Ptejte se na vše, co vás zajímá v souvislosti se vstupem do Evropské unie

velikost textu:
vydáno 16.5.2004

Česká republika už je součástí Evropské unie. Nicméně některé věci vám ještě mohou být nejasné. Jaké?
Ptejte se do 16. června!

Pro lepší přehled jsme dosud zodpovězené otázky roztřídili podle témat:
Cestování Daně, clo Finance, ekonomika Motorismus, dovolená
Práce, podnikání, 1. část Práce, podnikání, 2. část
Sociální, zdravotní Studium
Ostatní, 1. část Ostatní, 2. část Ostatní, 3. část

Odpovědi vám společně s iDNES přináší občanské sdružení Jagello 2000. Autory odpovědí jsou (a jejich správnost garantují) experti Informačního centra Evropské unie při Delegaci Evropské komise v České republice.

Nejde o on-line rozhovor, odpovědi čekejte do několika dnů. Odpověď také závisí na složitosti dotazu.

Konec rozhovoru

Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 16. června 2004 do 0:00

OTÁZKA: myslíte si ze se nám v EU povede lépe než ted?Podle mého názoru na tom budou lépe jen poslanci kteří mají kolem 100000kč měsíčně,ale co mi co žijeme z minimálního platu?jaště k tomu se začalo zdražovat.Moc děkuju M.Potocka@seznam.cz
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Potocko,
jsme si jisti, ze se nam v EU povede lepe. Svedci o tom, i zkusenosti vsech zemi, ktere se staly cleny ES pred nami. S tim rozdilem, ze nektere sveho clenstvi dokazaly vyuzit vice (napr. Irsko) a jejich zivotni uroven se tak velice rychle priblizila prumeru EU (v pripade Irska dokonce predcila), jine staty teto prilezitosti vyuzily mene a jejich ekonomicka uroven stale zaostava (napr. Recko). Zadna z dosud pristupujicich zemi si nijak nepohorsila ba naopak, i kdyz uznavame, ze z pocatku byla opatreni stejne bolestiva jako v pripade CR, kdy bylo potreba implementovat veskerou evropskou legislativu a plne se zapojit do fungovani vnitrniho trhu EU. Zivotni uroven se bude v CR zvysovat rozhodne rychleji nez bez EU. Vyrovnavani urovne je totiz jednim z hlavnich cilu EU a jeji strukturalni politiky. CR jiz v predvstupnim obdobi dostavala financni prostredky z fondu ES a jako clen na nich bude mit rovnez nezanedbatelny podil. EU neni jen instituce byrokratu, jak si nekteri mysli. Je to predevsim organizace pro lidi, pro evropske obcany, kteri maji vsichni pravo na zdravy a plnohodnotny zivot. Vsechna legislativni opatreni, ktera jsou prijimana, maji hlavni cil - ochranu a zlepsovani zivotnich podminek obcanu EU (napr. ochrana spotrebitele apod.). Zminujete se o zdrazovani, inlflace je jevem, ktery se odviji od ekonomicke situace toho ktereho statu. Dochazelo k ni i pred nasim clenstvim v EU a jeji vyvoj bude nadale zaviset predevsim na nasem vlastnim ekonomickem vyvoji. Verime, ze i vy casem rozpoznate prinosy z naseho clenstvi a budete z nich jen tezit.
ICEU 1.6.2004 14:09
OTÁZKA: Dobrý den, již několik let pracuji v německu ale i přesto že jsem ženatý a mám jedno dítě jsem zařazen do základní daňové skupiny, jako bych byl svobodný, bezdětný a platím proto vysoké daně z příjmu. Změní se toto po 1.5.2004? Děkuji za odpověď S pozdravem Šťastný D. Šťastný D.
