Pešmergové u syrské vesnice Tel Chanzír (29. května 2015).

Pešmergové u syrské vesnice Tel Chanzír (29. května 2015). | foto: Reuters

Arabové prchají před Kurdy. Spojenci Západu páchají v Sýrii čistky

  • 305
Tisíce sunnitských Arabů utekly ze severu Sýrie před kurdskými jednotkami YPG. Ty v oblasti provádějí etnickou čistku, píše britský list The Times s odvoláním na humanitární organizace. Pešmergové jsou přitom považováni za hlavního spojence Západu v boji proti teroristické organizaci Islámský stát.

„Bojovníci YPG vypálili naši vesnici a vydrancovali domy. Jednoho jsem poznal, byl z vedlejší vesnice. Právě on polil nábytek v mém domě benzinem,“ řekl The Times Muhammad Sálih al-Katí, který v prosinci uprchl z vesnice Tall Ziáb Šarkí.

IS žádá plnovous. Roste mi pomalu, zoufá si Iráčan

Bojovník Islámského státu poblíž Kobani (7. října 2014).

Ze severosyrské provincie Hasaky za poslední půlrok uteklo deset tisíc obyvatel. Kurdové a jejich spojenci tvrdí, že tamní arabské obyvatelstvo vyznávající sunnitský islám je spojencem Islámského státu a poskytuje útočiště jeho bojovníkům.

„Budeme střílet na vaše děti. Když tady zůstanete, zemřete,“ vyhrožovali Kurdové podle Katího místním Arabům. „Viděl jsem jednoho, jak na naší zeď píše: YPG nezapomíná, YPG neodpouští,“ dodal.

„Když se IS stáhl, řekli nám lidé z YPG, abychom odešli. Hrozili, že vesnici budou ostřelovat, ale my jsme zůstali. Za čtyři dny přijela auta plná bojovníků YPG. Jeden z nich přišel s pneumatikou do mého domu a mířil puškou na příbuzné. Museli jsme odejít. Jakmile jsme byli na cestě, viděl jsem, jak z našeho domu stoupá dým,“ popisuje situaci otec šesti dětí Muhammad Avád.

Syrští sunnité nevyznávají striktní formu islámu

Prchající se domnívají, že je Kurdové trestají za to, že vyznávají stejnou víru jako radikálové. Příslušníci Islámského státu propagují striktní formu islámu blízkou wahhábismu, který je státní ideologií v Saúdské Arábii. Většina syrských sunnitů však tento konzervativní výklad víry neschvaluje. Radikálové je sami často řadí k odpadlíkům.

Islámský stát

„Domnívají se, že každá oblast, která byla pod kontrolou IS, je lidovou základnou islamistů, ale ve skutečnosti jsou tito lidé civilisté,“ upozornil student práv, který utekl z vesnice Alíja, když pešmergové začali vypalovat okolní vesnice.

„Dva starší muži z naší vesnici šli na setkání s Husajnem Kocherem, velitelem YPG v Kobani. Řekl jim, že YPG chce z politických důvodů všechny mladé muže z Alíji, přitom pouze jeden podporoval IS,“ popsal.

Uprchlíci z Hasaky jsou nyní v uprchlických táborech v Sýrii, protože Turecko v březnu uzavřelo hraniční přechody a tamní ozbrojené síly zabily nejméně deset běženců, když se ilegálně pokusili překročit hranice.

Etnicky smíšený syrský sever se v minulých třech letech občanské války dostal střídavě do područí opoziční Syrské svobodné armády, skupin radikálů včetně Islámského státu a pešmergů. Za největší úspěch YPG je považováno loňské osvobození severosyrského města Kobani u turecké hranice (více zde).

Islamisté si mučením získávají doznání

OSN v minulosti varovala, že Islámský stát zneužívá děti, rekrutuje je na vojáky či je mučí. V současnosti to dokládá BBC videem, které natočil zběh od islamistů. Na záznamu je vidět, jak muž s kuklou na hlavě bije čtrnáctiletého chlapce pověšeného za zápěstí ke stropu.

Mučený hoch je označován jako Ahmad a reportér BBC s ním hovořil v Turecku. Islamisté chlapce podle jeho slov zajali a začali mučit, aby z něj vynutili přiznání o útoku. Ahmad se živil prodejem chleba v Rakká, které je považováno za centrum Islámského státu. Dva muži, které znal, mu dali pytel a řekli mu, aby jej odnesl k místu, kde se scházeli radikálové. Tak ho zneužili k přenosu bomby.

Dva dny ho islamisté mučili. „Myslel jsem na rodiče, na matku, na sourozence, myslel jsem, že je tady všechny nechám a že zemřu. Začali mne bít, mučit elektrickým proudem a nařídili mi, abych se přiznal. Řekl jsem jim všechno,“ sdělil Ahmad. Byl odsouzen k trestu smrti, ale muž, který ho měl zabít, se nad ním prý slitoval a nechal ho utéct.

„Spím jen zřídka. Když jsem přišel do Turecka, měl jsem pořád noční můry. Mám nějaké léky, ale nemohu spát. Když zavřu oči, stále se mi o tom zdá, tak jsem celou noc vzhůru,“ vypověděl Ahmad. Reportér BBC se sešel také s mužem, který scénu mučení natočil. Lituje prý každé chvíle, kterou strávil u Islámského státu.

IS na území, které ovládl v Sýrii a Iráku, zrušil sekulární školní osnovy a zavedl výuku islámu, ale také výcvik v boji a zacházení se zbraní. Dětem se údajně promítají záběry poprav a mohou se jich také účastnit.

BBC hovořila také se sedmnáctiletým Chálidem, který před dvěma lety nastoupil k frontě an-Nusrá a od ní přešel k Islámskému státu. „Dospělí bojovníci jsou v IS v menšině. Když jsem absolvoval výcvik, bylo ostatním v mém ročníku 15 a 16 let, byli tam i třináctiletí, ti jsou k boji nejvíc ochotní,“ řekl Chálid, který od islamistů zběhl.

Je rozhodně proti tomu, aby byli tito mladí bojovníci IS označováni jako děti. „Ti, kdo nosí pušku, sedm zásobníků a šest granátů, jsou muži. Jsou to muslimští muži. Být mužského pohlaví a být muž je rozdíl. Mnoho lidí je jen mužského pohlaví, ale nejsou muži. Ti, kdo nosí zbraň a bojují ve jménu boha a na obranu cti muslimských žen, jsou muži,“ tvrdí Chálid.

Jak si stojí Islámský stát v Sýrii a Iráku

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video