Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vysoké školy se chystají zatočit i s opisovači seminárek

  10:14
Po boji s opisovači diplomových prací si vysoké školy už brzy posvítí i na práce seminární. Software v těchto dnech dolaďuje brněnská Masarykova univerzita. V první fázi ho bude využívat deset škol. Usvědčeným plagiátorům může hrozit až vyloučení ze studia.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Brněnská univerzita slibuje, že projekt Odevzdej.cz spustí během června. Odhalovat plagiátory seminárních prací se zatím rozhodlo deset veřejných škol.

Bude ale jen na nich, zda učitelům zadávání seminárních prací do systému nařídí, jako je to povinné v případě závěrečných prací. Stejně tak mohou pedagogové využívat software pokaždé, nebo pouze v případě, že budou mít při čtení některé práce podezření z opisování. 

jaké školy se zapojí?

Masarykova univerzita v Brně, Univerzita Karlova v Praze, Vysoká škola ekonomická v Praze, Česká zemědělská univerzita v Praze, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Univerzita Palackého v Olomouci, Ostravská univerzita v Ostravě, Vysoká škola polytechnická Jihlava, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích

"Připojilo se všech osm fakult. Zatím není rozhodnuto, jak přesně budeme se systémem pracovat. Řekla bych ale, že každý profesor bude mít možnost, nikoli povinnost, software využívat," uvedla Bronislava Palíková, vedoucí centra informatiky ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Zpětně se prý rozhodně seminárky do systému vkládat nebudou. 

Na projekt Odevzdej.cz dostala brněnská univerzita téměř šest milionů od ministerstva školství. Očekává ale pomalejší rozjezd ve srovnání s předešlým projektem.

"U závěrečných prací to bylo snazší, protože školy už dříve dávaly práce do elektronických archivů. U seminárních prací je to horší, tam to není řešeno systémově a je to v rukou konkrétních pedagogů," vysvětlila Jitka Brandejsová z vývojového týmu brněnské Masarykovy univerzity.

Připojit se odhodlala i Univerzita Karlova v Praze. Ta zároveň stále zvažuje, jestli využívat i druhý brněnský software zaměřený na plagiátory závěrečných prací. - čtěte Vysoké školy zahájily boj s plagiátory pomocí počítačů

"Univerzita Karlova se rozhodla zapojit v oblasti týkající se seminárních prací, která je jednodušší a umožňuje postupné připojování jednotlivých fakult a kde nevyvstává problém ve vztahu k autorskému zákoníku," řekl iDNES.cz mluvčí univerzity Václav Hájek.

Právě nejednoznačnost autorského zákona je důvodem, proč největší česká univerzita s připojením váhá. O zapojení chce jednat během léta, podle Hájka rozhodnutí ovlivní i zkušenost se seminárními pracemi.

Olomouc hlásí jednoho plagiátora

Odhalovat plagiáty seminární prací se chystá i Univerzita Palackého v Olomouci. "Nepřipojí se všechny fakulty, ale zatím pouze filozofická a cyrilometodějská teologická fakulta, které o to mají zájem," uvedl prorektor univerzity Miroslav Chráska.

software

Brněnský systém má dvě hlavní funkce. Slouží jako národní registr elektronických kvalifikačních prací. Registr najdou zájemci na stránkách www.theses.cz

Na konci května bylo v systému uloženo přes milion souborů, celkový počet vložených závěrečných prací přesahuje 70 tisíc a každý den přibývají.

Druhou funkcí je odhalování plagiátů. Systém porovnání jak závěrečné práce mezi sebou, tak i s dalšími dokumenty - výukovými materiály. Je tam také stažená česká a anglická Wikipedie.

Zakrátko se spustí projekt zaměřený na seminární práce Odevzdej.cz.

Už od loňského roku si olomoucká univerzita nechává "projet" plagiátorským softwarem všechny závěrečné práce. Letos řešila první podezřelé případy. Software školu nedávno upozornil, že tři odevzdané bakalářské práce byly z více než šedesáti procent identické s jinými texty.

Univerzita je proto prověřila. "U některých může být převzetí textu ve větším rozsahu organickou součástí práce, pokud se odvolává například na zákony či předpisy," vysvětlil iDNES.cz mluvčí olomoucké univerzity Rostislav Hladký.

U dvou prací tomu tak opravdu bylo. V bakalářkách studenti citovali právní předpisy. Třetí bakalářka byla ovšem opsaná. Software přišel na to, že se v 63 procentech shoduje s bakalářskou prací z brněnské Masarykovy univerzity. A co studenta čeká?

Na každé univerzitě fungují disciplinární komise, které nerozhodují o osudu studenta, ale usnášejí se na návrhu trestu, což může být napomenutí, podmínečné vyloučení nebo vyloučení. Své rozhodnutí pak předkládají děkanovi.

"Navrhli jsme podmínečné vyloučení. Disciplinární komise fakulty rozhodne o tom, jestli tomu tak bude, nebo jestli budou přísnější," řekl iDNES.cz prorektor Chráska.

Software využívá i Vysoká škola ekonomická v Praze. "Podle našich informací na VŠE žádný plagiátor díky tomuto systému dosud odhalen nebyl. Zaznamenali jsme ale opačné případy - že studenti jiných univerzit kopírovali texty studentů VŠE," uvedl mluvčí univerzity Jan Martin Rolenc.

Seznam škol se rozšiřuje, zájem mají i za hranicemi

Počet škol, které se rozhodly bojovat s opisováním v závěrečných pracích, stále roste. V současné době jich je jednadvacet. K projektu se nedávno rozhodla připojit i Univerzita Komenského v Bratislavě. "Už jsme podepsali smlouvu," řekla iDNES.cz Jitka Brandejsová z vývojového týmu brněnské Masarykovy univerzity.

Proti plagiátorům už bojuje i Ekonomická univerzita v Bratislavě. A další školy připojení zvažují. "V posledním měsíci nás oslovil stejný počet českých a slovenských škol. Jmenovat je ale zatím nemohu," doplnila Brandejsová.

Pokud si tedy někteří vysokoškoláci při psaní bakalářské či diplomové práce navzájem pomáhají se svými slovenskými kolegy, nemusí se zatím obávat odhalení. Software dokáže porovnat jen české texty s českými a slovenské se slovenskými. To se ale do budoucna změní. "Časem bude software porovnávat české a slovenské texty navzájem, je tam velmi podobná skladba vět," uvedla Brandejsová.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Řidič Porsche srazil na chodníku ženu s kočárkem

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Sadiq Khan: první muslim jako starosta Londýna a první, kdo jím je už potřetí

4. května 2024  17:46,  aktualizováno  20:43

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan. Mandát obhájil potřetí v řadě, což se...

U nás cyklostezky, v Polsku dálnice. Využít dotace EU jsme vždy nezvládli, říká expert

4. května 2024

Premium Od vstupu Česka do Evropské unie uplynulo 1. května 20 let. Jak tu dobu zhodnotit? Podle politologa...

Alijev má majetek i u vás, EU zavírá oči, říká novinářka o korupci v Ázerbájdžánu

4. května 2024

Premium Leyla Mustafajeva je prozatímní šéfredaktorkou ázerbájdžánského protikorupčního serveru Abzas...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  19:54

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...