Proti zřízení Národní evidence účtů se postavili ministři za ODS. Podle Jiřího Pospíšila chce strana hájit soukromí občanů, nestojí o žádného Velkého bratra, který by měl přístup k informacím o všech bankovních účtech.

Proti zřízení Národní evidence účtů se postavili ministři za ODS. Podle Jiřího Pospíšila chce strana hájit soukromí občanů, nestojí o žádného Velkého bratra, který by měl přístup k informacím o všech bankovních účtech. | foto: iDNES.cz

ODS zablokovala registr bankovních účtů, který měl pomoci proti zločinu

  • 586
Ve vládě zcela v tichosti spadlo pod stůl jedno z dlouho chystaných protikorupčních opatření. Neprošel totiž návrh, který měl pomoci vyšetřovatelům a státním zástupcům, aby si mohli rychleji prověřit, kdo má ve které bance kolik bankovních účtů. Zatímco ministři TOP 09 a Věcí veřejných byli pro, občanští demokraté proti.

Návrh na zřízení Národní evidence účtů předložil do vlády ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který se velmi diví výhradám, které občanští demokraté měli.

Miroslav Kalousek před jednáním koaličních lídrů (1. června 2011)

"Ani o milimetr by to neoslabilo ochranu bankovního tajemství. Jen by to pomohlo k tomu, aby se osoby, které jsou k tomu podle zákona o bankách oprávněné, dostaly rychleji k informacím, na které už nyní mají nárok," řekl iDNES.cz Kalousek.

Co přesně to znamená? Když se nyní snaží státní zástupci a policisté při vyšetřování trestné činnosti, třeba podvodů, ověřit, kde a popřípadě kolik má podezřelý bankovních účtů, písemně musí oslovit všechny banky v republice. Nejenže to stojí peníze, ale takové prověřování se navíc časově vleče a peníze mohou být mezitím z banky pryč.

Proto i například nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podporoval zřízení Národní evidence účtů, ve které by si mohli žalobci i policisté rychle zjistit, se kterou bankou mají komunikovat. I podle něj by to pomohlo v boji se zločinem.

Nestojíme o žádného Velkého Bratra, říká ministr Pospíšil

Občanští demokraté, jejichž zásluhou spadl návrh ve vládě pod stůl, to ale vidí jinak. "Nechceme, aby tu byl nějaký nový Velký Bratr, u kterého by se shromáždily informace o bankovních účtech občanů. Vidíme to tak, že chceme především hájit soukromí občanů," řekl iDNES.cz ministr spravedlnosti a místopředseda občanských demokratů Jiří Pospíšil.

Pokud by se informace soustředily v jedné evidenci, hrozilo by podle ODS, že tyto informace utečou. V evidenci by nebyly údaje o tom, kdo má kde kolik našetřeno, jen strohý údaj, že osoba XY má konto v určité konkrétní bance. Rychlý přístup k takovému údaji by nepomohl jen žalobcům, ale i třeba notářům při vyřizování dědického řízení či exekutorům.

"Jen pro vaši informaci. V roce 2009 bylo takových písemných dotazů na banky 20 milionů, loni už 32 milionů," uvedl Kalousek. Vleklá písemná komunikace s bankami, která se prodražuje, by vznikem registru odpadla. Kalousek ale znovu návrh předkládat nebude. iDNES.cz řekl, že splnil, co mu vláda uložila a dál se v této věci angažovat nebude.

"Byl to velmi kontroverzní návrh. Nebyli jsme proti jen my, ale výhrady měl také ministr vnitra Jan Kubice i Česká národní banka," upozorňuje Pospíšil. Místo jednotné evidence by podle ODS stačilo, kdyby oprávněné osoby s bankami mohly komunikovat elektronickou poštou. Už to by podle Pospíšila prověřování dostatečně urychlilo.

Karolína Peake

Nad tím, že zřízení Národní evidence účtů neprošlo, se podivuje vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake z Věcí veřejných. Šlo totiž podle ní o významné protikorupční opatření. "Mělo to znamenat rychlejší přístup orgánů činných v trestním řízení k účtům podezřelým z korupce," konstatuje Peake.

Překvapilo ji také, že spolu s ODS byl proti ministr Kubice. "Pan ministr nechce pomoci policii při odhalování korupce?" podivila se Peake.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video