Běženci na ostrově Chios (6. dubna 2016)

Běženci na ostrově Chios (6. dubna 2016) | foto: AP

Migranti trčí měsíce na řeckých ostrovech, místním dochází trpělivost

  • 456
Napětí na řeckých ostrovech roste. V tamějších táborech čekají měsíce tisíce migrantů a uprchlíků. Z ostrova Leros, kde došlo k několika potyčkám mezi místními a migranty, byli preventivně evakuováni někteří dobrovolníci. Ostrov kromě násilností sužuje nyní i požár, který se hasičům nedaří dostat pod kontrolu.

K prvním nepokojům došlo na ostrově minulý týden, kdy se skupina migrantů střetla s policií. Podle webu Ekathimerini házeli migranti na policisty kameny a v rukách třímali dřevěné klacky. Požadovali, aby směli opustit ostrov.

„Mají volný pohyb na ostrově, ale nesmějí ho opustit, dokud není vyřízená jejich žádost. Je to praktické opatření, aby byli pro komisi posuzující udělení azylu dohledatelní,“ obhajoval postup řecké vlády mluvčí pro migraci George Kiritsis.

Uprchlická krize

Rozčílení však nejsou jen migranti. Na vládu se zlobí i obyvatelé ostrova, podle kterých řecká vláda nepostupuje při posuzování žádostí o azyl dostatečně rychle a migranti kvůli ní zůstávají zaseknutí na ostrovech dlouhé měsíce.

„Měli jsme nějaké nepokoje zaměřené proti uprchlíkům i humanitárním pracovníkům,“ potvrdila webu al-Džazíra řecká mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Katerina Katidiová. „Všechno začalo kvůli dlouhotrvající situaci na ostrově, která jasně ukazuje, že potřebujeme pro žadatele o azyl speciální opatření,“ dodala.

V sobotu tak došlo k potyčce mezi asi 150 migranty, převážně iráckými Jezídy, a skupinou řeckých mužů. Migranti se rozhodli opustit tábor a šli i s dětmi a bagáží do přístavu, kde je napadli řečtí muži. Policie potyčku ukončila a donutila Jezídy, aby se vrátili zpátky do tábora.

Jedna z dobrovolnic, která v táboře pomáhala, poté dostala pokyn, aby ostrov raději opustila. U vchodu do tábora ji však zatarasila cestu skupina asi padesáti místních s lopatami a klacky.

„Zastavili naše auto a začali do něj bušit. Říkali, ať vypadneme z ostrova a že pokud nenasedneme na první odplouvající loď, tak nás čekají hrozné věci. Bylo to děsivé. Odjeli jsme jen proto, že se nám policie vůbec nesnažila pomoct,“ uvedla Catharina Kahaneová z rakouské charitativní organizace Echo100 Plus. Kahaneová se tak v neděli spolu s 15 kolegy přesunula na jiný řecký ostrov.

V hlavním táboře na Lerosu je nyní přes 600 žadatelů o azyl, přičemž většina z nich je zde už od března. V pevninském Řecku a na ostrovech je nyní na 57 tisíc migrantů. Podle UNHCR navíc přijelo ke břehům Evropy v letošním roce dalších více než 237 tisíc migrantů.

Leros čelí ničivému požáru

Řecký ostrov Leros netrápí jen migrační krize. Poblíž místního letiště vypukl v pondělí ráno požár, který se nedaří hasičům dostat pod kontrolu. Podle serveru Ekathimerini oheň ohrožuje i obydlené oblasti u vesnice Partheni na severu ostrova.

Podle řecké agentury ANA za požár nejspíš může zkrat na sloupu elektrického vedení. Starosta ostrova už požádal o pomoc řeckou vládu, protože na místě mají hasiči jen omezené prostředky, aby oheň sami zastavili. Dopoledne zasahovala dvě hasicí letadla a vrtulník.

O víkendu bojovali hasiči i s dalším požárem na ostrově Samos, který patří ke stejnému souostroví Dodekanésy. Nasazeny tam byly stovky hasičů i dobrovolníků, plameny se jim nakonec podařilo dostat pod kontrolu.

Řecký ostrov Leros ležící nedaleko tureckého pobřeží

Řecký ostrov Leros ležící nedaleko tureckého pobřeží

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video