Neziskovky, které pracují s Romy si nejsou jisté, jestli je město bere vážně. Represe podle nich nic nevyřeší. Ilustrační foto

Neziskovky, které pracují s Romy si nejsou jisté, jestli je město bere vážně. Represe podle nich nic nevyřeší. Ilustrační foto | foto: Martin Adamec, MAFRA

Neziskovkám chybí odezva Chomutova, aktivista město zklamal

  • 314
Chomutov říká, že se s Romy umí dohodnout. Ti ale tvrdí pravý opak - komunikace vázne nejen s nimi. Člověk v tísni upozorňuje na nedostatek spolupráce s městem i na morální problém exekucí. Jiná neziskovka zase tvrdí, že jí radnice nenaslouchá.

Chomutovská radnice nechce zobecňovat problém s neplatiči na romskou menšinu. I té se ale samozřejmě zásah exekutora na městském úřadě dotkl. Romové chtějí s městem mluvit, radnice jim ale dostatečně nenaslouchá.

Stejný problém řešil před čtyřmi lety romský aktivista Štefan Řáha. S ním se ale dnes radnice nebaví úmyslně, na práci v terénu si našla jiné partnery, prý spolehlivější.

Jméno aktivisty Řáhy přitom stále figuruje na webu chomutovské radnice v katalogu sociálních služeb. Což primátorka Řápková ani netušila. "Ani nevím, že jeho sdružení existuje, nespolupracujeme s ním," naznačuje vlažný vztah ke sdružení Novum Štefana Řáhy.

Radnice s ním nechce mít nic společného a tvrdí, že se od něj odvrátili i Romové v Chomutově. S jeho návodem na cestu ven z bludného kruhu ale zároveň souhlasí.

Město s Řáhou a jeho občanským sdružením spolupracovalo od roku 2004. "Koordinovali jsme postup města s Romskou radou Chomutova, kde pan Řáha fungoval jako místopředseda," sdělila iDNES.cz primátorka Řápková. Rada Romů města Chomutov sdružuje neziskovky, které této minoritě pomáhají. Snaží se koordinovat činnosti jednotlivých organizací, aby se vzájemně nekryly.

"Pan Řáha město požádal o finance, ale nezvládl to. Skončilo to fiaskem," tvrdí Řápková. "Některé položky měl špatně vyúčtované, musel výkazy předělat," vysvětlila primátorka důvod neshod. Proti jeho práci, kterou odvedl ve zpustošené části města, ale nic nemá.

"Věnoval se Dukelské, měl dobrý úmysl, ale neskončilo to dobře," doplnila Řápková.  - čtěte Znám lék na neplatiče, ale exekuce to nejsou, tvrdí romský aktivista

Radnice oheň neuhasí, objeví se další problémy

Město si našlo jiné partnery ke spolupráci. Kromě oblastní charity Most třeba občanské sdružení Romodrom. Jeho krajská vedoucí Milena Adamová je zároveň členkou poradního orgánu, který vznikl pod výborem pro národnostní menšiny. "Na komunikaci s městem si nemohu stěžovat, jen nevím, jestli nás berou vážně," vyjádřila pochyby.

DENÍK REDAKTORA
MF DNES, KTERÝ BYDLEL
S NEPLATIČI

"Teď už oheň hoří, je pozdě něco dělat a vyvstává nový problém," myslí si o exekucích dávek a naznačuje, že situaci tím Chomutov nezlepší. "Přitom jsme město upozorňovali na alternativní řešení," naráží na institut náhradního příjemce Adamová, čímž se podle ní Chomutov nezabýval. Znamenalo by to, že ten kdo vyplácí dávky, může jejich část rovnou zaslat věřiteli neplatičů. Město by si tedy peníze strhlo samo pro sebe.

"Paní primátorka má jasnou představu, nikdo jí od toho neodvrátí," hodnotí současný stav Adamová a dodává: "Musíme pomoci těm, kteří se dostali do problémů, aby nezapadli ještě hlouběji."

Chomutov s námi nemluví

V Chomutově funguje také Člověk v tísni, jehož terénní pracovník Jan Šipoš ale tvrdí, že spolupráce s radnicí není ve skutečnosti žádná. Vyčítá jí třeba to, že je nepozvala k projednávání akce Záchranný kruh, jejíž součástí je i práce exekutora na městském úřadě při vyplácení sociálních dávek.

"Říkají, že je to v souladu s právem. Já ale říkám, že to není v souladu s morálkou," tvrdí Šipoš. Podotýká ale, že se nechce neplatičů zastávat, kritika míří na princip, kterým exekutor peníze vymáhá a který město schvaluje.

Terénní pracovníci v nejbližší době nebudou

Obě strany - neziskovky i město - ví, že řešením by bylo navýšení počtu terénních pracovníků, kteří by se nepřizpůsobivým věnovali. "Na to, abychom problémové lidí vychovali, potřebujeme další terénní pracovníky," potvrdila primátorka s tím, že problém s neplatiči se netýká jen romské komunity.

Radnice už dříve připomněla, že žádala ministerstvo pro lidská práva o finance na víc terénních pracovníků ještě za vlády ministryně Džamily Stehlíkové. Dosud je ale nedostala. A v nejbližší době nejspíš nedostane, protože na úřad vlády taková žádost nedorazila.

"Za mého působení jsme z Chomutova takovou žádost nedostali," tvrdí exministryně Stehlíková. "Chomutov oficiální žádost nepodal. Letos už je lhůta pryč," dodala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video