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Stastny,
pravo ES zakazuje diskriminaci na zaklade statni prislusnosti. Proto pokud v Nemecku pracujete a splnujete stanovene pozadavky, mel byste byt z duvodu rodinneho stavu a predevsim jednoho dite prerazen do prislusne danove skupiny, ktera toto zohlednuje. Mate tedy stejny narok na danove ulevy jako nemecti pracovnici. Ma to ale jeden hacek: jelikoz nespadate do kategorie preshranicniho pracovnika, musite zit s ditetem v jedne domacnosti, v opacnem pripade nemusite ziskat na danove slevy narok.
Soucasne podminky pro zarazeni do danove skupiny II jasne stanovuji, ze dite je hlaseno v miste bydliste pracovnika a je zapsane na jeho danove karte (Lohnsteuerkarte). Pokud v Nemecku zijete spolu s Vasi rodinou, mel byste byt prerazen do kategorie II, a sice bez ohledu na vstup CR do EU.
Vice viz Spolkove ministerstvo financi - zde.
ICEU 1.6.2004 14:33
OTÁZKA: Pokud budu chtit jako obchodnik vyvezt a prodat spotrebni zbozi do zemich EU, budu zatizen dovozovym clem dane zeme(UK,Irsko), a budu potrebovat v dane zemi sprostretkovatelskou firmu pro dalsi velkoobchodni prodej? dekuji Lukas Lukas
ODPOVĚĎ: Mily Lukasi,
do zadne z clenskych zemi EU nemusite platit zadna cla za vyvoz Vaseho zbozi. Rovnez zpusob vyvozu resp. implementace Vasi firmy v ramci vnitrniho trhu EU zalezi pouze na Vas. V CR existuji tzv. Euroinfo centra pro male a stredni podnikatele, ktera podavaji informace k podnikani v EU. Doporucujeme Vam nahlednout na jejich stranky popr. kontaktovat nektere z nich: www.euroinfocentrum.cz
ICEU 1.6.2004 14:34
OTÁZKA: Jsem ceska zijici jiz 4 roky v Nemecku.Pred 4 roky mi tu zdravotni skolu z Cech ukoncenou maturitou neuznali,mohu tu pracovat pouze jako osetrovatelka.Zmenilo se od 1.5 neco?Mohu tu jiz pracovat jako radna diplomovana zdravotni sestra? Lenka
ODPOVĚĎ: Vazena Lenko,
Evropske spolecenstvi jiz behem 70. let sjednotilo pozadavky na vzdelani v urcitych oborech (hlavne z oblasti zdravotnictvi: lekari, farmaceuti, zdravotni sestry, porodni asistentky..). Vydalo smernice, které tyto pozadavky pravne ukotvily. Jejich schvaleni umoznilo tem obcanum, jejichz vzdelani odpovidalo stanovenych kriteriim, aby mely narok na automaticke uznani svého vzdelani v jinem clenskem state EU nez v tom, kde vzdelani nabyli.
Aby CR svemu zdravotnimu personalu umoznila vykon profese v jinych statech EU, musela prislusne sektorove smernice prevzit do svého pravniho radu. Po dlouhych diskusich nakonec byl schvalen Zákon 96/2004 Sb. - Zákon o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činnosti souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), který vstoupil v platnost 1. dubna 2004. Mezi zavedene zmeny patri mj. vzdelani zdravotnich sester na vyssich zdravotnickych skolach a v bakalarskych a magisterskych programech vysokych skol a nikoliv na strednich zdravotnickych skolach. Plne zneni zákona viz: www.cnna.cz/aktuality/zc_96.pdf. Ceské zdravotní sestry a porodní asistentky tedy budou moci pracovat ve zdravotnictvi zemi EU, protoze se pocínaje rokem 2004 jiz nevzdelavaji na stredních zdravotnických skolách, ale na vyssích zdravotnických skolách a v bakalárských a magisterských programech vysokých skol. S harmonizací vzdelávání pocítá návrh zákona o nelékarských povoláních.
K Vasemu pripadu, pokud jste vzdelani ukoncila jiz drive, zpusobilost rovnocenna vseobecnym sestram v harmonizovanych oborech Vam bude uznana, pokud mate nejmene tri roky praxe v oboru.
