Mubarak, Messi a Jackie Chan. Seznamy Panama Papers vydaly další jména

  10:56aktualizováno  20:43
Mezi stovkami lidí a firem, jimž právní firma Mossack Fonseca údajně pomáhala v uplynulých letech obcházet daňové zákony, je například i španělský režisér Pedro Almodóvar, fotbalista Lionel Messi, argentinský prezident Mauricio Macri či bývalý egyptský prezident Husní Mubarak. Právní firma odmítá, že její podnikání je nezákonné. Stala se prý obětí krádeže dat.

Mezi klienty panamské právní firmy Mossack Fonseca jsou (zleva) bývalý egyptský prezident Husní Mubarak, fotbalista Lionel Messi nebo herec Jackie Chan. | foto: koláž iDNES.cz

Na jedenáct milionů dokumentů v Panamě sídlící poradenské firmy Mossack Fonseca zveřejnilo v neděli několik předních světových médií. Údajně z nich vyplývá, jak firma pomáhala klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti (více o kauze Panama Papers se dočtete zde). Odhalení, jež dokumenty umožnily, podle generálního tajemníka OECD Angela Gurríi vrhla světlo na „poměry a tajné praktiky v Panamě“.

„Panama je poslední velkou překážkou, která nadále umožňuje utajování prostředků v offshoreových společnostech před daňovými úřady a orgány zajišťujícími respektování zákonů,“ uvedl mimo jiné Gurría.

Křetínský odmítl daňové úniky. Na seznamu je i žena spojovaná s Rittigem

Mezi klienty firmy podle Panama Papers byl podle listu El Mundo například nový argentinský prezident Mauricio Macri, který byl od roku 1998 několik let šéfem bahamské firmy Fleg Trading Ltd., což tehdy oficiálně nepřiznal.

Před parlamentem by měl vysvětlovat skrývání příjmů přes daňové ráje také islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson, který byl údajně spoluvlastníkem firmy Wintris Inc. Krátce před tím, než ale na Islandu vešel v platnost nový zákon, podle kterého by podíl ve firmě musel přiznat, prodal svoji polovinu firmy své ženě za pouhý jeden dolar. Nic z toho ale neuvedl v prohlášení o majetku, když byl před několika lety zvolen poslancem, píše server The Guardian.

Kvůli těmto nesrovnalostem požádala islandského premiéra o rozhovor švédská televize. Jakmile však novináři začali klást detailní otázky, premiér jim nedokázal odpovídat a nakonec během rozhovoru odešel. Islandské opoziční strany plánují vyvolat v parlamentu hlasování o nedůvěře. V Reykjavíku chystají aktivisté pouliční protesty.

Podívejte se na ukázku z rozhovoru s islandským premiérem:

Mezi klienty firmy Mossack Fonseca figuruje i fotbalista Lionel Messi, hvězda FC Barcelona, který již čelí obvinění za nepřiznané čtyři miliony eur z let 2007 až 2009 (více zde). Argentinský sportovec podle agentury AFP ale už popřel, že by panamská společnost vlastněná jeho rodinou byla využívána k daňovým únikům. Zmíněná společnost je podle jeho vyjádření zcela neaktivní a nikdy neměla peníze.

Z dokumentů Panama Papers také vyplývá, že daním se přes firmu na Britských Panenských ostrovech vyhýbali i španělský režisér Pedro Almodóvar se svým bratrem Agustínem.

Hollywoodská hvězda i egyptský exprezident

Také sestra bývalého španělského krále Juana Carlose I. princezna Pilar dlouhá léta tajila, že stojí v čele offshoreové firmy v Panamě. Podle listu El Mundo Panama Papers také odhalily, že slavný holywoodský herec Jackie Chan je akcionářem šesti společností se sídlem na Panenských ostrovech, považovaných za jeden z daňových rájů.

Legální, či nelegální?

Zakládání offshoreových společností, či působení politiků v jejich vedeních samo o sobě není ilegální. Záleží na legislativě dané země, jak na věc pohlíží.

Politici například mohli porušit zákon, když nepravdivě informovali o svém majetku. Zakládání offshoreových firem v takzvaných daňových rájích se využívá ke snížení daňové zátěže, což někde může být také nezákonné.

Společnost Mossack Fonseca se hájí tím, že za 40 let nikdy nebyla obviněna z kriminální činnosti.

