Expert: Brusel s maďarským zavíráním hranic nepočítal. Domino už padá - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Expert: Brusel s maďarským zavíráním hranic nepočítal. Domino už padá

  10:45
Evropské nařízení o azylantech nepočítá s tím, že by ho někdo porušil. Nikdo tedy neví, kam poslat migranty, které Maďarsko odmítne přijmout. Musí zůstat tam, kam dojdou, říká v rozhovoru pro iDNES.cz právník Ivo Šlosarčík. Řetězovou reakci podle něj zastaví jedině politici, soudní dvůr je příliš pomalý.
Migranti na nádraží v makedonském městě Demir Kapia (20. června 2015)

Migranti na nádraží v makedonském městě Demir Kapia (20. června 2015) | foto: Reuters

Ivo Šlosarčík

Český právník a pedagog působí jako profesor na katedře západoevropských studií IMS FSV UK. Zabývá se mimo jiné evropskou legislativou, integrací a spoluprací evropských států v oblasti vnitra a justice.

Je absolventem Právnické fakulty UK v Praze a Středoevropské univerzity v Budapešti. Spoluzaložil Institut pro evropskou politiku Europeum a nadále se podílí na jeho výzkumu.

Novináři od úterý psali, že Maďarsko pozastavilo platnost azylové dohody Dublin III (více čtěte zde). Dokument se však oficiálně jmenuje „nařízení Evropského parlamentu a rady“. Dá se vypovědět?
První verze z devadesátých let byla mezinárodní smlouvou. Byla to dublinská úmluva, podepsaná a jednomyslně ratifikovaná v členských státech. Tam by se teoreticky dalo mluvit o vypovězení. Ale nahradila ji dvojka a teď trojka, což jsou zkrátka nařízení. Neexistuje žádný mechanismus vypovězení. Je to norma, která byla přijata evropskými orgány - se zastoupením Maďarska - a je přímo aplikovatelná ve všech členských státech.

To „vypovězení“ vlastně znamenalo, že Maďarsko oficiálně deklaruje, že nařízení nebude plnit. Pozdější korekce ze strany ministerstva zahraničí zněla, že země nechce dohodu neplnit, ale bude mít s plněním dočasně technické problémy. Že není technicky schopné přebírat uprchlíky, které je zavázáno přijmout.

Maďaři také upřesnili, že vlastně v principu nařízení plnit chtějí, ale že ho neplní Řekové. Tím pádem není fér chtít, aby Řecko přenášelo své problémy na Maďary. Tvrdí, že Řekové zavírají oči, uprchlíky dostatečně nekontrolují, nedávají je do databáze otisků prstů a nechají je běžet. Když je pak chytí Maďaři, v systému to vypadá, jako by Maďarsko bylo zemí, která se o ně má postarat. Kdyby to Řekové dělali pořádně, museli by se postarat oni (více o maďarském postoji čtěte zde).

Dublinské nařízení tedy předpokládá, že se o migranta postará vždy první evropský stát, na jehož půdu vstoupí?
Je tam pětistupňový postup. Když běženec do Evropy vstoupí, primárně by se o něj měl postarat stát, kde už legálně pobývají jeho rodinní příslušníci. Když je v Evropě nemá, stará se stát, který mu vydal vízum. Když ovšem vízum žádný stát nevydal, tak stát, kde poprvé nelegálně pobýval na území Evropské unie.

Většina uprchlíků přichází nelegálně, samozřejmě bez víza a v zemích, kam by chtěli, nemají rodinné příslušníky. Proto nabíhá pravidlo, že se o ně postará stát, na jehož území poprvé nelegálně vstoupili. 

Může Evropa dodržování tohoto pravidla nějak vymáhat?
Samozřejmě. Existuje systém dozorčí žaloby a řízení před soudním dvorem, ale základní problém je v tom, že je to hrozně dlouhé. To řízení trvá klidně rok a ani potom není přímé donucení. Vznikne rozsudek, který říká: Vy něco porušujete.

