Čtveřice běženců přemístěných do Kambodži žije v luxusní vile.

Čtveřice běženců přemístěných do Kambodži žije v luxusní vile. | foto: Reuters

Běžence už od Austrálie nechceme, zní z Kambodži. Za miliardu vzala čtyři

  • 100
Kambodža už neplánuje přijímat další uprchlíky přidělené australskou vládou. Nejmenší kontinent jí zaplatil v přepočtu 945 milionů korun za to, že bude na svém území hostit běžence, které Austrálie odmítá přijmout. Země teď hostí čtyři migranty, podle ministerstva vnitra to stačí. Austrálie však zprávu popírá.

Australská vláda se letos s představiteli Kambodži dohodla, že království v jihovýchodní Asii přijme část běženců, kteří by jinak skončili v detenčním táboře na ostrově Nauru. Výměnou za to si kambodžská státní pokladna postupně přilepší o 55 milionů australských dolarů, v přepočtu asi 945 milionů korun.

V červnu země skutečně přivítala první čtveřici nových obyvatel. Do Kambodži se přestěhoval manželský pár z Íránu, další muž stejného původu a jeden uprchlík z Barmy. Žijí teď zdarma v luxusní vile, která jim podle původních plánů měla sloužit jen jako dočasné útočiště. Mohou tam však zůstat tak dlouho, jak budou sami chtít. Podle kambodžského ministerstva vnitra si běženci život v Asii užívají, zdá se však, že by nakonec mohli být jediní.

„Nemáme v plánu přijímat v Kambodži další uprchlíky z tábora na Nauru. Myslím si, že čím méně jich dostaneme, tím lépe,“ řekl místnímu serveru Cambodia Daily ministerský mluvčí Khieu Sopheak.

Australsko-kambodžská smlouva za desítky milionů dolarů hovoří o přijetí běženců, nikde se však nepíše, kolik by jich mělo přesně být. Podle mluvčího ministerstva vnitra stačí právě čtyři - za péči o jednoho ubytovaného uprchlíka by tak Kambodža získala v přepočtu 236 milionů korun. Z celkové částky 55 milionů australských dolarů je 15 milionů určeno přímo na péči o běžence, zbylých 40 milionů může Kambodža využít například na investice do vzdělávacího systému.

Uprchlíci přemístění do Kambodži žijí v luxusní vile.

Austrálie obrací lodě, migranti končí na okolních ostrovech

Australská ministryně zahraničí Julie Bishopová zprávu o ztroskotání dohody popřela. „Je to špatně. Spoléháte na údajná vyjádření jednoho představitele,“ řekla ministryně novinářům na nedělní tiskové konferenci. Šéfka australské diplomacie se podle svých slov před časem setkala se svým kambodžským protějškem, který ji ujistil, že spolupráce obou zemí bude pokračovat.

Austrálie je proslulá tvrdým přístupem k migrantům, kteří se na kontinent plaví z Afriky či Blízkého východu. Běžence na svém území nenechá vystoupit a lodě obrací na některý z okolních ostrovů, kterým Australané za tuto službu štědře platí.

Péče o australské migranty dlouhodobě udržuje při životě například „ostrov ptačího trusu“ - nejmenší republiku na světě jménem Nauru, která kdysi pohádkově zbohatla díky významným ložiskům fosfátů. Nezodpovědné utrácení někdejších vlád však zemi uvrhlo do finanční tísně, ostrovnímu státu tak neustále hrozí bankrot.

Státnímu rozpočtu výrazně pomáhá právě provoz detenčního tábora pro migranty vykázané od australských břehů, kteří na ostrově mohou strávit až pět let. Nedobrovolní obyvatelé Nauru však podle svých slov živoří a často přemýšlejí o dobrovolném ukončení života (více se dočtete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video