Marine Le Penová

Marine Le Penová | foto: AP

Do Panama Papers je namočeno i okolí Le Penové, Cameron má vysvětlovat

  • 54
Do kauzy Panama Papers je zapojeno také nejbližší okolí předsedkyně Národní fronty Marine Le Penové. Informoval o tom deník Le Monde. Problémy může mít kvůli podezřelým převodům peněz také ukrajinský prezident Petro Porošenko. Šéf ukrajinské daňové správy nařídil prověřit nesrovnalosti v jeho finančních záležitostech.

„Nejbližší okruh věrných“ Le Penové podle listu využíval systému fiktivních firem a falešných faktur „mezi Hongkongem, Singapurem, Britskými Panenskými ostrovy a Panamou“, aby unikl francouzským kontrolním úřadům. Hlavní roli při tom podle listu Le Monde hrál účetní expert blízký Národní frontě (FN) Nicolas Crochet a podnikatel Frédéric Chatillon, šéf agentury, která pro FN zajišťuje vztahy s veřejností.

Panama Papers

Oba již v pondělí v předstihu v prohlášení uvedli, že novinářům mohou poskytnout dokumenty dokazující „naprostou zákonnost“ těchto aktivit, informovala agentura AFP. Národní fronta v jiném komuniké ujišťuje, že do kauzy Panama Papers není zapletena.

Na 11 milionů dokumentů uniklých z právní a poradenské společnosti Mossack Fonseca sídlící v Panamě zveřejnilo v neděli několik předních světových médií.

Záznamy podle nich ukazují, že firma v uplynulých letech pomáhala obcházet daňové zákony stovkám osob i firem.

Podle serveru BBC se kauza nějakým způsobem dotýká také asi 70 bývalých i současných politiků. Řada jmenovaných už se ohradila, naposledy ve Francii někdejší šéf evropského fotbalu Michel Platini.

V úterním rozhovoru s deníkem Le Figaro právník tohoto bývalého francouzského fotbalisty řekl, že Platini své panamské konto řádně nahlásil úřadům ve Švýcarsku, kde žije. „Mít bankovní účty prostřednictvím firem není nelegální, pokud jsou tato konta nahlášena, což v tomto případě byla,“ dodal právník.

Daňová správa prověří Porošenka

Do problémů se kvůli Panama Papers dostal i ukrajinský prezident Petro Porošenko. Ten prý mohl přestoupit zákon tím, že ve svých přiznáních zatajil své firmy v zahraničních daňových rájích. Prezidenta odmítl vyšetřovat jak protikorupční úřad, tak generální prokuratura.

Cameron: Žádný majetek v těchto fondech nemám

Britský premiér David Cameron se ocitl pod tlakem, aby vysvětlil své majetkové poměry, poté co se jméno jeho zesnulého otce objevilo v takzvané kauze Panama Papers.

Britská média ale už v pondělí upozornila, že Cameron starší se ničeho nezákonného nedopustil. Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn předsedu vlády vyzval, aby „přestal chodit kolem horké kaše" a s daňovými ráji se vypořádal.

Britský premiér David Cameron v úterý řekl, že nevlastní žádné akcie ani majetek v offshoreových firmách. „Nevlastním žádné akcie, žádné offshoreové fondy, nic podobného. Mám plat premiéra a nějaké úspory, z nichž dostávám nějaké úroky. Mám také dům," odpověděl Cameron na otázku ohledně jeho majetku.

Cameron je nyní také vystaven tlaku, aby skoncoval s daňovými výhodami pro britská území jako jsou ostrovy Man a Jersey.

Šéf ukrajinské daňové správy však nařídil celou záležitost náležitě prověřit. „Dal jsem včera pokyn prověřit informace tisku,“ řekl dnes novinářům šéf daňové správy Roman Nasyriv. „Myslím, že brzy budeme informovat veřejnost,“ dodal. Nicméně upozornil, že kompetence ukrajinských úřadů do daňových rájů v cizině nesahají.

Porošenko v reakci na nařčení v pondělí uvedl, že je „první úřední osobou na Ukrajině, která přistupuje seriózně k deklaraci svých výdělků, k placení daní a k řešení konfliktu zájmů“. Své akcie svěřil do správy konzultačním a právním firmám a nezávislým expertům, na které dohlíží renomovaná banka.

Šéf populistické Radikální strany Oleh Ljaško již v pondělí vyzval parlament, aby zřídil vyšetřovací komisi a zahájil proces odvolání hlavy státu, takzvaný impeachment. Návrh podpořila strana Svépomoc, regionální hnutí řízené lvovským starostou Andrijem Sadovým.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video