Pro konkretni odtazy Vam doporucujeme kontaktovat pani ing. Stepanku Skuhrovou, ktera pracuje ve Stredisku pro ekvivalenci dokladu o vzdelani a ktera Vam jiste bude napomocna (U Luzickeho seminare 13, 118 00 Praha 1 - Mala Strana tel.: 257011335, e-mail: skuhrova@csvs.cz).
ICEU 1.6.2004 15:40
OTÁZKA: (1) Aby mel obcan CR pravo na vyplaceni duchodu od ceske vlady, musi pracovat urcitou dobu ve statni zprave v Ceske Republice. Rad bych vedel, zda se k tomuto casovemu intervalu, potrebnemu pro vyplaceni duchodu vladou CR, zapocitava take studium na VS v zemich evropske unie mimo CR (2) Dale: Jak to funguje s vyplacenim duchodu pro obcany CR, kteri stravi rekneme polovinu sveho produktivniho veku praci v EU (pro statni instituci), a druhou polovinu praci v CR (pro statni instituci) - jak to potom s vyplacenim duchodu funguje? (vyplaci polovinu duchodu dana zeme EU a druhou CR, nebo vsechno CR...?). Jan
ODPOVĚĎ: Mily Jane,
hlavni predpis ES v tomto ohledu – Narizeni 1408/71 – stanovi, ze narok na soc. davky vznika v zemi pracovni cinnosti (kde je placeno pojisteni). Pokud je narok na nekterou davku podminen dosazenim urcite doby pojisteni, zamestnani nebo pobytu, dochazi k tzv. scitani dob pojisteni. Do doby nutne pro priznani davky se zapocitaji i obdobi, ve kterych pracovnik vykonaval praci ci pobyval v jinych clenskych statech. Tento princip je vyznamny prave napr. u starobnich davek, o kterych se zminujete. Cast duchodu odpracovanou v jine clenske zemi Vam bude prirozene vyplacet socialni urad v teto zemi, kde jste byl pojisten. Zadost o vyplatu starobniho duchodu ovsem podavate na CSSZ. Studium na VS neni pracovni cinnosti a tedy nemuze byt ani zapocitavano do "odpracovanych" let pro ucely vypoctu naroku na ruzne socialni davky.
ICEU 1.6.2004 15:42
OTÁZKA: Dobry den! Dne 4. nebo 5. kvetna jsem Vam posilala dotaz ohledne registrace v CR dovezene motorky z Irska a stale jste neodpovedeli na mou otazku. Nevim, jestli Vam dosla, tak proto ji opakui. Muj manzel je Ir a ma ceske obcanstvi. Privezl si s sebou do CR motorku 7 let starou a chce ji tu zaregistrovat. Na prislusnem urade mu sdelili (v minulem emaile jsem psala i konkretni osobu a jmeno uradu), ze aby mu zde motorku zaregistrovali, musi mit zrusenou registraci (a tim padem i doklad o zrusene registraci) v Irsku. Manzel byl v Irsku minuly tyden, a na prislusnem urade mu sdelili, ze registraci v zadnem pripade nezrusi, ze se to v Irsku v takovychto pripadech nedela. Muzete mi prosim sdelit, jak ma muj manzel tuto motorku v Cechach zaregistrovat, kdyz tento dokument Irsko nevydava? Vim, ze jste o dovozech motorovych vozidel psali nekolikrat, ale nikde jsem nenasla odpoved ohledne dokladu na zruseni registrace v exportnim state. Dekuji Jarka. Jarka
ODPOVĚĎ: Vazena Jarko,
na Vas dotaz jsme odpovidali jiz dvakrat; jednou kdyz jste nam psala primo do ICEU (odpovidali jsme Vam 17.5.2004 na Vas email) a podruhe na iDNES.
