Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Komise ukázala plán: EU se povinně podělí o dalších 120 tisíc migrantů

  9:50aktualizováno  12:45
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu představil nový plán na řešení uprchlické krize. V prohlášení o stavu a plánech Evropské unie uvedl, že členské země by si měly povinně rozdělit dalších 120 tisíc migrantů. Posílí také ochrana vnějších hranic EU.
Stovky migrantů vyrazily pěšky z Budapeště do Rakouska. (4. září 2015)

Stovky migrantů vyrazily pěšky z Budapeště do Rakouska. (4. září 2015) | foto: Reuters

Evropané by si měli uvědomit, že Evropa je kontinent, kde téměř každý byl někdy běžencem, prohlásil v úvodu svého vystoupení Juncker. Zmínil se přitom mimo jiné o tom, že mnoho Čechů odešlo za komunistického režimu na Západ.

Ekonomičtí migranti v Německu nemohou zůstat, prohlásila Merkelová

Juncker označil uprchlickou krizi za největší současný problém, kterému čelí Evropská unie. Až poté jmenoval ekonomické otázky, situaci na Ukrajině, klimatické změny a otázky ohledně možného vystoupení Velké Británie z EU. Uprchlická krize je podle něj způsobena zejména „válku, terorem a nestabilitou v sousedství EU“.

Potvrdil, že v následujících hodinách osloví představitele členských států a bude je žádat o přijetí „nouzového relokačního mechanismu“. V rámci něj by měli být přerozdělení uprchlíci aktuálně pobývající v Řecku, Itálii a Maďarsku. Státy by si měly podle Junckera nově rozdělit 160 tisíc migrantů.

Tento počet obsahuje 40 tisíc migrantů z původního mechanismu navrženého v květnu a 120 tisíc nových uprchlíků. Mechanismus by měl být podle Junckera povinný. Přerozdělení uprchlíků přitom některé státy včetně České republiky dlouhodobě odmítají (více zde).

Český premiér Bohuslav Sobotka na aktuálním návrhu Evropské komise ocenil, že se nesoustředí pouze na prosazení kvót. „Povinné kvóty totiž nejsou dobrým řešením a pokračování diskuse o jejich zavedení celou Evropu pouze zdržuje od skutečně podstatných a nutných kroků,“ uvedl v tiskovém prohlášení.

Výkřiky a maska Merkelové

Vystoupení předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera ve středu provázely také slovní přestřelky, bučení a potlesk v jednacím sále budovy europarlamentu ve Štrasburku. "Občas mne můžete přerušit. Ale nebudu vždy reagovat na všechno, co řeknete, protože to, co říkáte, je bezcenné," sdělil Juncker hned při první příležitosti šéfovi britské protievropské Strany nezávislosti Spojeného království Nigelu Farageovi.

Slovy, že v Evropském parlamentu je možné skutečně všechno, zase Juncker reagoval na situaci, kdy si s ním přímo k řečnickému pultu přišel potřást pravicí jeden z europoslanců. Ovšem v masce německé kancléřky Angely Merkelové.

Zdroj: ČTK

Česká vláda podle něj prosazuje především důslednější ochranu hranic Schengenu, rychlé vybudování hotspotů na vnějších hranicích Schengenského prostoru, vytvoření definice bezpečných zemí, efektivní azylovou ale také návratovou politiku. „Za zcela zásadní pak pokládám definovat ukončení válečných konfliktů v Sýrii a Libyi jako absolutní prioritu zahraniční politiky EU,“ dodal Sobotka.

Kvóty nadále odmítá také Slovensko. Podle šéfa slovenské diplomacie Miroslava Lajčáka však má nový plán i pozitivní body. „Návrh má vícero pozitivních momentů. Potřebu solidarity a pomoci, posílení návratové politiky, která se neřeší, snaha řešit problémy tam, kde vznikají, tedy ve třetích zemích a nikoliv v srdci EU,“ uvedl Lajčák.

