si u příštích Hovorů z Lán prezident neodpustil sprostá slova, rozhlas by měl vysílání pořadu ukončit. Rada Českého rozhlasu ve středu přijala usnesení, podle kterého odvysíláním sprostých slov Český rozhlas porušil svůj etický kodex i zákon. Usnesení také rozhlasu připomíná, že má povinnost nevpustit do vysílání toho, kdo by se mohl chovat vulgárně či urážlivě.

Miloš Zeman během pořadu na stanici Český rozhlas Radiožurnál. (4. ledna 2013) | foto:  František Vlček, MAFRA

Usnesení sice neříká, jak konkrétně má Český rozhlas (ČRo) excesům zamezit, ale jasné je to, že rozhlasoví radní vedení veřejnoprávní instituce připomněli, že má povinnosti pramenící ze zákona i z etického kodexu. A ty byly posledním pořadem Hovory z Lán podle radních porušeny.

Kontroverzní Hovory z Lán

„Rada ČRo konstatuje, že v pořadu Hovory z Lán z 2. listopadu 2014 došlo k porušení zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání a dále k porušení článku 22 odstavce 3 Kodexu ČRo,“ stojí v usnesení přijaté radou na veřejném zasedání.

Citovaný článek etického kodexu říká toto: „Pokud se v živém vysílání určitá osoba projevuje tak, že ČRo nemůže dostát povinnostem uloženým zákonem nebo kodexem, je průvodce (moderátor) živého vysílání oprávněn takovou osobu přerušit, resp. ji odebrat slovo. Jestliže chování nebo projev takové osoby vážně překročí únosnou míru, je povinností průvodce se od chování či výroků takové osoby jménem ČRo distancovat.“

Rada v usnesení také zdůraznila, že na případné další vysílání Hovorů z Lán s prezidentem Milošem Zemanem se vztahuje také jiný článek kodexu. Ten říká: „Pokud je to proveditelné, nepřipustí ČRo k účasti na živém vysílání osobu, u které je důvodný předpoklad, že by se mohla chovat urážlivě, vulgárně nebo je pod vlivem alkoholu či omamných prostředků.“

Rada následně vedení rozhlasu vyzvala, aby pro budoucí formát pořadu respektovalo uvedené zásady. O žádné sankci se radní v usnesení nezmiňují.

Člen rady Petr Šafařík v debatě konstatoval, že každá špatná situace je obvykle k něčemu dobrá. „Řada osobností veřejného i politického života je známa tím, že se vyjadřuje do médií vulgárně, nejde jen o pana prezidenta. Tato kauza by proto měla mít obecný dopad a měla by vést k kultivaci veřejného diskurzu,“ míní.

Byl jsem v šoku, řekl o vulgarismech Duhan

„Pokud se bude situace opakovat, což nepředpokládám, rozhlas velmi razantně zasáhne,“ slíbil na jednání rady generální ředitel ČRo Peter Duhan.

„Hovory z Lán jsem samozřejmě poslouchal a byl jsem šokován stejně jako vy a většina posluchačů,“ uvedl Duhan na otázku radního Milana Badala, zda vysílání vedení rozhlasu slyšelo a zda jej ihned neměl korigovat editor, stejně jako se to stalo loni při vystoupení kardinála Dominika Duky, jehož rozhlas z živého vstupu odstřihl (více čtěte zde).

„Před zahájením přímého pořadu nic nesignalizovalo, že by mohlo dojít k takové situaci, k jaké došlo,“ dodal ředitel ČRo k Hovorům z Lán s tím, že moderátor do celé věci „decentně“ zasáhl. Sami radní v usnesení konstatovali, že si jsou vědomi, že v živém vysílání sehrál roli moment překvapení a také respekt k prezidentovi coby hlavě státu.

„ČRo neobnovil vysílání pořadu kvůli Miloši Zemanovi, ale kvůli institutu prezidenta republiky,“ dodal Duhan s tím, že posluchači mají mít možnost seznámit se s názory a postoji prezidenta. Generální ředitel také řekl, že Zemanovi odeslal dopis, který se vztahoval k Hovorům z Lán. Zopakoval také, že ho požádal o schůzku, ale hradní kancelář mu zatím žádný termín nesdělila.

Rozhlas už kárala i vysílací rada

Vedení rozhlasu s radními o Hovorech z Lán i jiných tématech jednalo už 12. listopadu. Tehdy to však byla neveřejná schůzka, a proto z ní nikdo nechtěl vyvozovat žádné závěry. Místopředseda Rady ČRo Jiří Vejvoda iDNES.cz tehdy řekl, že radní na veřejném zasedání k celé věci přijmou usnesení, které bude pro generálního ředitele ČRo závazné (více o neveřejném jednání čtěte zde).

Celou situaci způsobil prezident Miloš Zeman, který v živém rozhovoru v rámci obnovených Hovorů z Lán opakovaně říkal sprostá slova (více čtěte zde). Později vzkázal, že se za ně neomluví.

Rozhlasová rada po odvysílání pořadu dostala zhruba 50 stížností posluchačů, dalších 240 jich dorazilo na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Ta celou patálii projednala 19. listopadu a konstatovala, že média, která Zemanova slova odvysílala bez vypípání, včetně rozhlasu, porušila zákon. Žádný trest je však nečeká, protože nebyl ohrožen mravní vývoj dětí a mládeže (více o rozhodnutí vysílací rady čtěte zde).

Služební zákon vláda zku.vila, řekl v rozhlasu Zeman:

 
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Advokát Zdeněk Altner
ČSSD nabídla Altnerovým dědicům 180 milionů jako mimosoudní vyrovnání

ČSSD nabídla dědicům zesnulého právníka Zdeňka Altnera 180 milionů korun. Strana se tak chce mimosoudně vyrovnat před tím, než o pohledávce rozhodne Nejvyšší...  celý článek

Vyhlášený havlíčkobrodský klub Vagon musel před dvanácti lety ustoupit nově...
Ve Vagonu začala sláva mnoha kapel. Dnes na místě klubu jezdí autobusy

Před dvanácti lety musel ustoupit novému autobusovému nádraží kultovní havlíčkobrodský klub Vagon. Zlatou éru zažil v letech 1999 až 2005. Začínala tam celá...  celý článek

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová
Pelikán navrhl odvolat soudkyni z kauzy Nečasové, ta vyjádření odmítla

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán podal kárnou žalobu k Nejvyššímu soudu na soudkyni Helenu Královou a navrhuje ji odvolat z funkce. Soudkyně, známá...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.