Tweet amerického ministerstva zahraničí, který se ptá, kdy bude al-Bagdádí...

Tweet amerického ministerstva zahraničí, který se ptá, kdy bude al-Bagdádí potrestán za ukradení Mosulu (24. června 2015). | foto: @DSDOTAR

USA bojují s džihádisty na Twitteru, utahují si z chalífových rolexek

  • 40
Islámský stát obratně využívá sociální sítě ke své propagandě a verbování nových bojovníků. Stejným způsobem se však snaží na Twitteru bojovat proti islamistům také americké ministerstvo zahraničí. Každý den vypouští do světa několik tweetů, kterými radikály zesměšňuje.

Američané podle zpravodajského serveru ABC využívají tři účty @DOTArabic, @DSDOTAR a @DigitalOutreach, které v arabštině plní tweety. Pro označení Islámského státu (IS) používají jeho arabskou zkratku Dáeš.

27.ledna 2015 v 20:25, příspěvek archivován: 19.června 2015 v 17:26

نبارك عودة جامعة #الموصل لأساتذتها بعد ان عجزت #داعش عن فر ض سيطرتها عليها #ولاية_نينوى #فانية_وتتبدد pic.twitter.com/3zbITIKbOm

Jeden z příspěvků například míří na proměnu Mosulu, který Islámský stát ovládl loni na jaře. Když radikálové obsadili místní univerzitu, vyrabovali chemické laboratoře a z poslucháren si udělali noclehárny, Washington na Twitteru zveřejnil srovnávací obrázek nazvaný „Mosulská univerzita v době Dáešu“. Vpravo je fotografie plná studentů a označení „před“, vlevo prázdné prostranství s oslem a označení „po“.

Vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí promluvil v mešitě v severoiráckém...

Američanům neunikl ani detail na fotografii z Mosulu, na které vůdce islamistů abú Bakr al-Bagdádí vyhlašuje svůj chalífát. Na sobě měl černé oblečení a turban, čímž připomínal vládce z doby minulé. Jenže západní média si všimla, že má také drahé hodinky a sociální média zaplnily spekulace o jejich značce a ceně.

Příznivci samozvaného chalífy tvrdili, že hodinky musí mít, aby poznal čas modlitby. A Američané hned přispěchali s tweetem: „Fatwa al-Bagdádího: během džihádu musíte mít rolexky.“ Ačkoli má glosa jasné sdělení, v jednom se mýlí: al-Bagdádí měl na ruce pravděpodobně hodinky saúdskoarabské firmy al-Fadžr.

Nejrychlejší cesta do ráje

Islámský stát stejně jako jiné teroristické organizace využívá sebevražedné atentátníky. Britský list The Times hovořil s několika mladíky, kteří podstoupili „mučednický“ výcvik. Například patnáctiletý Muhammad tvrdí, že IS nyní má k dipozici přibližně 500 lidí, kteří se chtějí pomocí trhaviny omotané kolem těla stát mučedníky. Mnozí z nich jsou cizinci. „Je to nejrychlejší cesta do ráje. To je, co cizinci dělají,“ svěřil se britskému listu Muhammad.

Na tuto praxi útočí tweet z března nazvaný „Sebevražda“. V kresbě s jasným sdělením hraje hlavní roli osel omotaný výbušninou, kterého popohání do akce al-Bagdádího noha. Američané se pod kresbou ptají: Jak vysvětlíte, že al-Bagdádí posílá na smrt místo sebe syny jiných lidí?

02.března 2015 v 18:44, příspěvek archivován: 19.června 2015 v 17:43

كيف تفسر إرسال البغدادي لأبناء الآخرين للموت بدلا عنه؟ #الدولة_الإسلامية #داعش pic.twitter.com/iHbyMx9Uac @umm_124

Američané nečelí džihádistické propagandě jen humorem a karikaturami. Na zmíněných účtech lze naléz i tweety, ve kterých Washington na mladé muslimy apeluje: „Dáeš ničí budoucí generaci“ či „Dáeš dělá z tisíců Iráčanů bezdomovce“. 

Američtí kontrapropagandisté do svého úsilí zapojili i slavnou věž Burdž Chalífa, která se tyčí nad Dubají. Podobná stavba podle nich roste i v oblasti pod kontrolou Islámského státu - je ovšem celá vystavěná z lidských lebek.

Tweet americké administrativy upozorňují, že Islámský stát ničí budoucí...
Tweet Američanů upozorňující, že Islámský stát udělal z tisíců Iráčanů...
Tweet americké administrativy dělající si legraci z Islámského státu (5. března...

Na Twitteru lze najít i zprávy upozorňující, že Sýrii neničí jen Islámský stát, stejné zlo údajně představuje i Bašár Asad. „Syrský lid nemůže nahradit jedno zlo druhým zlem,“ hlásí tweet s fotografií syrského prezidenta a arcidžihádisty, kterou doprovází popisek: „Společný trestný rejstřík“.

Tweet amerického ministerstva zahraničí porovnávající Bašára Asada s abú Bakrem...

Islamisté mají tisíce účtů, nově je bude vyhledávat Europol

Aktivitu islamistů na sociálních sítích nepodceňuje ani Europol. V jeho rámci bude od začátku července fungovat nová jednotka, jejímž úkolem bude vyhledávat účty teroristů na sociálních sítích. Podle ředitele Europolu Roba Wainwrighta má IS desítky tisíc účtů, kterými šíří svou propagandu a snaží se rekrutovat nové členy.

Islámský stát

Americká organizace Brookings Institution odhaduje počet twitterových účtů radikálů napojených na IS dokonce na 90 tisíc. Denně se na nich objeví asi sto tisíc příspěvků.

Podle Wainwrighta je nereálné očekávat, že se podaří zablokovat všechny účty. „Europol nemá moc nad sociálními sítěmi, rozhodnutí o zablokování účtu je vždy na společnosti,“ řekl agentuře AFP.

Cílem Europolu je dosáhnout zablokování účtů spojených s islamistickými radikály do dvou hodin od jejich nalezení. Součástí nově vznikajícího patnáctičlenného týmu budou znalci arabštiny a odborníci na extremistické stránky.

Odborník na extremismus Aaron Zelina z organizace Washington Institute tvrdí, že Twitter slouží především k přilákání pozornosti potenciálních rekrutů. Konverzace pak probíhá spíše přes programy Skype či WhatsApp. Europol odhaduje, že v Sýrii a Iráku bojuje kolem čtyř až pěti tisíc občanů Evropské unie.

Jak si stojí Islámský stát v Sýrii a Iráku

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video