Mezi klienty firmy Mossack Fonseca jsou či byli také bývalý a již zesnulý venezuelský prezident Hugo Chávez, současný předseda brazilského senátu Eduardo Cunha, ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev, marocký král Muhammad VI., exprezidenti Argentiny Néstor Kirchner a Cristina Fernándezová Kirchnerová či egyptský exprezident Husní Mubarak.

Dokumenty Panama Papers pocházejí z interních záznamů firmy a týkají se období 1977 až 2015. Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku je mezi nimi i 283 Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshoreových firem zřízených společností Mossack Fonseca.

Spoluzakladatel společnosti odmítá zveřejněná jména:

Kritika Porošenka

Už v neděli zpravodajské servery informovaly, že na seznamech Panama Papers figurují také lidé z okolí ruského prezidenta Vladimira Putina či ukrajinský prezident Petro Porošenko.

„Když Porošenko v roce 2014 bojoval o nejvyšší státní funkci, sliboval voličům, že prodá svou společnost Rošen (v zahraničí známou také jako Roshen), největšího výrobce cukrovinek na Ukrajině, aby se plně soustředil na řízení země,“ připomněl list Ukrajinska pravda.

Panama Papers

Celkem uniklo 11,5 milionu dokumentů a 2,6 terabytů dat pocházejících z interní databáze Mossack Fonseca.

Jde o jeden z největších případů svého druhu - větší než únik diplomatické komunikace zveřejněné serverem WikiLeaks v roce 2010 nebo tajných zpravodajských dokumentů, které v roce 2013 předal novinářům Edward Snowden.

Zdroj: The Guardian

Avšak z dokumentů, uniklých z právní firmy Mossack Fonseca o převedení Porošenkova byznysu na Britské Panenské ostrovy, vyplývá, že „ve skutečnosti se čokoládový magnát více zajímal o vlastní prospěch, než o blaho vlasti“.

Porošenko, jehož majetek se odhaduje na 858 milionů dolarů (asi 20 miliard korun), si podle deníku „dokonce dovolil dvakrát porušit zákon“, když poskytl nepravdivé údaje o svém jmění. A svou zemi, válčící s nepřítelem, připravil na daních o krajně potřebné miliony dolarů.

Ukrajinský Národní protikorupční úřad (NABU) však uvedl, že ze zákona nemůže vyšetřovat přesuny firem Porošenka do daňových rájů.

Šéf populistické Radikální strany Oleh Ljaško odpoledne vyzval parlament k zřízení vyšetřovací komise a zahájení procedury odvolání hlavy státu. „Je vrcholem cynismu zřídit si firmy v daňových rájích v době, kdy (na východě země) umíraly stovky našich vojáků,“ uvedl Ljaško. Počínání protikorupčního úřadu podle něj svědčí, že není nezávislý.

Prezident v reakci na obvinění na Facebooku napsal, že je „první úřední osobou na Ukrajině, která přistupuje seriózně k deklaraci svých výdělků, k placení daní a k řešení konfliktu zájmů“. Uvedl, že své akcie svěřil do správy konzultačním a právním firmám a nezávislým expertům, na které dohlíží renomovaná banka.

Severské banky pod tlakem

Na skandál Panama Papers v pondělí dopoledne zareagovala i norská vláda. Vyzvala největší norskou banku DNB, aby vysvětlila svou pomoc klientům při zakládání firem v daňových rájích. DNB se podle vlády podílela na zakládání offshoreových společností na Seychelách. Norská vláda vlastní 34 procent akcií banky a je jejím největším akcionářem. Norská ministryně obchodu a průmyslu Monica Maelandová řekla, že vláda po bance DNB žádá písemné vysvětlení.

Do aféry je zapletena i největší skandinávská banka Nordea, podobně jako dalších asi 500 bank a bankovních poboček z celého světa. Výkonný ředitel lucemburské pobočky banky Nordea, kde bylo zřejmě mnoho dohod zprostředkováno, potvrdil, že banka pomáhala svým klientům zřídit v daňových rájích offshoreové firmy.

Třetí největší dánská banka Jyske Bank se nařčení brání a v prvním vyjádření uvedla, že tvrzení o jejích kontaktech s firmou Mossack Fonseca jsou nepodložená. Dánský ministr pro záležitosti daní Karsten Lauritzen slíbil, že daňový úřad prošetří tvrzení, že dánské banky pomáhaly zákazníkům zakládat si firmy v daňových rájích.

