Kardinál Miroslav Vlk při rozhovoru pro iDNES.cz v květnu 2012.

Kardinál Miroslav Vlk při rozhovoru pro iDNES.cz v květnu 2012. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Vypadal jako vetchý stařeček. Kardinál Vlk viděl papeže před deseti dny

  • 14
Kardinál Miroslav Vlk byl členem konkláve, které v roce 2005 zvolilo Josefa Ratzingera za papeže. Ten se nyní již jako Benedikt XVI. rozhodl rezignovat. "Je to morálně velmi zodpovědné rozhodnutí," hodnotí papežův krok kardinál Vlk. Naposledy papež rezignoval před více než 700 lety.

Kdy jste se naposledy viděli?
Před deseti dny.

A jak na vás papež působil?
Velice zestárle. Bylo to až překvapivé, protože já jsem ho předtím viděl na podzim. Já jsem říkal svým přátelům, když jsem o setkání mluvil, že opravdu vypadal jako vetchý stařeček.

Jak působil po duševní stránce?
Po duševní stránce na něm stáří příliš znát nebylo. I hlas měl dost silný. Mentálně myslím, že byl v pořádku.

Konkláve

Nového papeže zvolí shromáždění kardinálů zvané konkláve. Sejít se musí 15 až 20 dnů po papežově smrti či odstoupení. Volitelů je maximálně 120, jedním z nich bude Dominik Duka. Jejich věk nesmí přesáhnout 80 let. Vítězný kandidát musí získat dvoutřetinovou podporu členů konkláve, volí se v několika kolech. Hlasování probíhá v Sixtinské kapli.

Jak hodnotíte jeho rozhodnutí?
Je to opravdu morálně velmi zodpovědné rozhodnutí. Samozřejmě že nebylo lehké. Jediná rezignace papeže v celých dvoutisíciletých dějinách byla ve třináctém století. Je to krok zcela mimořádný. Papež však cítí, že není schopen fyzickými silami tolik úkolů, které se na něj valí, zvládnout.

Můžete některé jmenovat?
Letos měl v Rio de Janeiru být na světovém dnu mládeže. My jsme ho zvali k nám na Velehrad. Já jsem s ním o tom při posledním setkání mluvil. On se usmíval. Neřekl ne, řekl uvidíme. Už tehdy měl v mysli tento svůj krok.

Může rezignace Benedikta XVI. přispět k vnímání církve veřejností?
Tento papež vystupoval jako veliký teolog. Jeho projevy nebo dokumenty, které vydával, četli s velkým zájmem nejen teologové, ale i lidé mimo církev. Jeho projevy byly pro církev jasná linie. Celková obtížná situace, která v církvi je, to není jeho vina. Je to ale určitě něco, co ho velice tlačilo, to si myslím, že ano.

On prezentoval církev dobře. Samozřejmě mnozí říkali, že byl konzervativní a tak dále. O tom by se dalo debatovat. Byl však vždy věrný učení církve.

Rezignace papeže

Mluví se už o nějakém jménu možného nástupce?
Není možné, aby byli stanoveni nějací kandidáti. To je absolutně vyloučeno. Ani kardinálové, kteří se setkají a jsou spolu, nesmí dělat volební skupiny, nesmí se dohadovat, že budou volit toho a toho. 

Politici samozřejmě mohou spekulovat a dávat tipy. Každý kardinál jde do konkláve se svou ideou, se svým kandidátem řekněme v srdci. Mluvit o tom v médiích ale nesmí.

Jaká vlastnost by novému papeži neměla chybět?
Papež v dnešní době potřebuje otevřenost vůči tomuto světu, ve kterém žijeme. Otevřenost znamená být schopen dialogu s tím světem a jeho otázkami. Není možné, aby to byl strohý typ, který nepřipouští žádnou debatu a dialog.

Setkáte se ještě s Benediktem XVI.?
Jedu sice do Říma 14. února, ale nemyslím si, že bych se s ním tam nyní setkal. Je ale pravděpodobné, že se s ním osobně setkám někdy později. Měli jsme k sobě blízko, i když to bylo jinak než u Jana Pavla II. Když jsem s ním hovořil před deseti dny, ptal se mě na zdraví. Takovou normální lidskou otázku. Já jsem mu tehdy odpověděl, že jsem právě lyžoval na Šumavě u hranic s Bavorskem. Měl zkrátka zájem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video