Podivejte se prosim na: ODPOVĚĎ: ( 18.05.2004 13:23 )
ICEU 1.6.2004 20:53
OTÁZKA: Dobrý den chtěl bych vědět kolik je v něměcku DPH na ojeté vozy při dovozu do ČR ? To je vše děkuji Petr
ODPOVĚĎ: Vazeny Petre,
Výše DPH ve vybraných evropských zemích:
Německo 16 %
Francie 19,6 %
Lucembursko 15 %
Itálie 20 %
Švédsko 25 %
Španělsko 16 %
Dánsko 25 %
ČR 19 %
Slovensko 19 %
Maďarsko 25 %
Kypr 15 %
Polsko 22 %
Slovinsko 20 %
Zdroj: http://finance.centrum.cz/tisk.phtml?id=83426
ICEU 1.6.2004 21:00
OTÁZKA: On to mike myslel trochu jinak. zřejmě tak př.: koupím auto v zahraničí s 16% DPH dovezu ho sem tady k němu neco přirazím a budu to prodávat s 19% tak jak to mám zákazníkovi s počítat? Já myslím že tahle ale nevím jestli je to správně. Kopupím auto 1000euro + 160euro DPH = 1160euro a tady ho budu chtít prodat se ziskem + doprava no řekněme 300euro 1160 + 300 = 1460euro tzn 48 180Kč ale na fakturu musím dát 19% jak to mám vyfakturovat? mám tedy k té základní ceně ješte připočítat 3% DPH rozdílu? a jen k ceně samotného auta nebo k celé ceně? nebo tedy jak? Díky za odpověď jonny
ODPOVĚĎ: Mily Jonny,
u nakupu noveho vozu v jinem členském state EU se DPH plati vždy v miste registrace, takze v zahranici zadnou DPH platit nebudete. Pokud vuz dále prodate, tak DPH zaplati konecny uzivatel a vy si jej odecetete ve svém danovem priznani.
Další formace najdete zde:
„Uplatnění daně z přidané hodnoty při pořízení dopravního prostředku z jiného členského státu po 1. 5. 2004“:
http://cds.mfcr.cz/menuR_FAQ_DPH1.htm#
Zmeny v DPH po vstupu CR do EU:
http://cds.mfcr.cz/uvod.htm#
Tohle je ale spise otazka pro MFCR, pripadne pro Vaseho ucetniho. My toho vime docela hodne - hlavne o EU, ale nevime zdaleka vsechno :)
ICEU 2.6.2004 8:44
OTÁZKA: Také jsem chtěla dovézt ojetinu ze Švýcarska a na celním úřadě mě řekli, že je to dovoz ze 3. země a že musím zaplatit clo ve výši 10% + 19% DPH. Když jsem celníky upozornila na Vaši odpověď k dotazu č. 69221 - Dovoz automobilů - bylo mě řečeno, že celní sazebník hovoří jasně a že clo musím zaplatit. Můžete mě prosím říct, z jakého zdroje jste čerpali Vaši odpověď, eventuelně kde bych se měla informovat, abych měla jistotu, že celníci mají špatné informace? Děkuji Vám za odpoveď! Eva
ODPOVĚĎ: Vazena Evo,
velmi se omlouvame, ale bohuzel doslo k poskytnuti nepresne informace z nasi strany. Svycarsko skutecne neni clenem Evropskeho hospodarskeho prostoru (melo byt, ale tento zamer byl v referendu zamitnut), proto nejsou cla zrusena v plne mire. V pripade ojeteho vozidla mel celnik pravdu, plati se clo ve vysi 10% (dle celniho sazebniku TARIC). Nas omyl byl spojen s onim EHP, se kterym souviselo vse ostatni. Z hlediska ostatnich informaci jsme vychazeli z internetovych informaci Ministerstva dopravy, ktera nadale z hlediska EU a EHP plati. Doufame, ze nam i presto toto velke nedopatreni, za ktere se moc omlouvame, zachovate prizen.