Hollande ocenil únik dokumentů

Francouzský prezident François Hollande v souvislosti s uniklým dokumentem o využívání daňových rájů řekl, že fiskální úřady prošetří informace o možných daňových únicích. Zveřejnění části materiálů je podle něj dobrá věc, neboť pomůže zvýšit příjmy z daní od „těch, co páchají podvody“.

Nový Zéland daňovým rájem?

Novozélandský premiér John Key odmítl nařčení Mezinárodního sdružení investigativních novinářů, že Nový Zéland patří mezi daňové ráje.

„Daňové ráje jsou místa, která tají informace," řekl podle agentury AP předseda novozélandské vlády. „Nový Zéland informace plně zpřístupňuje," dodal.

Na Novém Zélandu je registrováno přes 12 000 offshoreových firem. Premiér řekl, že neví, zda některé ze zahraničních peněz v těchto firmách pocházejí z nelegálních aktivit.

„Mohu vás ujistit, že (informace uvedené v dokumentech) budou prošetřeny, uvedl Hollande podle agentury Reuters během návštěvy na pařížském předměstí Boulogne-Billancourt. Dodal, že vyšetřování může vést k trestním stíháním a soudům.

Dokumenty společnosti Mossack Fonsec ukazují, že své bohatství ukrývaly v daňových rájích desítky prominentních politiků a byznysmenů z řady zemí. Z francouzských občanů je v materiálu zmíněn například bývalý šéf evropského fotbalu Michel Platini nebo bývalý ministr rozpočtu Jérôme Cahuzac.

Na seznam se dostalo také šest členů britské Sněmovny lordů, několik bývalých konzervativních poslanců a desítky sponzorů britských politických stran.

Figuruje zde také jméno již zesnulého otce premiéra Davida Camerona. Britská média ale upozorňují, že Cameron starší se ničeho nezákonného nedopustil (příslušný uniklý dokument najdete zde).

Mossack Fonseca: Jsme obětí krádeže dat, náš byznys je legální

Advokátní kancelář, jejíž dokumenty unikly, se ohradila proti tvrzením, že jednala nezákonně. „Fakta jsou taková: můžeme být obětí krádeže dat a nic z těchto ilegálně získaných dokumentů nenasvědčuje, že jsme dělali něco nezákonného,“ sdělila prostřednictvím prohlášení firma Mossack Fonseca.

„Naše odvětví není příliš srozumitelné veřejnosti a bohužel tato série článků slouží pouze k dalšímu zmatení. Nikdo nechce, aby jejich majetek byl ukraden a máme v úmyslu udělat, co bude možné, aby byli viníci postaveni před soud,“ cituje z prohlášení americká televize CNN.

Spoluzakladatel firmy Ramon Fonseca také řekl, že zveřejněné informace jsou nepravdivé a plné nepřesností.

Podívejte se na grafiku osobností zapletených do Panama Papers:

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Agrofertu kontrolují kalhotky, zda tam zaměstnankyně nemají řízek, řekl Babiš

20. března 2024  17:05

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci popřel, že by v holdingu Agrofert byli...

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

Věk odchodu do důchodu se bude muset zvyšovat, na Hradě to uznalo i ANO

28. března 2024  5:55,  aktualizováno  12:45

Přímý přenos Na nutnosti zvyšovat věk odchodu do důchodu se podle prezidenta Petra Pavla shodli účastníci...

Pellegriniho jsme nepodpořili, vyvrací Harabin i slovenští Maďaři

28. března 2024  12:32

Slovenská předvolební kampaň nabírá na obrátkách. Poté, co lídr slovenských Maďarů Krisztián Forró...

Kamion s pěti sty selaty se na Znojemsku převrátil na bok, některá uhynula

28. března 2024  12:11

Kamion s nákladem 500 selat se dnes dopoledne převrátil na bok v Hostěradicích na Znojemsku. Část...

Na Velikonoce do Česka nakoukne léto. Teploty budou atakovat 23 stupňů

28. března 2024  6:23,  aktualizováno  12:09

Přímý přenos Na severozápadě Čech, na Moravě a ve Slezsku bude ve čtvrtek odpoledne silně foukat. O Velikonocích...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...