Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Křetínský odmítl daňové úniky. Na seznamu je i žena spojovaná s Rittigem

  15:08
Miliardář Daniel Křetínský, který se ocitl s dalšími 282 Čechy na seznamu v kauze Panama Papers, odmítl, že by využíval daňové ráje. Jedním ze zveřejněných jmen je i Čechošvýcarka Jana Lütken, která například figuruje v kauzách lobbisty Iva Rittiga.

Podnikatel Daniel Křetínský | foto:  Michal Šula, MAFRA

Křetínský podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku, které se na projektu Panama Papers podílí, vlastní firmu na Britských Panenských ostrovech. To sice podnikatel prostřednictvím mluvčího Energetického a průmyslového holdingu Daniela Častvaje potvrdil, tato společnost ale podle něj pouze vlastní jachtu.

Panama Papers

„Daniel Křetínský nevyužívá a nikdy nevyužíval jakýchkoliv panamských ani jiných anonymních struktur k zakrývání skutečného vlastnictví společností. Rovněž nevyužíval ani nevyužívá žádné nelegální nebo neetické postupy v oblasti daňového plánovaní,“ uvedl Častvaj v pondělní tiskové zprávě.

„Vlastnická struktura EPH, EP Industries, Czech News Center a všech dalších společností je plně transparentní, u všech firem jsou jasně uveřejnění finální vlastníci. Daniel Křetínský nevlastní jiné firmy, než u kterých je jako skutečný vlastník veden, to znamená, že nevyužívá žádné trusty nebo netransparentní vlastnické struktury,“ doplnil Častvaj.

Vyjádření Jany Lütken

Jana Lütken sdělila prostřednictvím své právní zástupkyně, že pracuje jako „Treuhänder“ neboli fiduciář, což je ve Švýcarsku zcela legální povolání s nutností mít požadované (a velice náročné) vzdělání a praxi z oboru financí. Jde o pozici, ve které daná osoba dohlíží na kompletní spravování majetku, popř. zastupuje klienty v různých úředních záležitostech. Tato činnost je přísně kontrolována ze strany místních úřadů a je těžko představitelné, že by se mohla Jana Lütken dopouštět čehokoliv nezákonného. Jany Lütken v databázi Panama Papers nefiguruje, je zmíněna jen v korespondenci zaměstnanců Mossack Fonseca.

V databázi Panama Papers je i nejbohatší Čech Petr Kellner, který má podle zmíněného centra s manželkou několik firem rovněž na Britských Panenských ostrovech. „Manželé Kellnerovi mají na Britských Panenských ostrovech majetek a podnikatelské aktivity (převážně nemovitosti) pocházející z období, kdy tam dlouhodobě pobývali. Tento majetek je tedy logicky spravován společnostmi, které byly založeny a fungují na Britských Panenských ostrovech,“ uvedla skupina PPF, jejíž většinu Kellner vlastní.

Dokumenty zmiňují také Radovana Krejčíře, který byl nedávno v Jihoafrické republice odsouzen mimo jiné za pokus o vraždu na 35 let (více čtěte zde).

Data bude v Česku analyzovat Generální finanční ředitelství. „Zabýváme se všemi podněty, které se k nám dostávají, a tyhle vypadají rozhodně zajímavě, takže se je chystáme pochopitelně vyhodnocovat. Stejně jako tomu bylo v podobných případech s daty ze Švýcarska nebo Lucemburska,“ řekl serveru ihned.cz vedoucí oddělení mezinárodního zdaňování Vítězslav Kapoun. Úřad o data již požádal německé novináře.

Lütken vedla Cokeville Assets, působila i na Slovensku

Janu Lütken řadí České centrum pro investigativní žurnalistiku mezi nejoblíbenější české bílé koně, kteří mají po světě stovky firem, ve kterých figurují jako ředitelé. V Česku je její jméno v poslední době nejčastěji slyšet u soudu s Rittigem a dalšími obžalovanými z tunelování společnosti Oleo Chemical.

„Cokeville Assets - to byla firma, která nenabírala z ulice. Že neměla zaměstnance? Práce byla vykonávaná námi řediteli, mnou a paní Lütken,“ vysvětloval u soudu obžalovaný Petr Kmeť. Právě Cokeville Assets podle obžaloby vyplácela Rittiga a jejím prostřednictvím byla společnost Oleo Chemical tunelována.

Dokumenty Panama Papers

Dokumenty pocházejí z interních záznamů firmy Mossack Fonseca a týkají se období 1977 až 2015. Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku je mezi nimi i 283 Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshoreových firem zřízených touto společností.