ICEU 2.6.2004 8:46
OTÁZKA: Dobry den, chtel bych se zeptat, pred vstupem do EU byla v CR kamaradka z Lotysska a vzhledem k tomu ze zde byla dele nez mohla dostala 2 roky zakaz vstupu do CR. Chtel bych se zeptat jestli po vstupu do EU doslo k nejakym zmenam a ma ted moznost se do CR dostat drive jak za dva roky ????? Vaclav Stastka
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Stastko,
vstup do EU neznamena automaticke zruseni zakazu vstupu na uzemi clenskeho statu. Znamena zruseni zapisu v Schengenskem informacni systemu, to se ale tyka pouze zemi Schengenskeho prostoru, tedy napr. ceskych obcanu se zakazem vstupu na schengenske uzemi. Jelikoz CR neni soucasti Schengenu, je lotysska obcanka zapsana pouze v ceskem seznamu vyhostenych osob, kde take nadale zustane. Dvoulety zakaz vstupu by mohl byt zrusen/zkracen, pokud Vase kamaradka pozada o jeho casove omezeni nebo zruseni, a sice urad, ktery zakaz udelil. Pro konkretni postup doporucuji kontaktovat napr. Ministerstvo vnitra: http://www.mvcr.cz
ICEU 2.6.2004 8:49
OTÁZKA: Nejprve bych chtela touto cestou vyslovit pochvalu za organizaci techto stranek, ktere pravidelne sleduji a dostavam tak odpovedi na mnoho otazek. Dale mam otazku ohledne autoskoly a RP EU: je mozne, aby obcan Rakouska (se znalosti ČJ) bez trvaleho pobytu v CR absolvoval autoskolu v CR, a jake misto bydliste pak bude uvedeno v EU RP? Dekuji predem za odpoved. Jana
ODPOVĚĎ: Vazena Jano,
cizi statni prislusnici mohou v CR absolvovat autoskolu a nasledne ziskat opravneni k rizeni motorovych vozidel vydane ceskymi urady. V zadosti o ridicske opravneni musi uvest mj. svuj trvaly pobyt, ten ale nemusi byt v CR. Proto obcan Rakouska muze pri splneni danych kriterii (lekarska prohlidka, odborna zpusobilost apod.) absolvovat ceskou autoskolu. Na RP bude mit vyobrazenu rakouskou adresu trvaleho bydliste. Hlavnimi pravnimi predpisy v teto oblasti jsou Zakon c.247/2000 Sb. a Zakon c. 361/2000 Sb.
ICEU 2.6.2004 8:51
OTÁZKA: Dobrý den, mám doklady staré jen 1-2 roky. Na fotkách mám brýle. V řidičáku dokonce s poznámkou brýle nutné. Nyní uvažuji o kontaktních čočkách. Nebudu mít při cestování v zahraničí potíže? Nepotřebuji vystavit nové doklady? Petr
ODPOVĚĎ: Vazeny Petre,
nikdo by Vam pri cestovani nemel delat problemy kvuli tomu, ze jste na fotografiich vyobrazen s brylemi. Stejne tak neni nutne si nechat vyhotovit novy ridicsky prukaz, je nutne si pouze zajit k Vasemu optikovi a nechat si vystavit potvrzeni o tom, ze nosite konktaktni cocky. Policistum, kteri by eventuelne upozornovali na klauzuli o povinnych brylich byste toto potvrzeni predlozil. Co se tyce cest do zahranici, u cestovnich dokladu plati prvni veta. U ridicskeho prukazu si muzete prelozit potvrzeni o cockach do ciziho jazyka, opet byste se nemel setkat s zadnymi potizemi.
