Firmu Diag Human zastupuje advokát Jan Kalvoda

Firmu Diag Human zastupuje advokát Jan Kalvoda | foto: MF DNES

Po Rakousku jsme uspěli v Paříži, tvrdí Diag Human

  • 174
Společnost Diag Human oznámila, že má rozhodnutí jednoho z pařížských soudů, které uznává jejich nárok z arbitráže s Českou republikou. Ve hře více než devět miliard korun.

"Společnost Diag Human oznamuje, že pařížský Vyšší soud v minulých dnech rozhodl o právní moci a vykonatelnosti rozhodčího nálezu ve sporu s Českou republikou," uvádí v tiskovém prohlášení advokát Diag Human Jan Kalvoda. Podle Diag Human to znamená, že toto rozhodnutí musí respektovat všechny důležité francouzské instituce.

Česká republika přitom po podobném kroku v Rakousku dočasně přišla o možnost nakládat se třemi uměleckými díly. S obrazem malíře Emila Filly Dvě ženy, obrazem Vincence Beneše Tanečnice a s plastikou Objetí od Otto Gutfreunda.

Jedním ze zabavených děl je kubistický obraz Emila Filly Dvě ženy (1913), zapůjčený ze sbírek Moravské galerie v Brně

To, zda podobná situace může nastat i ve Francii, zatím není jasné. Kalvoda neupřesnil, zda i v této zemi bude Diag Human žádat o jakákoliv předběžná opatření, která by mohla vést k obstavení českého majetku.

Podle týdeníku Ekonom by nejzajímavějším objektem, kterého se může exekuce týkat, bylo zřejmě České kulturní centrum v Paříži. Budova číslo 18 v rue Bonaparte je úzce spojena s českou historií, roku 1916 zde například sídlila Masarykova prozatímní vláda. Nyní zde mají své pařížské sídlo mimo jiné agentury Czech Trade, Czech Invest a Czech Tourism. Exekuce se naopak nemohou týkat majetku, který je spojen s diplomatickými účely.

Český zastupitelský úřad ve Francii neví o konkrétním majetku, na který by se mohla exekuce vztahovat, řekl ČTK zástupce české velvyslankyně v Paříži Jan Czerný. Ambasáda podle něho zatím nebyla obeznámena ani se zněním rozhodnutí pařížského soudu. Informace o nálezu v obecné rovině se však prý zastupitelskému úřadu donesla už minulý týden.

V Rakousku zabavená díla skončila v depozitáři, Česko připravuje odvolání

Právníci Diag Human v minulých dnech uspěli v Rakousku u Obvodního soudu Vídeň, který nárok firmy uznal a předběžně nechal pozastavit nakládání s třemi uměleckými díly. Zvrat v patnáct let trvajícím sporu opírá o aplikaci Newyorské úmluvy. Tato mezinárodní smlouva zaručuje, že o vyrovnání ve sporu se státem lze požádat v jakékoli jiné zemi, která se dokumentem také řídí. Takových států je v současnosti 142.

Umělecká díla zadržená v Rakousku zatím zůstávají v depozitním skladu vídeňské galerie Belvedere. Česká republika plánuje proti rakouskému rozsudku se odvolat. Věří, že tím zvrátí případný prodej umění, které patří českým galeriím. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ale zatím rozsudek nemá k dispozici. "Odvolat se musíme od čtyř týdnů ode dne jeho doručení," řekla iDNES.cz mluvčí úřadu Jana Rennerová.

O exekuci v Rakousku požádala společnost Diag Human kvůli arbitráži, ve které si na České republice nárokuje více než devět miliard korun za to, že jí stát překazil obchodování s krevní plasmou. Podle Diag Human byla arbitráž již uzavřena a Česko peníze firmě dosud nezaplatilo. Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že arbitráž stále pokračuje, protože se v ní Česká republika odvolala.

Kauzu v pondělí komentoval ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který je pracovně v USA: "Budeme si muset zvyknout na to, že soudy v Evropě se neřídí názory našich ministrů. Soudí nezávisle a prostě, když něco prohrajeme, když něco šlohneme, tak to musíme zaplatit," řekl novinářům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video