Klíč pro udělování azylů a seznam bezpečných zemí

EU podle Junckera zpřísní klíč, podle kterého se bude uprchlíkům udělovat azyl. Vzniknout by měl seznam „bezpečných zemí“, ze kterých lidé utíkají do Evropy. Právě tito uprchlíci by měli být podle Junckera nemilosrdně deportování. Juncker prohlásil, že je třeba otevřít legální cesty pro migraci do Evropy. Příslušnou legislativu navrhne komise na počátku příštího roku.

„My Evropané bychom měli vědět a nikdy nesmíme zapomenout, proč je právo na azyl jedním ze základních a nejvýznamnějších práv,“ zdůraznil šéf komise. Zároveň varoval, že situace v Evropské unii nyní není dobrá, neboť je v ní málo jednoty. „To se musí změnit,“ prohlásil.

Juncker připustil, že ani bohatá Evropa nemůže přijmout všechny uprchlíky. Zdůraznil však, že uprchlíci zatím tvoří jen zlomek procenta lidí žijících v EU, zatímco například v chudším Libanonu je to 25 procent. „Co jsme zač, že toto nedokážeme porovnat?“ prohlásil Juncker, jehož projev občas přerušoval potlesk části europoslanců, ale i výkřiky odpůrců myšlenky evropanství.

09.září 2015 v 09:55, příspěvek archivován: 09.září 2015 v 10:52

Podporuji i návrh Junckera,aby Unie pomáhala finančně s problémy v Sahelu a Afr. rohu,protože to může snížit počet uprchlíků do EU #SOTEU

Povinností Evropy je podle něj především přijmout lidi, kteří prchají před takzvaným Islámským státem. Juncker v souvislosti s migrační krizí upozornil na situaci v Sýrii a zdůraznil, že bez silnější zahraniční politiky EU neskončí ani krize v Sýrii ani příliv uprchlíků.

Posílení ochrany hranic a pomoc v Africe

Důležitým bodem nového plánu na řešení uprchlické krize bude také posílení obrany vnějších hranic EU. Juncker přislíbil větší aktivitu agentury Frontex, která by se měla přeměnit do podoby nové evropské pobřežní a pohraniční stráže.

Uprchlická krize

Za této Evropské komise neskončí schengenský prostor volného pohybu osob, zdůraznil Juncker v reakci na pochybnosti o budoucnosti tohoto mechanismu, které vyvolává současná uprchlická krize.

Předseda Evropské komise velí i k revizi Dublinského systém, podle kterého by měli uprchlíci žádat o azyl v zemi, ve které vstoupili na území EU. Tento systém podle Junckera přetěžuje hraniční státy EU.

Členské státy by podle vedení EU měly pomoci také v zemích, odkud uprchlíci utíkají. Juncker proto požádá zástupce jednotlivých evropských zemí o účast na fondu, jehož cílem je nasbírat finanční prostředky ve výši 1,8 miliard eur na řešení uprchlické krize přímo v zemích původu. Konkrétně jmenoval zejména Africké státy.

Souhlasíte s novým plánem Evropské komise na řešení uprchlické krize?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 12. září 2015. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 7177
Ano
Ano 528
Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Někteří důstojníci nezasalutovali Putinovi během vojenské přehlídky

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Lidé po celém Česku si mohli užít polární záři, nejsilnější za dvě desetiletí

9. května 2024  12:33,  aktualizováno  11.5

Kvůli mimořádně silné eruptivní aktivitě Slunce je v posledních dnech v Česku vidět polární záři –...

Téma klimatických změn už tolik netáhne, voliči v Evropě se víc bojí migrace

11. května 2024

Premium Za čtyři týdny budou evropští voliči vybírat 720 poslanců nového europarlamentu a už nyní je...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

V Petrohradě autobus s dvacítkou lidí divoce kličkoval a pak se zřítil do řeky

10. května 2024  14:27,  aktualizováno  22:30

V centru Petrohradu v pátek přišlo o život nejméně sedm lidí, když z mostu do řeky Mojky spadl...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...