Čeští politici ale mezi lidmi ze seznamu podle centra nejsou. „Má několikaletá zkušenost mi říká, že v tomto směru jsou čeští politici velmi mazaní. Zatímco v Rusku nebo v Číně jim nevadí oslovovat podobné firmy jako je Mossack Fonseca napřímo a podepisovat dokumenty, tak čeští politici se často schovají za akcie na doručitele a ještě neoslovují nikoho přímo, posílají prostředníky, primárně právníky,“ řekla serveru Lidovky.cz Pavla Holcová z Českého centra pro investigativní žurnalistiku.

Státní zástupce Adam Borgula žádá, aby Lütken přijela ze Švýcarska svědčit. Zatím není jasné, zda se dostaví a vysvětlí, co přesně v Cokeville Assets dělala.

Jméno Jany Lütken se objevilo v českých médiích už v roce 2010. Tehdy tajemná firma Alseda Data s nejasnými majiteli v konsorciu s Telefónikou O2 soutěžila o desetimiliardovou zakázku polostátní firmy ČEZ. Ukázalo se, že za Alesdou je firma Eurozeta, v jejímž čele stála opět dvojice Lütken a Kmeť (více čtěte zde). Lütken byla i šéfkou firmy Mavex Group, která půjčovala na vilu matce bývalého šéfa Dopravního podniku Martina Dvořáka.

Lidové noviny pátraly po minulosti Lütken a zjistily, že žena, která se za svobodna jmenovala Řibřidová, v roce 1986 dokončila studium na Obchodní fakultě Vysoké škole ekonomické v Praze. Ve stejném roce byl u Státní bezpečnosti v Praze zaregistrován svazek s číslem 42763, podle kterého se stala kandidátkou tajné spolupráce s krycím názvem „Aneta“. Její spis byl v roce 1989 skartován. Posléze se žena provdala za Dána Christiana Lütkena a usadila se ve Švýcarsku.

Legální, či nelegální?

Zakládání offshoreových společností či působení politiků v jejich vedeních samo o sobě není ilegální. Záleží na legislativě dané země, jak na věc pohlíží.

Politici například mohli porušit zákon, když nepravdivě informovali o svém majetku. Zakládání offshoreových firem v takzvaných daňových rájích se využívá ke snížení daňové zátěže, což někde může být také nezákonné.

Společnost Mossack Fonseca se hájí tím, že za 40 let nikdy nebyla obviněna z kriminální činnosti.

Janu Lütken znají také na Slovensku. Skandál s prodejem emisních povolenek stál v roce 2008 křeslo některé ministry. Lütken tehdy stála za společností Interblue Group, které slovenská vláda prodala přebytečné povolenky neobvykle levně.

S touto kauzou je spojena i další žena, která figuruje na seznamu Panama Papers - slovenská právnička Zuzana Herichová. I ona měla podle už dřívějších informací slovenských médií zakládat celou řadu firem „na klíč“. Mimo jiné společnost Ibertax - součást konsorcia, které na Slovensku získalo státní zakázku na zavedení elektronického mýta za více než 850 milionů eur.

Mezi oblíbené české bílé koně patří podle Panama Papers i Petr Malivánek. Stejné jméno se podle dřívějších informací Lidových novin objevilo v souvislosti s pádem záložny WPB. Malivánek měl být jedním z členů vedení skupiny, který se podílel mimo jiné na umělém navyšování kapitálu záložny prostřednictvím přeposílání peněz přes několik zahraničních účtů.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Neapol zasáhlo zemětřesení o síle 3,9. Ohnisko se nacházelo na svahu sopky Vesuv

27. dubna 2024  9:52

Oblast kolem sopky Vesuv nedaleko jihoitalské Neapole v sobotu ráno zasáhlo zemětřesení o síle 3,9....

Veřejnoprávní média by neměla mít zisk z reklamy, zní z Asociace komerčních televizí

27. dubna 2024  9:41

Mediální manažerka Klára Brachtlová už rok stojí v čele Asociace komerčních televizí (AKTV). Tu...

Bystroň tvrdí, že balíčky od Ruska nedostal. Stěžuje si, že se stal obětí kampaně

27. dubna 2024  9:12,  aktualizováno  9:25

Poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se ohradil proti článku magazínu Der Spiegel,...

Kanada přispěje české iniciativě na dělostřeleckou munici. Přidá i na drony

27. dubna 2024  8:55

Kanada poskytne další peníze na ukrajinskou výrobu dronů a na českou iniciativu, jejímž cílem je...

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...