Japonci hledají v troskách své blízké, těla se snaží identifikovat i na internetu (29. března 2011)

Japonci hledají v troskách své blízké, těla se snaží identifikovat i na internetu (29. března 2011) | foto: AP

Japonci se snaží oběti zemětřesení identifikovat na internetu

  • 7
Japonské úřady pokračují v identifikaci obětí ničivého zemětřesení a následné tsunami. Totožnost těl zjišťují i na internetu. Záchranáři se dále snaží odčerpat radioaktivní vodu z reaktorů jaderné elektrárny Fukušima 1. Japonský premiér Naoto Kan prohlásil, že vláda je kvůli poškozené elektrárně ve stavu nejvyšší pohotovosti.

Policie při zjišťování identit využívá také internet. U asi 4 000 těl, které byly nalezeny v prefekturách Mijagi, Iwate a Fukušima, není jasné, o koho jde. Policisté proto na webu zveřejňují informace o oblečení obětí, o jejich výšce a osobních věcech.

Dále pokračuje i boj japonských techniků, kteří se snaží zabránit eskalaci jaderné havárie v elektrárně Fukušima 1. Opět obnovili pokusy odčerpat radioaktivní vodu z reaktorových bloků jedna až tři. Odstranění vody je podmínkou obnovy chladicího systému.

Podle expertů to může trvat týdny i měsíce. Voda byla nalezena v podzemních betonových tunelech pod strojovnou reaktorů a podle nedělních měření její radioaktivita stotisíckrát překračuje normu.

Záběry japonské televize z poškozené elektrárny Fukušima.
Japonec vaří jídlo nedaleko nemocnice ve městě Onagava, které zdevastovalo tsunami (25. března 2011)
Pohřeb obětí ničivého zemětřesení a tsunami v Japonsku

Premiér Naoto Kan ve svém projevu prohlásil, že japonská vláda je kvůli Fukušimě ve stavu nejvyšší obezřetnosti. Situaci v nukleárním zařízení označil za nevypočitatelnou. Radioaktivní ohrožení uvrhlo podle něj zemi do nejvážnější krize po druhé světové válce.

Kan v parlamentním projevu prohlásil: "Od této chvíle bude vláda čelit krizi ve stavu nejvyšší pohotovosti". Nervozitu vyvolalo hlavně zjištění stop vysoce toxického plutonia ve vzorcích půdy.

Zjištěné hodnoty plutonia, které experti označují za jednu z nejnebezpečnějších látek vyskytujících se na Zemi, podle odborníků neohrožují lidské zdraví, ale svědčí o vážném porušení jaderného paliva.

Poslanci volají po rozšíření evakuační zóny

"Plutonium je látka, která uniká při vysokých teplotách, takže pokud k úniku došlo, musí být jaderné palivo poškozené. Zasáhlo-li poškození i ochranný obal reaktoru, je situace vážná," řekl Sakae Muto, viceprezident elektrárenské společnosti TEPCO. 

Sbírka Adry na pomoc Japonsku

* Povinné údaje:
Číslo účtu veřejné sbírky: 40284028/0300
Variabilní symbol: 3944
(pro sbírku iDNES.cz)

* Údaje nutné pro soutěž o odznak Věry Čáslavské:
Specifický symbol:
rodné číslo
Zpráva pro příjemce: jméno a příjmení

Věra Čáslavská se zlatým odznakem za absolutní vítězství na olympijských hrách v roce 1964 v Tokiu.

Na 400 techniků, kteří se bezprostředně podílejí na omezení škod ve fukušimské elektrárně, pracuje podle japonských médií v krajně obtížných podmínkách. Lidé spí na matracích podložených olověnými deskami, aby se chránili před radiací. Vstávají časně ráno a stravování omezují jen na rychlou snídani, protože přes den není na jídlo čas.

Japonský kabinet také začal zvažovat rozšíření evakuační zóny kolem elektrárny. Zatím své domovy muselo opustit na 70 tisíc lidí bydlících ve dvacetikilometrovém okruhu kolem poškozené elektrárny. Poslanci navrhují, aby se povinná evakuace vztahovala na okruh 30 kilometrů, tedy na dalších 130 tisíc lidí. Premiér Naoto Kan prohlásil, že se o rozšíření zóny poradí s odborníky.

Ve vládních kruzích se prý hovoří o zestátnění firmy TEPCO, která je provozovatelem poškozené elektrárny. Ministr pro národní strategii Koičiró Genba podle DPA řekl, že je to jedna z možností. Důvodem těchto úvah je možné vyplácení vysokého odškodnění obětem katastrofy. Vládní mluvčí nicméně popřel, že by vládní instituce o takovém zestátnění uvažovaly.

Zemětřesení a tsunami z 11. března si zatím vyžádaly přes 11 tisíc potvrzených obětí, ale dalších 17 tisíc lidí je nezvěstných. Zhruba 190 tisíc lidí je v nouzových ubytovnách. Někteří se už vracejí i do dvacetikilometrové zóny kolem poškozené elektrárny, ačkoli je před tím úřady důrazně varovaly.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video