Putinovo Rusko

Prezident Klaus navštívil Rusko v okamžiku, kdy se k zemi obracejí tázavé pohledy světových politiků. Zatímco pro nás to znamená první jednání hlav států po deseti letech, a tedy příslib oživení vzájemných vztahů, svět se na Rusko dívá s jistým neklidem.

Michail Chodorkovskij, ropný magnát a nejbohatší Rus, sedí ve vězení a čelí obvinění z podvodů a daňových úniků. Málokdo pochybuje, že to není jen obyčejný kriminální případ, nýbrž úder Kremlu, který se rozhodl dát lekci byznysmenovi s politickými ambicemi.

Je to špatná zpráva, neboť v Rusku střety mocných nikdy v minulosti nevěstily nic dobrého. Vzpomínáte si? Není to tak dávno, co bývaly špatných zpráv z Ruska stále plné titulní stránky novin. Oslabená země procházela kotrmelci, zvraty, politickými střety a Západ s oblibou spekuloval o všech možných katastrofických scénářích: od návratu komunistů až po nástup extrémních nacionalistů.

Tak to bylo dřív. Pak Borise Jelcina, který úspěšně rozpustil SSSR a neúspěšně reformoval Rusko, vystřídal v čele země Vladimir Putin, záhadný muž ze světa tajných služeb. Mnohé se mu dá vyčíst, od čečenské války po zahleděnost do metod KGB, ale i jeho odpůrci mu přiznávají jedno obrovské vítězství: dokázal zemi zklidnit a stabilizovat. A téměř tak odstranit ty špatné zprávy z titulních stránek. Jenže křehká stabilita, velký výdobytek a nezbytný všelék, je nyní "kauzou Chodorkovskij" ohrožena, a v sázce je tedy více, než se může zdát na první pohled.

Vše to vypadá jako obrovský paradox: Západ i Rusové po desetiletí vyzývají k potírání těch, kteří porušují zákon, nejmocnější z nejmocnějších nevyjímaje. Nyní se to děje, a oni najednou více či méně otevřeně říkají: Nedělejte to, nebo se celý systém zhroutí.

Ve skutečnosti to však paradox není. Je téměř jisté, že Michail Chodorkovskij v minulosti opravdu porušil zákon, jenže ten porušili téměř všichni, kdo stáli u zrodu ruského kapitalismu. Útočíli Kreml jen a jen na něj, dává tím najevo - jsme velmi mocní a je pouze na nás, na koho dopadne náš hněv příště. Není to tedy snaha o dodržování zákonů, nýbrž jen připomínka metod z dřívějších dob, metod, na něž by většina Rusů velmi ráda zapomněla.

Pokud v Moskvě opravdu vypukne další kolo boje o moc, znovu budeme žít s pocitem, že zítra může být v Rusku zase všechno nějak jinak, tak jako v dobách Borise Jelcina. To by byla špatná zpráva pro svět i pro nás.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video