Japonsko řeklo ano lidským kmenovým buňkám

  • 1
Japonská vláda schválila pěstování lidských embryonálních kmenových buněk. Ty mají sloužit k výzkumu zatím neléčitelných chorob a umožňovat regeneraci nemocných tělesných orgánů. "V Japonsku zatím neexistuje žádná soukromá laboratoř, která by produkovala kmenové buňky a nikdo je zatím ani nedovezl k výzkumu," sdělil vládní zdroj.

Kmenové buňky jsou tkáňově nespecializované a vědci zkoumají, jaký podnět je přiměje k přeměně na různé tkáně. 

Japonští výzkumníci budou moci vyjímat tkáně z uměle oplodněných vajíček, která bude dodávat fakultní nemocnice v Kjótu a městská nemocnice v Tojokaši.

Výzkum embryonálních kmenových buněk je ve světě sporný, protože k jejich získání je třeba zničit asi šedesát hodin staré lidské embryo. Buňky se mimo jiné získávají z embryí vzniklých umělým oplodněním.

Kmenové buňky lze získávat také z četných lidských orgánů, jako je kostní dřeň. Narozdíl od embryonálních je ale lze uchovávat a rozmnožovat v laboratořích jen omezeně.

V případě těchto buněk ale etické pochybnosti nepanují.

DÁLE ČTĚTE

Klonuje se už od 19. století

GLOSA - První klon

Historie výzkumu kmenových buněk
Vědci z Jonesova ústavu pro reprodukční lékařství v Norfolku před časem přiznali první záměrné umělé oplodnění vajíčka spermií a pěstování několikadenního lidského zárodku pro vědecké účely.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video