"Toto není korupční jednání a takovým způsobem bych se já sám i všichni mí kolegové posléze chovali," komentoval předseda poslaneckého klubu Marek Benda dotaz, zda by ODS hlasovala případně pro Nečasovo vydání.
"Udílení pozic ve veřejné sféře považujeme za legitimní součást politického rozdělení moci a jsme také přesvědčeni, že jsou to funkce, které za sebou mají odvedenou práci. Není to věc, která je jen finančním benefitem," doplnil současný šéf ODS Martin Kuba.
Náměstek Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár podle České televize nepřímo uvedl, že by Nečas mohl být obviněn. V kauze Jany Nagyové je totiž veden mezi podezřelými. Nad tím, proč Nečase policie nestíhá, se už pozastavovali advokáti obviněných (více čtěte zde).
Sám Petr Nečas uvedl, že se případného stíhání nebojí. "K žádnému úplatku nedošlo. Je to bizarní právní konstrukce, která likviduje politiku v České republice," řekl ve Sněmovně expremiér (Nečasovo vyjádření najdete zde).
Online reportáž |
TOP 09 a LIDEM se za Nečase zatím jasně nestaví
Věci veřejné a ČSSD v úterý prostřednictvím svých předsedů deklarovaly, že by pro Nečasovo vydání hlasovaly.
Podle předsedkyně LIDEM Karolíny Peake by záleželo na odůvodnění žádosti, poslanci by v této věci měli volnost hlasování.
"Pokud tato situace nastane, budeme čekat, jak se k ní postaví mandátový a imunitní výbor, a teprve poté budeme jednat," uvedla místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.
Pád Nečasovy vládyPENÍZE: Demisí přijde Nečas o 74 tisíc TRAFIKY: Nagyová jednala s ČEZ i ČD DEMISE: ODS chce dál vládnout s jiným premiérem PROFIL: Dvacet let Petra Nečase v politice ON-LINE: Pád Petra Nečase minutu po minutě DOKUMENT: Rezignuji, řekl premiér po čtyřech dnech hájení KAUZA NAGYOVÁ: Vše o zatýkání politiků a lobbistů PÁD NEČASE: Vše o konci vlády pana Čistého |
Vydání Petra Nečase je zatím jen spekulací. Předsedkyně Miroslava Němcová už dříve řekla, že takovou žádost od policie nemá. A pokud by ji měla, informaci by veřejně oznámila. Její kancelář dosud nic takového neudělala.
Z dokumentu o zahájení stíhání obviněných politiků a šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové, který má iDNES.cz k dispozici, vyplývá, že Nečas měl nejspíš aktivní vliv na vyjednávání funkcí pro tehdejší poslance ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksu. Jsou obviněni ze zneužití pravomoci veřejné osoby a přijetí úplatku. Nagyová pak z toho, že organizovala zneužití pravomoci.
Na jména je ODS opatrná, hledat nového premiéra chce tento týden
V úterý pokračovala jednání špiček politických stran. ODS už od rána jednala v užším vedení, ale ke stolu zasedli společně i poslanci a senátoři této strany.
Před schůzkou nechtěli konkrétní jména kandidátů na premiéra příliš komentovat. Většina politiků se novinářům vyhnula. Jen senátor Jiří Oberfalzer a poslanec Walter Bartoš uvedli, že jako kandidáta na premiéra podporují současného předsedu poslaneckého klubu Zbyňka Stanjuru.
"Myslím, že se nějak domluvíme, budeme to konzultovat s našimi koaličními partnery, panem prezidentem a pak představíme nějaké řešení. Myslím, že bude nastole v řádech dnů. Do té doby to nebudu komentovat," řekl iDNES.cz Stanjura.
Fotogalerie |
Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg pak před jednáním řekl, že obdržel pozvánku do Lán na páteční podvečer. Pozval ho tam Miloš Zeman, který deklaroval, že bude jednat o nastalé politické situaci s předsedy parlamentních politických stran od pátku do pondělí. Kdy do Lán pojedou předsedové ODS či LIDEM, zatím není jasné.
ČSSD v úterý požádala o svolání mimořádné schůze, kde by se mělo hlasovat o rozpuštění Sněmovny.
Opozice stále trvá na tom, aby situaci vyřešily předčasné volby. ODS zase chce pokračovat s rekonstruovanou vládou. "101 hlasů potřebujete pro vyslovení nedůvěry. Pro vyslovení důvěry potřebujete většinu přítomných poslanců. A to, myslím si, jsem schopen zajistit," deklaroval Benda.
LIDEM a TOP 09 zatím jejich koaliční partner nesdělil žádné konkrétní jméno toho, kdo by měl novou vládu vést. Podle Kuby ODS toto jméno najde tento týden.