Německý prezident Horst Köhler podepsal ratifikační listinu Lisabonské smlouvy. (Ilustrační foto)

Německý prezident Horst Köhler podepsal ratifikační listinu Lisabonské smlouvy. (Ilustrační foto) | foto: Reuters

Německo ratifikovalo „Lisabon“, zbývá souhlas posledních tří států

  • 36
Německý prezident Horst Köhler ratifikoval "Lisabon". S podpisem čekal, až obě komory tamního parlamentu schválí normy, které nařídil ústavní soud. Poslanci i senátoři je odsouhlasili v uplynulých týdnech. Z evropské sedmadvacítky tak už chybí jen tři podpisy: irský, polský a český. Irové budou o smlouvě hlasovat přesně za týden.

"Spolkový prezident ratifikační listinu podepsal dnes dopoledne," potvrdil mluvčí úřadu spolkového prezidenta Steffen Schulz.

Přijetí Lisabonské smlouvy v červnu pozdržel německý ústavní soud, který oznámil, že reformní dokument sice neodporuje tamní ústavě, nařídil ale vypracovat normy, které by uvnitř EU posílily pravomoci německého parlamentu. - čtěte Německý ústavní soud posvětil "Lisabon", ratifikaci ale pozastavil

Takto bude kupříkladu všechny změny Lisabonské smlouvy muset formálně schvalovat Spolkový sněm a Spolková rada. Podobné opatření si odhlasovali i poslanci v Česku, Polsku, Nizozemsku a Velké Británii.

Köhlerovi tak nic nebránilo, aby Německo přidal k dalším třiadvaceti evropským státům, které už reformní dokument podepsaly. Němečtí ústavní soudci sice na novou legislativu dostali další stížnost, ale zamítli ji.

Reformní dokument, který nahradil zkrachovalý projekt takzvané euroústavy, může začít platit až ve chvíli, kdy ho ratifikuje všech sedmadvacet členských zemí EU. Podle plánů by měl začít platit od ledna příštího roku.

Ratifikační listinu nepodepsaly ještě tři státy

Přesně za týden, 2. října, čeká zbytek Evropy chvilka napětí. Irsko čeká druhé referendum a nikdo si není jistý, jak hlasování dopadne. Podle posledních průzkumů veřejného mínění prý přiznivců Smlouvy v zemi, která už jednou řekla NE, ubývá.

Pokud ale Irové rozhodnou jinak než loni v červnu, podepíše dokument nejspíš i polský prezident Kaczynsky. Pak už se bude čekat jen na rozhodnutí české hlavy státu. Prezident Klaus prý čeká na případné vyjádření ústavního soudu, na který se chce obrátit se stížností skupina senátorů ODS.

Před několika dny navíc dostal dopis od Davida Camerona, v němž ho šéf britských konzervativců ujišťoval, že pokud počká s podpisem Lisabonské smlouvy, konzervativci vypíší po svém očekávaném volební vítězství referendum. - přečtěte si Cameron slíbil Klausovi v dopisu britské referendum o Lisabonu

Lisabonská smlouva

Lisabonská smlouva nahradila takzvanou euroústavu, kterou v roce 2005 odmítli v plebiscitech Francouzi a Nizozemci. Unie po jejich NE tápala. Složitou euroústavu hodila - obrazně řečeno - do koše a vypracovala právě "Lisabon". Poučena dřívějším nezdarem se drtivá většina zemí rozhodla, že ratifikaci ponechá v rukou zákonodárců. Až na zmíněné Iry.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video