V dalším řízení, třeba s odstupem dvou let, může přijít třeba finanční sankce. Ale není to nic rychlého. Podle mě teď poroste hlavně politický tlak, protože soudní řešení je tak dlouhé, že tu akutní krizi nevyřeší. Vedlo by to asi k dominovému efektu, kdy by po Maďarech začaly něco podobného říkat i jiné státy Evropské unie. Třeba Itálie, ačkoli ta je teď opatrná a neustále opakuje: Musíme respektovat pravidla, ale měla by se reformovat.

Maďarské stesky

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó si postěžoval, že v EU nyní přichází nejvíce ilegálních imigrantů do Maďarska, a přesto se nadále věnuje největší pozornost situaci ve Středozemním moři.

Szijjártó připomněl, že Maďarsko opakovaně upozorňuje na závažnost západobalkánské cesty, po níž běženci putují. "Je na čase, aby EU začala tuto situaci brát vážně," řekl ministr podle agentury MTI.

zdroj: ČTK

Maďaři to řekli jinak: Nás nikdo neposlouchá, takže ta pravidla dočasně nebudeme aplikovat, protože na to nemáme kapacitu. A ukazují prstem na Řecko. Když prý Řecko nařízení porušuje, byť to neříká nahlas, my ho budeme porušovat také a řekneme to otevřeně.

Počítá nařízení s nějakým plánem, jak naložit s migranty, které příslušná země odmítne přijmout?
Nepočítá. Zůstanou v zemi, kde byli zadrženi a kde se právě nacházejí. Neexistují žádná unijní uprchlická centra ani nějaký mechanismus násilného převážení uprchlíků proti vůli země, která by je měla převzít. Předpokládá se, že všichni budou respektovat pravidla. Tohle je potenciálně velký průšvih.

Maďarsko tedy oznámilo, že teď pravidla zkrátka respektovat nemůže. Může to podlomit i další nařízení nebo smlouvy, třeba tu o schengenském prostoru?
Už se spustila dominová reakce. Maďarsko začíná mluvit o tom, že samo začne radikálně posilovat ochranu svých hranic se Srbskem, kde má vnější schengenskou hranici. Může to vést k tomu, že Maďaři radikálně zpřísní i kontroly na hranicích s Rumunskem, což je technicky také vnější hranice Schengenu. Také může ovšem Rakousko zavést kontroly na hranicích s Maďarskem.

Uprchlická krize

Argumentuje se přesně tím dominovým efektem. Maďaři tvrdí, že budou pravidla porušovat, protože už je porušuje Řecko. Tak Rakušané řeknou, že je budou porušovat také, jelikož je porušuje Maďarsko.

Už k tomu před pár lety došlo na italsko-francouzských hranicích. Ještě za vlády Silvia Berlusconiho nechali Italové uprchlíky cestovat na sever, tak vláda Nicolase Sarkozyho dočasně zavedla kontroly vlaků na hranicích s Itálií.

Už tedy existuje precedens, kdy jeden stát něco poruší a ostatní na to rovněž reagují porušením. Tehdy se to podařilo během několika dní politicky vyřešit. Je otázkou, jestli se něco takového podaří i tentokrát.

Mohou podobné kroky ohrozit soudržnost Evropské unie jako celku, nebo jde o jednotlivé případy, které se dají řešit individuálně?
Nedá se na to odpovědět. Jde o další prvek krize a v tuto chvíli nemůžeme říct, zda je izolovaný, nebo jestli se to bude šířit dál. Záleží na tom, jak se bude chovat maďarská vláda - a hlavně jak zareagují ostatní sousední země. Rakousko bude jednou z těch klíčových.

Maďarsko hodlá postavit na hranicích se Srbskem plot proti přílivu migrantů: 

Maďaři postaví čtyřmetrový plot proti uprchlíkům | (0:59) | video: Reuters

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Banky škrtají pokladní služby na pobočkách. Není o ně zájem

O hotovost Češi zájem mají, ale ne na pokladnách bank. Většinou své hotovostní operace řeší přes bankomaty a vkladomaty. Banky proto reagují úpravou služeb. Navyšují počty bankomatů a snižují počty...

