Ministr kultury Daniel Herman

Ministr kultury Daniel Herman | foto: Petr Topič, MAFRA

Není možné nechat si házet bomby na hlavu, míní o islamistech Herman

  • 442
Podle ministra kultury Daniela Hermana má svět oprávněný strach z islámu a je jen na muslimech, aby jej rozptýlili. „Je třeba vyhlásit nulovou toleranci jakékoliv formě terorismu,“ uvedl v debatě na TV Prima Herman.

„Souhlasím, že svoboda slova nesmí urážet víru druhých, protože svoboda neznamená necitlivost. Jakkoliv to ale neospravedlňuje vraždu někoho, kdo má jiný názor než já. Příčinou je naprostá netolerantnost a šílený fanatismus lidí, ať už se hlásí k jakémukoliv náboženství či filozofii,“ uvedl Herman.

„Jakékoliv formě terorismu je třeba vyhlásit absolutně nulovou toleranci. Není možné pasivně sedět a nechat si bomby házet na hlavu,“ komentoval atentáty v Paříži ministr kultury.

Podle něj je potřeba rozlišovat duchovní poselství islámu a jeho zneužívání. „Násilná činnost je proti duchu tohoto poselství. Pokud by se muslimové dokázali postavit proti fanatickému násilí v jejich řadách, určitě by pomohli tomu, aby naše civilizace vnímala poselství islámu,“ domnívá se politik. „Je to velký apel na islámskou komunitu, aby ona sama násilí zastavila a prezentovala jiný obraz islámu, než jakým je sekání rukou a řezání hlav. Jinak se nelze divit tomu, že odezva z druhé strany nemůže být jiná než negativní,“ dodal Daniel Herman.

„IS není stát a už vůbec ne islámský“

Ministr kultury se v nedělní Partii TV Prima vyjadřoval k událostem spojeným s atentáty fanatiků ve Francii. V debatě se zčásti neshodl s předsedou Ústředí muslimských obcí Muneebem Hassanem Alrawim. Podle Alrawiho je totiž třeba bojovat i proti současné vlně terorismu proti muslimům. Alrawi to označil za občanskou šikanu.

„Někdy dochází k občanské šikaně. Cokoliv děláme se musí zakazovat. Na páteční demonstraci jsem zaslechl: ‚Nedejme jim najíst. Vytlačme je.‘ To jsou dost vážné výroky, které zakazují vyznání,“ uvedl předseda muslimských obcí.  Podle něj jsou čeští muslimové v situaci, kdy musí zvažovat každé slovo (více o páteční demonstraci čtěte zde).

Alrawi zároveň ale dodal, že demonstrovat je základní právo lidí a považuje tuto formu za „civilizovanější způsob projevu názoru, než výzvu k venčení psů a prasat na cizích majetcích“. Narážel tím na příspěvek sdílený poslancem Tomiem Okamurou (více o Okamurově názoru čtěte zde).

Několikrát také zopakoval, že většina muslimů odsuzuje vraždění, které vrazi ospravedlňují islámem. Podle něj jde o nepřijatelné chování, které naopak jde proti islámu. Alrawi také zopakoval, že muslimové odmítají nazývat Islámský stát Islámským státem. „Není to stát a už vůbec není islámský,“ uvedl předseda Ústředí muslimských obcí.

„Pohled na nás obecně je takový, že každý Arab je muslim, což není pravda, protože mezi námi jsou i křesťané a jinověrci. Také na nás je vrháno světlo, že kořeny zla jsou v islámské ideologii,“ sdělil šéf muslimských obcí.

„Někdy se dá těžko rozlišit islám od věcí, které ve skutečnosti nejsou náboženské a v důsledku pak tyto konflikty mají dopad na muslimy,“ uvedl další z debatujících, Muhamed Abbas z Muslimské unie v ČR.

V debatě zároveň komentoval nové vydání časopisu Charlie Hebdo (více o něm čtěte zde). Podle něj jde o „opravu, která vede ke zhoršení situace“. Srovnával také karikatury s kontroverzní knihou Základy tauhídu (více o ní čtěte zde). Podle něj jde v obou případech o svobodu slova. Policie přitom kvůli knize zatýkala, protože podle ní je rasistická (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video