ICEU 2.6.2004 8:54
OTÁZKA: Vazena pani, vazeny pane, dekuji Vam za Vasi odpoved z 6.5. 18h na mou otazku c. 66362. Nicmene bych se rad znovu zeptal, jak dlouho muze trvat vyrizeni tohoto pracovniho povoleni v Italii. Take by me zajimalo, zda tyto podminky pristupu na prac. trh plati i v ostatnich clenskych statech. Pokud ne, potom bych rad vedel, ve kterych statech takto postupovat lze. Predem dekuji za laskavost. Petr Horak
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Horaku,
podle italske ambasady se doba vyrizeni pracovniho povoleni pohybuje okolo 1 mesice, ale samozrejme zavisi na konkretnim pracovnim uradu. Podobne budete muset postupovat ve vsech statech, ktere stejne jako Italie uplatnuji prechodne obdobi na volny pohyb pracovnich sil ze strany novych clenskych statu. Tato omezeni nejsou uplatnovana ze strany Velke Britanie, Irska a Svedka, kde o pracovni povoleni zadat nemusite. Napr. ve Velke Britanie se jrn musite registrovat v programu registrace pracovniku. Pro podrobne informace Vam doporucujeme kontaktovat prislusne zastupitelske urady.
ICEU 2.6.2004 8:57
OTÁZKA: kde je možné žádat o finanční pomoc po povodních? přestože z EU náš stát dostal finance, nepomohl i přes opakované žádosti. ivana
ODPOVĚĎ: Vazena Ivano,
Veskere financni prostredky poskytnute Evropskou unii na povodne V CR, byly vycerpany ke dni 11.11.2003.
Vice informaci naleznete zde:
http://phare.mfcr.cz/111103.htm
Mozna se zkuste obratit na Ministerstvo pro mistni rozvoj CR, kde poskytuji statni pomoc pri obnove uzemi postizeneho zivelnou nebo jinou pohromou.
Vice informaci naleznete primo na strankach MMR:
http://www.mmr.cz/cz/obnova_r.html
ICEU 2.6.2004 9:01
OTÁZKA: Dobrý den, chci , vedle ČR, krátkodobě podnikat také v EU, stačí mi k tomu můj v ĆR vydaný živnostenský list, nebo potřebuji ještě nějaké zvláštní povolení či úřední překlad a kde bych si případně tyto věci mohl vyřídit? Jan
ODPOVĚĎ: Mily Jane,
V EU existuje volny pohyb sluzeb, ktery umoznuje nejenom zalozeni podniku, pobocky ci dcerinne spolecnosti na uzemi jineho clenskeho statu, ale garantuje rovnez pravo podnikatelum-fyzickym osobam nabizet sve sluzby za hranicemi sveho statu. Rozhodujici v tomto ohledu je pochopitelne druh zamestnani a delka takto poskytovane sluzby. Obecne plati princip obcasneho poskytovani sluzby, ktery neni podminen zivnostenskym listem vydanym prislunym statem. Rovnez dulezitym je fakt, zda se jedna o regulovane povolani ci nikoli. Kazdy stat EU ma v tomto ohledu pravo stanovit presne podminky, ktere musi shodne platit pro domaci i zahranicni unijni obcany.
Pro Vasi predstavu uvadim situaci platnou v Nemecku:
Vyžaduje se povolení a /nebo registrace pro výkon řemesel vyjmenovaných v příslušném zákonu (Handwerksordnung) nebo v oblastech podnikání upravených zvláštní úpravou. (viz bod 1.3, 1.4).
DPH se platí za služby vykonané na území Německa a za zboží zde prodané. Příjmy z podnikatelských aktivit na německém území podléhají německé dani z příjmů. Doporučuje se proto registrace u příslušného finančního úřadu (viz bod 3.0). Pro zamezení dumpingových mezd na německých stavbách, se na každého zaměstnance podniku se sídlem na území EU, který pracuje na staveništích na německém území, vztahuje kolektivní smlouva. (Allgemein verbindlicher Tarifvertrag für das Bauhauptgewerbe und Baunebengewerbe).
Bohuzel zde existuji urcite vyjimky souvisejici s prechodnym obdobim na volny pohyb pracovnich sil. Presne zneni PO viz (odstavec 13 a dal):
http://www.evropska-unie.cz/cz/article.asp?id=2426
Doporucujeme Vam kontaktovat nektere z Euroinfo center, ktera poskytuji informace o podnikani na vnitrnim trhu EU:
http://www.euroinfocentrum.cz
ICEU 2.6.2004 9:08

Upozornění

Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.