2. dubna 2025

Anglie ponížena. Fotka zajatých mariňáků odstartovala válku o Falklandy

Češi mají Bílou horu, Argentinci Malvíny. Válku o ostrovy v jižním Atlantiku poseté ovčími bobky sice před třiačtyřiceti lety projeli, nad fotkami z invaze jim však dodnes jihne srdce. Příběh té...

2. dubna 2025

Spočítat povrch a objem 3D těles se hodí, ať už kutíte či děláte přijímačky

Premium

Na první pohled to může vypadat jako bláhové stavění z kostek, ale i v praktickém životě se hodí umět pracovat s tělesy v prostoru a spočítat jejich objem nebo povrch. Třeba až budete stloukat...

2. dubna 2025

Byty z úspor na důchod. Na trh s bydlením může přitéct až osmnáct miliard

Premium

Je velká šance, že na trh s bydlením brzy přitečou miliardy z penzijních fondů, ve kterých si Češi i s pomocí státních příspěvků spoří na důchod. Sněmovna by totiž ve středu měla rozhodnout, zda...

2. dubna 2025

ANALÝZA: Cla za odběr ruské ropy? Trump se zlobí na Putina a hledá, jak přitvrdit

Premium

Takže Donald Trump je na Vladimira Putina, kterého „zná dlouhou dobu a dobře si s ním rozumí“, teď zrovna „naštvaný a pissed off“, což radši ani nebudeme překládat, protože to znamená, že je tak...

2. dubna 2025

Omezení pohybu, zóny 3 km. Pokud by slintavka pronikla do Česka, stát má plán

Premium

Vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků slintavka a kulhavka (SLAK) se přibližuje k hranicím České republiky. Státní veterinární správa proto připravila plán pro případ, že se nákaza vyskytne...

2. dubna 2025

Pasažérka zkoušela za letu z Bali otevřít dveře, letadlo se muselo vrátit

Jedna z cestujících letu z indonéského ostrova Bali do australského města Melbourne se pokusila otevřít dveře letadla. Na palubě cestovalo více než 200 lidí. Letoun se tak musel vrátit na balijské...

1. dubna 2025  22:05

Rádio Svobodná Evropa začalo zaměstnance posílat na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý zaměstnance pražské centrály posílat na neplacenou dovolenou, jelikož nedostalo Kongresem vyčleněné prostředky na duben. RFE/RL o tom...

1. dubna 2025  21:22

Rozumíte tomu jako koza petrželi, uši vyčistit. Nejvíc tepaly Nerudová a Konečná

Europoslanci v úterní debatě na CNN Prima NEW řešili mimo jiné názor šéfa Evropské lidové strany (EPP) Manfreda Webera, podle kterého má Německo přejít na válečnou ekonomiku. Politici z vládního i...

1. dubna 2025  21:20

K čertu s nimi, ať bombardují Kreml. Rusy z pohraničí nálet na Moskvu potěšil

Ukrajinská vojenská rozvědka (HUR) zachytila telefonické rozhovory Rusů žijících u hranic s Ukrajinou. Se zadostiučiněním reagovali na masivní vlnu útoků ukrajinských dronů, jejichž cílem se stala...

1. dubna 2025  20:50

Trumpova cla budou plošná a okamžitá, obávají se američtí ekonomové

Americký prezident Donald Trump usiluje o nejrazantnější přeměnu globálního ekonomického systému za desítky let. Většinu dovozu do Spojených států chce zatížit clem kolem 20 procent, uvádějí zdroje....

1. dubna 2025  20:14

Nespočet malých amerických firem je v úzkých. Netuší, kam přesunou výrobu

V pasti Trumpových cel se ocitly tisíce menších amerických firem, které s cílem co největší efektivity a také co nejnižších konečných cen přesunuly svou výrobu mimo USA, povětšinou do Asie. Nyní se...

1. dubna 2025