Papež František

Papež František | foto: AP

Skromný papež plní kostely, ztracené duše se vrací do náruče církve

  • 221
Papež František stačil za své krátké působení ve Vatikánu okouzlit miliony lidí po celém světě. A podle všeho láká do kostelů mnohem více lidí, než jeho předchůdce. Potvrzují to vysoce postavení představitelé katolické církve po celé Itálii, kteří se s novým trendem svěřili italskému sociologovi.

Sociolog Massimo Introvigne příliv věřících do kostelů popisuje jako "Františkův efekt". Podle jeho studie celých 51 procent z dotazovaných 250 italských kněží uvedlo, že zaznamenali výrazný nárůst návštěvnosti kostelů od zvolení Františka novým papežem (více o volbě papeže se dočtete zde).

Papež lidu

Papež František si před pár dny vysloužil obdiv celého světa, když během audience na Svatopetrském náměstí utěšoval těžce nemocného muže, jehož tělo bylo pokryto nádory. Když nemocného políbil, nabídlo se srovnání s jeho jmenovcem Františkem z Assisi, který byl známý tím, že objímal malomocné. Snímky, na kterých František nemocného objímá a líbá, obletěly celý svět. Pontifik tak všechny utvrdil v tom, že si zaslouží svou přezdívku "papež lidu".

Zdroj: telegraph.co.uk

"Pokud si můj výzkum rozšíříme na celou Itálii a pokud alespoň polovina z komunit věřících byla tímto 'Františkovým efektem' zasažena, mluvíme tady o stovkách tisíc lidí, kteří se vrátili zpět do kostelů," vysvětlil Introvigne zpravodajskému serveru guardian.co.uk.

"Na první pohled by to mohlo být způsobeno prvotním nadšením z nového papeže, já jsem však získával stejná data i půl roku po jeho zvolení," uvedl Introvigne, který nyní plánuje podrobnější průzkum.

Podle kardinála Giuseppe Betoriho, arcibiskupa Florencie, František do kostelů přivedl zejména ty, kteří se před mnoha lety od církve odvrátili. "Mnoho z nich se vrací i po několika desetiletích," uvedl Betori. Za pravdu mu dává i biskup Giovanni D'Ercole, podle kterého František na cestu víry vrátil ty, kteří se v minulosti "vzdálili od křesťanství".

Introvigne však varuje, že charisma papeže Františka nemusí mít dlouhého trvání. Podle něj bude záležet i na tom, jak se s přijetím těchto "navrátilců" vypořádají kněží.

Chudá církev a boj proti stereotypům

Papež František se od březnového zvolení snaží prosazovat skromné pojetí církve. Odmítl bydlet v tradičním papežském apartmánu v Apoštolském paláci a raději zvolil skromnější dvoupokojový byt v penzionu svaté Marty (více čtěte zde).

Rozhodl se bojovat také proti korupci ve Vatikánu, což vyvrcholilo odvoláním dosavadního vatikánského sekretáře Tarcisia Bertoneho. Muž považovaný za šedou eminenci Vatikánu byl spojován s mnohými církevními skandály, včetně afér kolem zneužívání dětí katolickým klérem a úniků tajných dokumentů (více o jeho odvolání zde).

František se dokonce odvážil zpochybnit některá církevní dogmata. Prohlásil například, že i ateisté mohou přijít do nebe. "Ano, jsou lidé, kteří tvrdí, že jsou ateisté a že nevěří v Boha. Ale pokud ve svém životě konají dobro, tak je třeba se i k nim chovat dobře," uvedl František (více zde). Opakovaně pak apeloval také na lídry velmocí, které vyzval k pomoci chudým a kritizoval také budování kultu peněz (více o papežově výrocích čtěte zde).

Nezbedný chlapec narušoval bohoslužbu papeže Františka:

30. října 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video