Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Studenti si píší poznámky na přednášce na vysoké škole. | foto: Profimedia.cz

Proděkan na plzeňských právech čelí obvinění z plagiátorství

  • 15
Západočeská univerzita má po případu Ivo Budila další plagiátorskou aféru. Proděkan plzeňské právnické fakulty Ivan Tomažič opsal celé desítky stran ve své dizertační práci, kterou obhájil v roce 2006. Opisování zkoumal jeden z plzeňských akademiků, když Tomažičovu práci srovnal s databázemi právnických textů.

V Tomažičově vědecké práci je doslova opsáno několik desítek stran například ze staršího článku soudce Nejvyššího soudu Jiřího Spáčila. Na případ jako první upozornily Lidové noviny.

Tomažičovým školitelem při vypracovávání práce byl druhý proděkan fakulty Milan Kindl, oponentem pak děkan fakulty Jaroslav Zachariáš.
Průzkum textu ukázal, že děkanův oponentský posudek je také plagiát - kopíruje dvanáct let starý článek z odborného časopisu Právní rozhledy.

plagiátor?

Západočeská univerzita řešila plagiátorství už před dvěma lety. Plzeňský prorektor Ivo Budil, věhlasný odborník v oblasti humanitních věd, čelil obvinění, že některé pasáže v knize Za obzor Západu opsal odjinud.  Tamější etická komise ale rozhodla, že se prorektor nedopustil plagiátorství. - více o případu čtěte zde

Tomažič včera uvedl, že nehodlá ze své funkce odstoupit. Vše se podle něj bude dnes projednávat s děkanem Zachariášem a proděkanem Kindlem.

Rektor Západočeské univerzity Josef Průša zatím do kauzy nehodlá zasahovat. "Musí ji nejprve posoudit kárná komise fakulty," uvedl Průša. Ten hájí Tomažiče tím, že selhal jako student.

Průša bude v nejbližších dnech posuzovat i to, proč právnická fakulta loni přijala zhruba pětinu ze čtyř set studentů mimo výběrové řízení.

Opisování plzeňského proděkana Tomažiče svým rozsahem ohromilo i profesora Karla Eliáše, který vedl tým pro nový občanský zákoník a na plzeňských právech šéfuje katedře obchodního práva. "Prezentace vlastních myšlenek je pro akademika to nejdůležitější," uvedl Eliáš pro Lidové noviny.

Z knihovny zmizely desítky disertačních prací

Na fakultě se ale dějí i další podivné věci. Poté, co bylo odhaleno Tomažičovo opisování, zmizely podle informací MF DNES z knihoven právnické fakulty desítky dizertačních či habilitačních prací nejen členů úzkého vedení fakulty, ale i prominentních studentů. Práce ovšem bude za pár týdnů požadovat akreditační komise, která chystá provést na fakultě hloubkovou kontrolu.

"Hrozí, že z fakulty odejdou odborníci a škola neobhájí ani magisterské studium," obává se Martin Marek, zástupce studentů v Akademickém senátu fakulty. Studenti stojící ve vedení svolali na zítřek setkání s ostatními posluchači, kde hodlají začít organizovat slibované demonstrace studentů proti praktikám vedení, které fakultu poškozují.

boj s opisovači

Masarykova univerzita v Brně vyvinula software, který má dvě hlavní funkce. Slouží jako národní registr elektronických kvalifikačních prací.

Druhou funkcí je odhalování plagiátů. Systém porovnání jak závěrečné práce mezi sebou, tak i s dalšími dokumenty - výukovými materiály. Do projektu se zapojilo 23 vysokých škol, mezi nimi i Západočeská univerzita v Plzni.

Nedávno byl spuštěn další projekt, tentokrát zaměřený na seminární práce. -  více čtěte zde

Ti již dříve protestovali proti tomu, že vedení fakulty odvolalo z funce vedoucí katedry Helenu Válkovou, která se provinila pouze tím, že vedení fakulty kritizovala za autokratické řízení, kdy úzká skupina na fakultě rozhoduje bez komunikace s katedrami.

"Fakultě ztráta magisterského studia nehrozí, podobné problémy jako na naší právnické fakultě jsou i na jiných právech," uvedl Průša, i když připustil, že ne v takovém rozsahu.

Průšu čeká horký podzim. Minulý pátek totiž Akademický senát Filozofické fakuty ZČU odvolal bez předchozího varování děkana Ladislava Cabadu. Důvodem je podle vedení senátu dlouhodobá nedůvěra ve schopnost děkana Cabady hájit zájmy fakulty jako celku.

Vytýkají mu, že nadržuje manželce

Senátoři děkanovi vytýkají prosazování dílčích zájmů některých kateder, především katedry politologie a mezinárodních vztahů vedené jeho manželkou a proděkankou, na úkor pracovišť jiných.

"Díky netransparentním způsobům rozhodování, je atmosféra na fakultě provázena strachem, nedůvěrou a podezříváním. Nastavený způsob vedení devalvuje morálku pracovišť i jednotlivců. Vázne komunikace, lidé se bojí otevřeně pojmenovat problémy, svobodně o nich diskutovat. Tato situace fakultu jako celek rozkládá," shrnul námitky senátu jeho předseda Jaromír Murgaš.

Proti Cabadovi hlasovalo v pátek třináct senátorů z patnáctičlenného sboru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video